Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Kaliski Maciej
Kto jest kim
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Do 27 listopada 2014 r. był dyrektorem Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki.

Był także przewodniczącym rady nadzorczej Kompanii Węglowej. Był także wiceministrem gospodarki (powołany15 czerwca 2011 r.) i na tym stanowisku zastąpił na stanowisku Joannę Strzelec-Łobodzińską, która została wówczas prezesem Kompanii Węglowej.

Wcześniej pełnił funkcję dyrektora Departamentu Ropy i Gazu MG. Na stanowisko podsekretarza stanu w resorcie powołany został na wniosek wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

Kaliski urodził się 2 marca 1947 r. w Olsztynie. Ukończył studia na Wydziale Wiertniczo-Naftowym Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (1970 r.).

Doktorat obronił w 1975 r. na tym samym wydziale, a w 1990 r. otrzymał tytuł doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie górnictwa i geologii inżynierskiej na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.

Od 2007 r. jest profesorem tytularnym nauk technicznych. To autor lub współautor ponad dwustu publikacji naukowych z zakresu techniki, technologii oraz ekonomiki i bezpieczeństwa sektora naftowego. Od zakończenia studiów jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie; obecnie jest zastępcą kierownika Katedry Inżynierii Gazownictwa.

W latach 1980-1985 Kaliski pełnił funkcję docenta Politechniki Algierskiej i równocześnie był wykładowcą w Instytucie Nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Algierze. W latach 1989-2004 pracował także dla CBR /Heidelberger Zement-Group, pełniąc kierownicze funkcje w przedsiębiorstwach i spółkach tej grupy kapitałowej.

Departamentem Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki kierował od października 2008 r. Jest członkiem rady zarządzającej i delegatem Polski w Międzynarodowym Forum Energetycznym oraz w Międzynarodowej Agencji Energetycznej.