Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Klimek Jan
Kto jest kim
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
fot: Andrzej Bęben/ARC

Jan Klimek (ur. 12 czerwca 1952 r.) - polityk, ekonomista, przedsiębiorca, poseł na Sejm III i IV kadencji, prezes Stronnictwa Demokratycznego w latach 1998-2002. Doktor habilitowany. Specjalność: ekonomika obrotu towarowego i usług, zarządzanie firmą.

Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, następnie uzyskał stopień doktora na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ukończył Wyższą Szkołę Kulinarną we Francji. Jest profesorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prowadzi też własną działalność gospodarczą.

Należy do Stronnictwa Demokratycznego. W latach 1997-2005 sprawował mandat posła na Sejm III i IV kadencji. W 1997 r. został wybrany z listy Unii Wolności jako kandydat SD. W 1998 r. po śmierci Jana Janowskiego został przewodniczącym SD. W 2000 r. opuścił klub parlamentarny UW, rok później zawarł porozumienie z koalicją SLD-UP w sprawie udziału SD w tym bloku. W 2001 r. został ponownie wybrany na posła z okręgu katowickiego. W 2005 bezskutecznie ubiegał się o reelekcję z poręki SLD.

W 2009 r. ponownie wszedł do władz krajowych SD. Pełni także funkcje prezesa Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. 23 marca 2011r. wybrany na przewodniczącego rady nadzorczej Katowickiego Holdingu Węglowego SA. Stanowisko to pełnił do 2015 r.