Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Tobiszowski Grzegorz
Kto jest kim
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
fot: Jarosław Galusek/ARC

Od 1 grudnia 2015 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii. Od 23 lutego 2016 r. pełnił również stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. W związku z uzyskaniem mandatu do europarlamentu został odwołany przez premiera z obu tych funkcji 4 czerwca 2019 r. 

Urodził się 1 listopada 1965 r. w Rudzie Śląskiej. Ukończy socjologię i ekonomię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz zarządzanie i marketing w Polskiej Akademii Nauk (studia podyplomowe). W 1997 r. rozpoczął studia doktoranckiej na KUL-u z finansów publicznych. Obecnie uzupełnia swoją wiedzę na studiach MBA (Master in Business Administration) na uniwersytecie w Preston w Wielkiej Brytanii.

Karierę zawodową rozpoczął w 1993 r. od pracy w zabrzańskiej Fabryce Maszyn Górniczych Contact Powen. W latach 1994-1995 pracował w Banku Śląskim jako inspektor w wydziale kredytów. W latach 1994–2002 zasiadał w radzie miejskiej Rudy Śląskiej. W okresie 1994–1998 był także delegatem do sejmiku województwa.

Od 1995 r. do 2000 r. był wiceprezydentem Rudy Śląskiej do spraw rozwoju. Był głównym autorem pierwszej w regionie długofalowej strategii rozwoju miasta. W 1995 r. został członkiem Związku Górnośląskiego. W 2002 r. objął stanowisko prezesa Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Katowicach.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Przez dwie kadencje pełnił rolę wiceprzewodniczącego klubu Prawo i Sprawiedliwość. W pracach sejmowych w szczególności zaangażowany w sprawy gospodarcze Śląska (górnictwo, energetyka), spółdzielczości oraz rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 kandydował z listy komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w okręgu wyborczym nr 11 (Katowice) i uzyskał mandat poselski. W związku z tym został odwołany z funkcji sekretarza stanu i pełnomocnika rządu. 

Hobby: jazda na nartach, rolkach i łyżwach. W młodości grał w piłkarskim klubie Slavia Ruda Śląska. 

Partnerzy portalu
Patronaty portalu