Amerykański koncern Amazon w tym roku otworzył w Sosnowcu swoje centrum logistyki. Obiekt o powierzchni 130 tys. m2 ma docelowo pomieścić 16 mln przedmiotów. W poniedziałek, 9 lipca, na zwiedzanie hal zaproszono dziennikarzy. Ogłoszono także, że w odległości ok. 500 m od głównego kompleksu powstanie obiekt, w którym znajdą się urządzenia do wykonywania indywidualnych nadruków na koszulkach.
Jak poinformował dyrektor generalny sosnowieckiego oddziału Amazon Rodrigo Zapata, nowa hala ma mieć powierzchnię 11 tys. m2. Znajdzie się w niej 30 drukarek.
Dotychczas w sosnowieckim oddziale prace znalazło już 2500 osób. Rekrutacja wciąż trwa. Do końca tego roku ma zostać przyjętych jeszcze ok. 500 pracowników. W centrum dystrybucyjnym Amazona prowadzi się działania związane z dostarczaniem produktu dla klienta końcowego. Proces rozpoczyna się od odbioru towaru od producenta i składowania go. Potem jest kompletowanie zamówienia, pakowanie go i dostarczenie do klienta. Z racji 16 mln przedmiotów, które można składować w sosnowieckim kompleksie niezbędne jest wykorzystanie narzędzi informatycznych, które wspomagają pracowników.
Kompleks ma 130 tys. m2 (500 m długości i 250 m szerokości), ale jego powierzchnia magazynowa to 310 tys. m2, czyli 43 boiska piłkarskie (obecnie do użytku oddano 85 proc.). Taki obszar jest konsekwencją składowania przedmiotów na czterech poziomach. W sosnowieckim oddziale obraca się obuwiem, odzieżą i biżuterią.
W poniedziałkowym spotkaniu w obiektach Amazona uczestniczył m.in. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, który podkreślił, że inwestycje takiego koncernu jak Amazon, mają wpływ nie tylko na miasto, ale także na całe Zagłębie, całe województwo i na kraj. Samorządowiec przypomniał, że jeszcze kilka lat temu Sosnowiec zmagał się z poważnym problemem jakim było bezrobocie, a teraz miasto się rozwija i przyciąga inwestorów.
Amazon działa w Polsce od 2014 r. Jak podaje, dotąd wygenerował ponad 4 mld zł inwestycji. Poza Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku utworzył pięć centrów logistycznych w Poznaniu, Sosnowcu, Kołbaskowie oraz Wrocławiu (dwa). W Warszawie funkcjonuje też oddział Amazon Web Services. Sama firma istnieje od 1994 r. Powstała w Seattle (USA) i jest pionierem oraz liderem e-handlu. Jej założycielem jest Jeff Bezos, który – według wyliczeń magazynu Forbes i agencji Bloomberg – jest najbogatszym człowiekiem świata. Jego majątek szacuje się na 141 miliardów dolarów.
W galerii: Centrum logistyczne koncernu Amazon. Sosnowiec, 9 lipca 2018 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal netTG.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.