W 700 punktach na terenie 14 miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zbadane zostaną zanieczyszczenia powietrza emitowane przez samochody i inne środki transportu drogowego - poinformowała w piątek GZM.
Wiceprzewodniczący GZM Igor Śmietański zwrócił uwagę w komunikacie, że “obok indywidualnych kotłów niespełniających żadnych norm emisyjnych, to właśnie transport samochodowy jest największym źródłem zanieczyszczenia powietrza na obszarze GZM“. W związku z tym zdecydowano się przeprowadzić taką akcję pomiarową.
Urządzenia rejestrujące stężenie emitowanego przez samochody dwutlenku azotu zostaną umieszczone na słupkach przystankowych w 14 miastach: Bytomiu, Chorzowie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Mysłowicach, Piekarach Śląskich, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Świętochłowicach, Tarnowskich Górach oraz Zabrzu. Czujniki mają pojawić się także w pobliżu stacji państwowego monitoringu jakości powietrza oraz na terenach parków oddalonych od dróg w ramach badań porównawczych.
Pomiary rozpoczną się w poniedziałek 6 stycznia i potrwają miesiąc. Po ich zakończeniu sporządzony zostanie raport dot. zanieczyszczeń emitowanych przez samochody i inne środki transportu drogowego na terenie GZM. Jego publikację przewidziano w maju. Metropolia zamierza także przeprowadzić kampanię informującą mieszkańców o jego wynikach.
Dwutlenek azotu to szkodliwy gaz wytwarzany podczas spalania paliw w silnikach spalinowych. Największą emisyjnością charakteryzują się starsze samochody z silnikami Diesla. Dwutlenek azotu m.in. działa drażniąco na spojówki oraz śluzówki nosa i gardła, podrażnia układ oddechowy. W najgorszym przypadku może doprowadzić m.in. do nowotworów płuc.
Partnerem merytorycznym kampanii zaplanowanej przez GZM jest Polski Alarm Smogowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.