Barbórka 2025 w JSW: „Jestem przekonany, że uda się nam przeprowadzić konieczne zmiany”

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Centralna Akademia Barbórkowa JSW odbyła się w kopalni Pniówek

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+13 Zobacz galerię

Galeria
(16 zdjęć)

W kopalni Pniówek odbyła się 4 grudnia centralna Akademia Barbórkowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Bogusław Oleksy, p.o. prezesa zarządu JSW podsumował mijający rok. Podkreślił, że mimo stabilnego wydobycia Jastrzębska Spółka Węglowa stoi przed poważnymi wyzwaniami.

Uroczystości barbórkowe rozpoczęły się od modlitwy i złożenia kwiatów przed figurą świętej Barbary.

Podczas Akademii Barbórkowej Bogusław Oleksy, p.o. prezesa zarządu JSW podsumował mijający rok. Zwrócił uwagę, że mimo stabilnego wydobycia Jastrzębska Spółka Węglowa stoi przed poważnymi wyzwaniami.

- To trudny czas, czas intensywnej restrukturyzacji i koniecznych zmian biznesowych. Musimy podejmować decyzje, które – wiem – nie są łatwe. Ale są one niezbędne, by firma mogła funkcjonować i rozwijać się w nowej rzeczywistości gospodarczej - mówił Bogusław Oleksy. - Jestem przekonany, że razem przejdziemy przez ten trudny czas, a dzięki wspólnej determinacji, dialogowi i odwadze, uda nam się przeprowadzić konieczne zmiany, ochronić jak największą liczbę miejsc pracy i wyjść z tej sytuacji silniejszymi - mówił do zgromadzonych.

Prezes Oleksy zakończył swoje wystąpienie słowami: - Kilka razy w historii udawało nam się pokonać trudności i tym razem uda nam się wspólnie to zrobić. Dzisiaj w tym bardzo ważnym dniu, chcę swoim sercem podziękować za waszą służbę, za waszą uczciwość, za każdy dzień poświęcony tej trudnej i wymagającej pracy. To dzięki wam słowo „górnik” wciąż oznacza odwagę, obowiązek i hart ducha – podkreślił. - Niech Święta Barbara zawsze ma Was w swojej opiece. Szczęść Boże!

Do górników zwrócił się także dyrektor kopalni Pniówek Łukasz Tobiczyk.

- Pragnę złożyć najszersze podziękowania każdemu pracownikowi. To Wasz trud, Wasza odwaga i Wasz profesjonalizm budują siłę i bezpieczeństwo naszego zakładu każdego dnia i wszystkich kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Gratulacje składam wszystkim tym, którzy zostaną dziś wyróżnieni i odznaczeni. Wasze honorowe szpady i medale są zasłużonym uznaniem za ciężką pracę i wzorową służbę, a przyznane stopnie górnicze kolejnym krokiem Waszej górniczej kariery - mówił dyrektor Tobiczyk. - Wiemy, że polskie górnictwo stoi dziś przed trudnym okresem transformacji i poważnymi wyzwaniami. Nie da się ukryć, że to czasy wymagające od nas wszystkich wielkiej odpowiedzialności i elastyczności. Jednak my, górnicy jesteśmy ludźmi twardej próby. Wierzę, że dzięki naszej determinacji, współpracy i umiejętnościom zdołamy sprostać tym nowym wymogom, zabezpieczając przyszłość naszych zakładów, jak i całego regionu. W trudnych czasach najważniejsza jest jedność i siła ducha – przypomniał.

- Z górnictwem nasz region jest związany od pokoleń. U nas w domach uczy się o tradycji górniczej. Kopalnia węgla kamiennego Pniówek jest największym zakładem na terenie naszej gminy. Znajduje tutaj zatrudnienie wielu mieszkańców. Ponadto dzięki współpracy z Jastrzębską Spółką Węglową młodzież naszego liceum, naszego technikum kształci się w kierunku technik, mechanik oraz technik elektryk.. Wspólnie rozwiązujemy problemy dotyczące szkół górniczych, naprawiamy i usuwamy szkody. Parę miesięcy temu uczestniczyliśmy w uroczystym otwarciu domu ludowego w Krzyżowicach, inwestycji, która była realizowana w ramach budownictwa zastępczego. Orkiestra dęta KWK Pniówek uświetnia nasze uroczystości gminne - wyliczała Joanna Śmieja, wójt gminy Pawłowice.

Podczas barbórkowej uroczystości głos zabrał także Michał Urgoł, prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój.

- W imieniu samorządu jastrzębskiego chciałbym złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia. Życzenia w trudnym okresie dla górnictwa, ale życzenia nadziei. Zawsze po czasach trudnych przychodzą czasy lepsze i my musimy wspólnie przejść przez ten czas. Jako samorząd bardzo doceniamy Waszą pracę. Nie byłoby Jastrzębia-Zdroju bez Jastrzębskiej Spółki Węglowej, bez pracowników kopalni, ale również nie byłoby JSW bez mieszkańców, więc jesteśmy jednym organizmem i za to Wam dziękuję - zakończył prezydent.

Tradycyjnie, podczas akademii, odbyło się także wręczenie medali, odznaczeń oraz szpad górniczych dla wyróżnionych pracowników JSW.

We wszystkich zakładach JSW od początku roku wydobyto około 12,5 milionów ton węgla i wydrążono ponad 65 kilometrów wyrobisk.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.