Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) opublikowała najnowszy raport „Węgiel 2024”. Wykorzystując najnowsze dane przedstawiła obecne trendy oraz trzyletnią prognozę popytu, podaży i handlu węglem według gatunku i regionu. Z raportu wynika, że popyt na węgiel osiągnie rekord w 2024 r. i będzie się utrzymywał do 2027 r.
Raport podkreśla, że w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z rekordową globalną produkcją węgla, rekordowym zużyciem, handlem oraz wytwarzaniem energii z węgla. Z danych przedstawionych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną wynika, że globalny popyt na węgiel wzrośnie o 1 proc. w 2024 r. do rekordowego poziomu 8,77 mld t. Stanowi to znaczne spowolnienie wzrostu w porównaniu z poprzednimi latami. Przykładowo - globalne zużycie węgla wzrosło o 7,7 proc. w 2021 r., ponieważ odbiło się po zniżce wywołanej Covidem w roku poprzednim. Trzeba jednak dodać, że w tym okresie wzrosło również zużycie przemysłowe, sektor energetyczny był głównym motorem wzrostu popytu na węgiel, a wytwarzanie energii elektrycznej z węgla ma osiągnąć rekordowy poziom 10 700 terawatogodzin (TWh) w 2024 r.
Popyt na węgiel wzrasta w Chinach, Indiach, Wietnamie, Indonezji, spada w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. „Po wzroście o ponad 1,2 mld t od 2020 r. światowy popyt na węgiel ma osiągnąć plateau w ciągu najbliższych trzech lat, osiągając około 8,87 mld t do 2027 r.” - można przeczytać w raporcie Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
W ostatnim okresie nastąpiła również imponująca ekspansja mocy odnawialnych, która obecnie zagraża trwającej od stulecia dominacji węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej. Jednocześnie przyspieszający popyt na energię elektryczną na całym świecie może dać węglowi kolejny impuls. „Pomimo wzrostu produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, oczekuje się, że Indie odnotują największy wzrost wykorzystania węgla w nadchodzących latach, napędzany przez zużycie w sektorze energetycznym i przemyśle. Mimo to, podobnie jak miało to miejsce od 25 lat, Chiny, które zużywają o 30 proc. więcej węgla niż reszta świata razem wzięta, nadal będą wyznaczać globalne trendy” – wynika z raportu. Jedna trzecia całego węgla zużywanego na świecie jest spalana w elektrowniach w Chinach, co sprawia, że sektor energetyczny tego kraju jest głównym motorem globalnych rynków węglowych.
Jak podkreśla Międzynarodowa Agencja Energetyczna oczekuje się, że w 2024 r. globalna produkcja węgla osiągnie rekordowy poziom, przekraczając 9 mld t po raz pierwszy. Globalna produkcja węgla pozostanie na tym samym poziomie do 2027 r.
IEA przypomina również, że w listopadzie 2024 r. cena importowanego węgla energetycznego w Europie wynosiła około 120 dol. za tonę, w porównaniu ze średnią 80 dol. za tonę w latach 2017–2019. W przypadku australijskiego węgla energetycznego cena wynosi obecnie około 140 dol. za tonę, w porównaniu ze średnią 90 dol. pod koniec ostatniej dekady.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
@jedwabny. Ustalmy fakty. Gdzie napisałem, że nie zależy mi na górnikach z prywatnych kopalń? Piszę o wszystkich górnikach, a reszty się domyśl. Następnie artykuł dotyczy światowego wydobycia. Ty poruszyłeś temat polskiego górnictwa węglowego, że trzeba go zlikwidować nie patrząc na ludzi, ponieważ dekarbonizacja narzucona przez UE jest obowiązkowa. Czym sugerujesz, że państwo Polskie nie może decydować o sobie. Ja też się nie podpisałem pod likwidacją górnictwa, gdyż UE swoją polityką ETS ją narzuciła. Ale jest wyjście - strajki. Nareszcie ktoś się obudził. Tylko sprzeciw narodu polskiego może być skuteczny. Ładnie to napisałeś, że umów należy dotrzymywać. UE każe Polskę zlikwidować, też tego należy dotrzymać? Drugi raz pytam. Mam to nie odpowiesz, bo odpowiedziałeś, że umów należy dotrzymywać. Oby ci sfinansowana rakieta domu/mieszkania nie zniszczyła. Pisz z poprawną polszczyzną, bo trąci translatorem.
Seth nie twierdze że się z Tobą nie zgadzam ale jeśli się do czegoś zobowiązało trzeba się tego trzymać.Tym bardziej sępiąc kasę podatnika A nie teraz pikiety,manifestacje pod publikę by się wybielić
Jakoś o górnikach z prywatnych kopalń Ci nie zależy Ja tylko twierdze że jeśli podatnik łoży np na likwidacje to ta kasa na to ma iść.Nie ważne co ja chce ważne na co łożą podatnicy I ja pod likwidacją sie nie podpisałem to Twoi związkowi zwierzchnicy...wiem nie chcieli a musieli by utrzymać stołki.
@jedwabny Tomasz Krawt TK z forum WNP. To jest wymuszona przez UE likwidacja. A jaką masz alternatywę dla polskiego węgla? Właśnie cały świat zużyje więcej węgla, a my wyginiemy z zimna i głodu, bo UE tak nakazała. Ale ty masz prosty światopogląd - likwidować. A ludzie na bruk. Myślenie iście kuriozalne. Widzę, że cieszy cię ludzka niedola? Kradzież będzie w rozumieniu UE, gdybyśmy zainwestowali w górnictwo, a tak mamy likwidować. Samo PGG przez ostatnie 2 lata - 4,8 MLD PLN zysku. Ale to się pewnemu lobby nie podoba. No i mamy to co mamy. Zresztą cały przemysł nam się zwija. Polskę też zlikwidujesz, bo ktoś tak powiedział? Odpowiedz.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Seth Ty mi to wytłumaczyłeś żeby likwidować.Jest dotacja na likwidacje to likwidować proste!Podatnika daje na likwidacje, górnictwo przyjmuje a więc nic prostszego Jeśli te pieniądze pójdą na co innego niż likwidacja to będzie kradzież.
@jedwabny czy tam Tomasz Krawt TK z WNP. Koszty utrzymania szybu i całej infrastruktury są stałe. Mniejsze wydobycie oznacza wyższe koszty, a wyższe mniejsze. Masz fabrykę zdolną wyprodukować 19.000 sztuk nabojów, a ktoś nakazuje ci produkować tylko 5.000 sztuk, więc koszty ponosisz większe. I tak jest z górnictwem. Niestety. Piszesz naprzód likwidować , a jaką masz alternatywę? Rosyjski węgiel czy niemieckie OZE?
Tak nie dotowany węgiel tylko jego likwidacją....ładne nazwy więc naprzód likwidować.I poco ta konwersacja nie odrazu tak było I po temacie.
@jedwabny lub Tomasz Krawt TK z WNP. Ale górnictwo nie jest dotowane. Dotowana jest jego likwidacja narzucona przez Unię europejską. Kiedyś MWh kosztowała 101 złotych (2001 rok), ale OZE było zero, a prąd był z polskiego węgla i też były związki zawodowe. A teraz jest po 512 zł/MWh, była, bo było za tanio zielonym. Ponawiam pytanie. W jakim stylu chcesz kopać ten polski węgiel? MMA? Mieszane sztuki walki?
Seth referendum ok i niech kopią tylko bez dotacji podatnika Chcą związkowców na terenie zakładów zero dotacji!Emeryci związkowi dadzą rade.
@jedwabny. A w jakim stylu ten polski węgiel chcesz kopać? Kung-fu, karate, może inny? Zawsze myślałem, że węgiel się wydobywa. Referendum w kopalni Bielszowice pokazało, że ma go kto wydobywać. Ale jest jeszcze UE.
Tylko u nas kto go będzie kopał?Emeryci związkowi?