LW Bogdanka potwierdza, że w nocy z 27 na 28 grudnia zarejestrowano serię kilku wstrząsów sejsmicznych. Wstrząsy te były odczuwalne na terenie zakładu górniczego, jednak nie wpłynęły na jego funkcjonowanie, ani bezpieczeństwo pracy - podała spółka w komunikacie prasowym.
System monitoringu sejsmicznego LW Bogdanka zarejestrował wstrząs o godzinie 1.07 jako drugi najsilniejszy w 2024 r., zgodnie ze skalą GSIS (Górnicza Skala Intensywności Sejsmicznej) był on klasyfikowany jako „0”, czyli niepowodujący szkód. Kopalnia dysponuje 10 stanowiskami pomiarowymi na powierzchni, z których pięć odnotowało zdarzenie. Warto dodać, że tego typu wstrząsy są normą w rejonach, w których prowadzona jest działalność górnicza.
Bogdanka od lat prowadzi systematyczny monitoring i analizę zjawisk sejsmicznych na terenie działalności. Spółka współpracuje z odpowiednimi instytucjami i regularnie informuje lokalne samorządy o obszarach, gdzie sejsmiczność górotworu może być silniej odczuwalna. Ostatnie wstrząsy miały miejsce dokładnie w regionie wskazanym na mapie przedstawionej 17 grudnia podczas spotkania Zespołu Porozumiewawczego z udziałem przedstawicieli samorządów oraz Okręgowego Urzędu Górniczego.
"Zapewniamy, że bezpieczeństwo pracowników, infrastruktury oraz otoczenia lokalnego pozostaje naszym priorytetem. LW Bogdanka prowadzi szczegółowe analizy każdego zdarzenia sejsmicznego i pozostaje w stałym kontakcie z właściwymi służbami, aby minimalizować potencjalne ryzyko i dostarczać rzetelne informacje" - podaje biuro prasowe spółki.
Lubelski Węgiel Bogdanka to lider rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Bogdanka jest jedną z największych polskich kopalń węgla kamiennego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.