Aktualności

Zaslepka

Polska firma analizuje budowę rurociągu na Białoruś

25 mln zł i półtora roku potrzeba na sfinalizowanie budowy rurociągu do transportu paliw z Białorusi. To obniżyłoby koszty importu do Polski.Około 40 proc. paliw zużywanych co roku w Polsce importujemy z zagranicy. Jednym z głównych dostawców jest Białoruś, gdzie kupujemy 16 proc. z ponad 4,5 mln m sześc. sprowadzanego oleju napędowego. Import paliw z tego kierunku obarczony jest

Zaslepka

W 2008 r. kopalnie zainwestują 2,5 mld zł

Spółki górnicze zwiększyły już w tym roku inwestycje o blisko 50 proc. i do końca maja wydały ponad 734 mln zł i było to prawie 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2007 r.Główna pozycja wydatków to zakup maszyn i urządzeń, na co kopalnie wydały już prawie 400 mln zł. Dostawcy kopalni zauważają poprawę koniunktury - napisała w środę "Gazeta Prawna".- Współpraca z

Zaslepka

Spór zbiorowy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Kilka związków zawodowych działających w Jastrzębskiej Spółce Węglowej weszło w spór zbiorowy z pracodawcą na tle płacowym. Wśród nich są „Solidarność”, Związek Zawodowy Górników w Polsce (ZZG) i inne, zrzeszające łącznie ok. 70 proc. załogi.Jak powiedział PAP we wtorek wiceprzewodniczący ZZG Wacław Czerkawski, związki w trwających od kilku tygodni rozmowach

Zaslepka

Specjaliści od węgla chcą podbić Internet

Dawne polskie składy węglowe idą na giełdę. Potrzebują środków na ekspansję – w nieruchomości i Internet.PSW Holding zadebiutuje na alternatywnym rynku NewConnect w drugiej połowie września. Oferta szacowana na 2 – 5 mln zł ma być reinwestowana. Ale wbrew pozorom niekoniecznie w węgiel - napisała w środę "Rzeczpospolita".Do 2010 r. spółka chce otworzyć serwis

Zaslepka

PGNiG robi kolejne ustępstwa wobec Gazpromu

Polska strona uczyniła kolejne ustępstwo wobec Gazpromu, wycofując z Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku unieważniającego taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu do Niemiec. To nieoczekiwany zwrot w sporze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z Gazpromem o zarządzanie firmą EuRoPol Gaz, w której PGNiG i Gazprom mają po 48 proc. udziałów (reszta należy do

01 kombajn K4 ARC

Górnictwo: Rynkowi pomogą nowe złoża

Za pięć lat ceny węgla mogą się stabilizować. Rynkowi mają pomóc nowe złoża i lepsza infrastruktura w kopalniach.Niektórzy eksperci żartowali w poniedziałek, że by poznać długoterminowe prognozy cen węgla, trzeba pójść do wróżki. – Mają być udostępniane złoża w Azji, m.in. w Mongolii i w Afryce, ale na efekty trzeba poczekać – mówi dr inż. Urszula Ozga-Blaschke z

Irestal

Irestal Group: Inwestycja w Gliwicach za 25 mln euro

Nawet 25 mln euro zamierza do końca 2012 r. zainwestować w Gliwicach spółka Irestal Service Center z hiszpańskiej grupy Irestal. Firma utworzy nowe centrum serwisowe stali nierdzewnej, zatrudniając 90 osób - podała we wtorek Polska Agencja Prasowa.O inwestycji, zlokalizowanej na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), poinformowali przedstawiciele Gliwickiego Biura

Zaslepka

Sukces programu lojalnościowego Lotosu

Około 630 tysięcy kart Navigator wydano już na stacjach paliw Lotos w całej Polsce. Od inauguracji programu lojalnościowego spółki Lotos Paliwa minęło równe pół roku – podało biuro prasowe paliwowej spółki.W sumie programem objętych jest ponad 200 stacji ajencyjnych i partnerskich koncernu zlokalizowanych na terenie całego kraju. – Już w czerwcu wydaliśmy klientom ponad

Zaslepka

Prezes Ponaru zrezygnował

Arkadiusz Śnieżko 5 sierpnia zrezygnował z funkcji prezesa Ponaru Wadowice. Przyczyną rezygnacji jest zamiar podjęcia pracy w międzynarodowej firmie. — To była moja prywatna decyzja. Będę pracował i mieszkał za granicą. W najbliższym czasie wyjaśni się, kto zostanie moim następcą — powiedział "PB"Arkadiusz Śnieżko.

Zaslepka

Bodeko pompuje Konsorcjum Stali

Po półroczu 2008 r. łączne przychody Konsorcjum Stali i Bodeko, które właśnie połączyły siły, sięgnęły 604,6 mln zł (wzrost o 15 proc.). Zysk netto to 23,85 mln zł (wzrost o 11,5 proc.) - podał "Puls Biznesu". — Hurtowi klienci Bodeko robili zakupy w obawie przed wzrostem cen, a klienci finalni — których obsługuje Konsorcjum — z oporem akceptowali podwyżki cen

Zaslepka

PGNiG chce dać prawie 51 tys. zł nagrody byłemu prezesowi

Wśród projektów uchwał, które mają być głosowane na walnym  PGNiG zwołanym na 11 września, znalazła się uchwała o przyznaniu nagrody rocznej byłemu prezesowi, Krzysztofowi Głogowskiemu – podał portal pb.pl.Nagroda za 2007 rok dla Głogowskiego miałaby wynosić 50.784,48 zł. W uzasadnieniu napisano m.in., że w ubiegłym roku wynik finansowy spółki był o

Zaslepka

Polscy nafciarze rozmawiają z Chavezem o ropie

Przedstawiciele największych polskich koncernów paliwowych pojechali w poniedziałek 4 sierpnia br, do Wenezueli rozmawiać o poszukiwaniu ropy naftowej i gazu. Ich szanse na kontrakty wydaje się zwiększać antyamerykańskie nastawienie Hugo Chaveza – podała gazeta.plRazem z przedstawicielami polskiego rządu, którzy wybrali się do Wenezueli na konsultacje gospodarcze, do Caracas

Zaslepka

Lotos liderem rynku olejowego

Według najnowszego raportu organizacji GIPA, Polska pozostaje najważniejszym rynkiem olejowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Wielkość rynku szacowana jest na 56 mln litrów. Gra o rynkowy prymat toczy się pomiędzy olejami Lotos i Mobil, które od pozostałych producentów dzieli prawdziwa przepaść – podało biuro prasowe gdańskiego koncernu.Wiosenne badania rynku "Moto Scan 2008"

Zaslepka

Grupa Polska Stal przekształcona w spółkę akcyjną

Grupa Polska Stal (GPS), skupiająca dziesięciu dystrybutorów i przetwórców wyrobów hutniczych, została przekształcona w spółkę akcyjną. Przekształcenie umożliwi wejście spółki na giełdę, jednak z powodu niekorzystnej sytuacji na warszawskim parkiecie zarząd firmy nie podejmuje jeszcze działań w tym kierunku – podała gazeta.pl za doniesieniami PAP.Jak wyjaśnił we wtorek

Zaslepka

Rafamet odzyskuje rosyjski rynek

Fabryka Obrabiarek Rafamet z Kuźni Raciborskiej wraca na rynek rosyjski. Od kilku miesięcy firma zbiera na wschodzie zamówienia na swoje wyroby, szczególnie w sektorze kolejowym - poinformowało biuro prasowe Rafametu.- Procesy prywatyzacyjne rosyjskiej kolei postępują niezwykle odważnie i w bardzo szybkim tempie. Bardzo wiele zakładów naprawczych taboru kolejowego jest sprzedawanych.

Zaslepka

URE zakończył prace nad zmianami w prawie energetycznym

Opracowujący zmiany w prawie energetycznym zespół powołany przez ministra gospodarki zakończył prace w Urzędzie Regulacji Energetyki - podała PAP.Grupa robocza przygotowała też projekty aktów prawnych zapewniające ochronę na konkurencyjnym rynku energii elektrycznej odbiorcom słabym ekonomicznie.Agnieszka Głośniewska z URE poinformowała dziś, że zespół przygotował zmiany

Zaslepka

F5 Konsulting wyceni Elektrociepłownię Kraków

Wybrano firmę doradczą, która oszacuje wartość Elektrociepłowni Kraków SA - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Wycenę przygotuje F5 Konsulting z Poznania.

Zaslepka

Huta Łabędy: Za tydzień krótka lista inwestorów

Za tydzień, 11. sierpnia MSP zadecyduje, które z 5 firm, które złożyły ofertę na zakup Huty Łabędy, dopuścić do dalszych negocjacji. Faworytami wydają się hutniczy koncern ArcelorMittal Poland oraz Amber, wehikuł inwestycyjny Przemysława Sztuczkowskiego, właściciela Złomreksu.- Łabędy nie mają własnej stalowni (wydział zajmujący się pozyskiwaniem stali ze złomu - red.),

Zaslepka

KGHM: Zdaniem analityków cena miedzi nie spadnie poniżej 7 tys. USD/t

Sytuacja finansowa jest stabilna, zapewnia zarząd KGHM. Najniższe od dwóch miesięcy ceny miedzi na światowych rynkach spowodowały, że akcje KGHM potaniały w poniedziałek o 7,8 proc., do 75,5 zł. Spadek był tak duży, że w ślad za Polską Miedzią zanurkował WIG20, który stracił na zamknięciu 1,19 proc.Ze spokojem patrzył na to zarząd KGHM - realcjonuje "Parkiet". - Spadek ceny

Zaslepka

PGNiG: Związkowcy na razie nie chcą protestować

Pracownicy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zawarli tymczasowy "rozejm" z Ministerstwem Skarbu Państwa w sprawie akcji pracowniczych. - Będziemy czekać. Ministerstwo też czeka na to, aż w Sejmie wróci dyskusja nad nowelizacją ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw - mówi Tomasz Ziembicki, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" PGNiG.W

Zaslepka

Kopalnia Jankowice w Rybniku pracuje normalnie

Blisko 6 tys. odbiorców w województwie śląskim pozostaje we wtorek rano bez prądu po wichurze, jaka przeszła w poniedziałek po południu nad regionem. Energetycy zapewniają, że do popołudnia przywrócą zasilanie. Wiatr gnający z prędkością 90 km na godzinę powalał drzewa i gałęzie, które uszkadzały linie energetyczne. Problemy z zasilaniem są na Śląsku Cieszyńskim, gdzie

Zaslepka

WUG: Coraz więcej górników zapada na choroby zawodowe

Ponad 600 nowych przypadków chorób zawodowych – prawie 7 proc. więcej niż rok wcześniej - stwierdzono w minionym roku w polskim górnictwie. Cztery na pięć zachorowań to pylica płuc.Najnowsze dane dotyczące zachorowalności na choroby zawodowe znalazły się w raporcie, opublikowanym we wtorek przez Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach.Ze statystyk wynika, że wzrost liczby