Współdziałanie w ochronie klimatu
Dwudniowa, międzynarodowa Konferencja „Summit on Sectoral Cooperation”, której pomysłodawcą jest wicepremier Waldemar Pawlak, prawdopodobnie będzie bezprecedensowym wydarzeniem. Organizatorzy mają nadzieję, że zapoczątkuje ona nową formę współpracy administracji z biznesem w dziedzinie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Uczestniczą w niej szefowie ministerstw zajmujących się przemysłem oraz sektorów najbardziej energochłonnych z 23 krajów świata. Ich warszawskie spotkanie poprzedzi 14 Konferencję Stron Ramowej Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP14), której gospodarzem będzie Polska - odbędzie się w grudniu w Poznaniu.
Podczas warszawskiego szczytu przedstawiciele producentów cementu, stali oraz aluminium (sektorów emitujących około 11 proc. gazów cieplarnianych) wspólnie z reprezentantami administracji rządowej będą debatowali nad sposobami ochrony klimatu. Wyniki ich dyskusji zostaną przedstawione uczestnikom COP14. Celem debaty ministrów z przemysłowcami jest wypracowanie najlepszych metod przeciwdziałania ociepleniu klimatu oraz koordynacji wspólnych działań. Co podkreślał inicjator warszawskiego szczytu wicepremier Waldemar Pawlak.
- Bez globalnych rozwiązań, wszelkie regionalne czy lokalne inicjatywy dotyczące ochrony klimatu będą mało skuteczne. Polska może być bardzo dobrym przykładem kraju rozwijającego się, gdzie wzrost gospodarczy jest szybszy niż wzrost zużycia energii czy emisji - mówił dziennikarzom wicepremier Pawlak.
Organizatorzy spodziewają się, że uczestnicy nieformalnego spotkania ministrów gospodarki z przedstawicielami światowych koncernów z sektorów energochłonnych w drugim dniu obrad wypracują specjalne przesłanie, które wskaże potrzebę promowania globalnej współpracy sektorów przemysłowych. Piątkowa debata poświęcona będzie nowoczesnym technologiom, które można wykorzystywać w walce ze zmianami klimatycznymi. Sesja plenarna tego dnia dotyczyć będzie oddzielenia wzrostu gospodarczego od emisji gazów cieplarnianych oraz perspektywą energetyki.
W czwartek zaplanowano nie tylko ceremonię otwarcia, w której obok gospodarza szczytu wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, udział zapowiedzieli m.in.: Maciej Nowicki - minister środowiska i prezydent 14. Konferencji Stron Ramowej Konwencji NZ w sprawie zmian klimatu oraz jej Sekretarz Wykonawczy Yvo de Boer. Podczas czwartkowych sesji prezentowane będą przykłady realizowanej już współpracy między sektorowej. Dr. Fatih Birol, główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energii przedstawi te zagadnienia w kontekście Word Energy Outlook 2008. Dyskusję okrągłego stołu będzie moderował Angel Gurria, sekretarz OCED.