Aktualności

Stocznia2

Stocznie: Inwestorzy mają czas do piątku

Resort skarbu przedłużył termin składania ofert na zakup stoczni.– Nowi inwestorzy dla stoczni Gdynia i Szczecińska Nowa mają czas na składanie ofert do piątku, do godz. 14 – mówi „Rz” Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu. Jak już pisaliśmy, ministerstwo uzasadnia wydłużenie terminu prośbą jednego z potencjalnych inwestorów zainteresowanego złożeniem oferty. Nie ujawnia

Zaslepka

KGHM połączy trzy kopalnie w jedną?

Mirosław Krutin, prezes KGHM, rozważa łączenie hut i kopalń Polskiej Miedzi. Specjalnie powołany zespół pracuje nad analizą tego przedsięwzięcia – napisał „Puls Biznesu”. — Jesteśmy na etapie analizowania projektu. W sierpniu zespół projektowy przedstawi rekomendację projektu zarządowi. Do połowy wrześniu koncepcja zostanie poddana konsultacjom społecznym —

200802281825483332

Niemiecka spółka zbuduje dla Polski gazociąg Depal

"Parkietowi" udało się dotrzeć do władz tajemniczej niemieckiej spółki Concord Power Nordal, która zamierza zbudować do Polski gazociąg o nazwie Depal. Rura ta transportowałaby do naszego kraju rosyjskie błękitne paliwo z gazociągu Nord Stream i mogłaby zagrozić opłacalności projektów pozwalających uniezależnić się naszemu krajowi od dostaw gazu zapewnianych przez Gazprom.Z

Zaslepka

Polski import węgla: Rekord, jakiego nie zna historia górnictwa

Tego jeszcze w historii naszego górnictwa nie było. Polska, największy producent węgla w Unii Europejskiej, w cztery miesiące tego roku zaimportowała ponad 3 mln ton węgla — wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która monitoruje górnictwo na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Dla porównania, import w tym samym okresie 2007 r. wynosił 1,9 mln ton."Puls Biznesu"

Zaslepka

Giełda: Wybitna koniunktura dla spółek węglowych na światowych parkietach

Świetna koniunktura na rynku węgla trwa. W ciągu roku akcje największych światowych graczy zyskały po kilkaset procent. Udziały w spółkach węglowych chętnie kupują inwestorzy. Tymczasem polska branża przesypia okres prosperity - pierwsze kopalnie pojawią się na  warszawskiej giełdzie dopiero na przełomie roku."WSJ Polska" podkreśla, że notowania spółek węglowych na

Zaslepka

Chiny: Tylko części górników udało się wydostać z zalanej kopalni po katastrofie

Dwudziestu górnikom udało się wydostać lub zostali wyprowadzeni z zalanej kopalni węgla Nadu w autonomicznym regionie Guangxi Zhuang, w południowych Chinach, ale 36 pozostaje nadal uwięzionych pod ziemią - poinformowała we wtorek agencja Xinhua.Ratownicy nawiązali kontakt z 12 z uwięzionych, którzy znajdują się na głębokości prawie 2 tys. metrów. Los pozostałych 24 górników

Zaslepka

Rydułtowy: Chętni do pracy

Dział zatrudnienia kopalni „Rydułtowy-Anna” raz po raz szturmowany jest przez tłum chętnych do pracy. Od początku roku kandydaci na przyszłych górników złożyli już ponad 1200 podań. Konkurencja jest w tym roku spora – dwie osoby na jedno miejsce.Dobowe wydobycie zakładu w Rydułtowach osiągnęło 11,5 tys. ton węgla. To dwa razy więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego

Jankowice ARC

Śląskie: Po wichurze ewakuacja kopalni

Załoga kopalni Jankowice w Rybniku została w poniedziałek po południu ewakuowana na powierzchnię. Z powodu wichury, jaka przeszła nad województwem śląskim, w zakładzie zabrakło prądu i przestały działać wentylatory, co stwarzało potencjalne zagrożenie metanowe dla pracowników pod ziemią.Jak poinformował PAP zastępca dyrektora Urzędu Górniczego do Badań Kontrolnych

Zaslepka

MG: podwyżki dla niedoszłych emerytów

Górnicy, którzy zrezygnowaliby z przejścia na emeryturę po 25 latach pracy na dole, dostaliby wyższe pensje! - to pomysł resortu gospodarki na utrzymanie malejącego wydobycia.Związkowcy są ostrożni. - Ludzie po tylu latach harówy chcą odpocząć i trochę pożyć. Ale można się nad tym zastanowić - odpowiadają. Pomysł ministerstwa opisała poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza".W

Pyrzowice

Pyrzowice: Czy nowy terminal będzie za duży?

Pyrzowice podpisały umowy przedwstępne na dofinansowanie rozbudowy lotniska. - Ale czy warto aż tak spieszyć się z budową nowego terminalu, skoro nie ma pewności, że rzeczywiście będzie potrzebny? - pytają niektórzy eksperci. - Rozbudowa Pyrzowic to ogromna szansa dla Śląska, która może się już nie powtórzyć - uważa z kolei prof. Kazimierz KłosekW lipcu lotnisko odprawiło

Transport: Ekolodzy tworzą czarną listę szybkich dróg

Zapachniało opóźnieniem projektów i ich podrożeniem. Ekolodzy wytykają drogowcom błędy m.in. na trasach A1 i S3. Jeśli ich uwagi zostaną uwzględnione, będą kosztować. I to słono.Złe wieści dla tych, którzy trzymają kciuki za szybką budowę szybkich dróg - ogłosił "Puls Biznesu", który przeanalizował najnowsze żądania organizacji  Bankwatch Network. To organizacja,

LOT logo

LOT: Złe rokowania i czarne chmury

Narodowy przewoźnik powinien szybko wdrażać plan naprawczy, by uratować się przed bankructwem.Nad LOT zbierają się czarne chmury - napisał wtorkowy "Puls Biznesu". Obok informacji o kiepskiej sytuacji w branży, wysokich cenach ropy oraz pogorszających się wynikach spółki, doszły jeszcze wieści o możliwym bankructwie. LOT znalazł się na liście 50 przewoźników, którzy mogą

Zaslepka

Ukraina: Gospodarka niebezpiecznie zwalnia

- Jest duże ryzyko, że ukraiński wzrost gospodarczy jeszcze bardziej zwolni, bo 30-proc. inflacja połączona z aprecjacją hrywny w stosunku do dolara obniża konkurencyjność ukraińskiego eksportu – pisze Marcin Piątkowski, główny ekonomista PKO BPAnalizę opublikowała wtorkowa "Rzeczpospolita", która ostrzegła, że zbierają się czarne chmury nad ukraińską gospodarką. Wzrost

Zaslepka

Energomontaż-Północ: Znakomite półrocze

Grupa Energomontaż-Północchwali się jednym z najlepszych w historii okresem. Prezes zapowiada nie gorsze drugie półrocze.Energomontaż-Północ, spółka z grupy Polimeksu-Mostostalu specjalizująca się w usługach dla sektorów energetycznego, chemicznego i petrochemicznego, w drugim kwartale osiągnęła 75,7 mln zł skonsolidowanych przychodów (-1,53 proc.) oraz ponad 4 mln zł

Zaslepka

Giełda: Nadzorca karze FON

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie nałożyła na bydgoską spółkę FON, wytwórcę konstrukcji stalowych, karę pieniężną wysokości 50 tys. zł za naruszenie obowiązków informacyjnych - poinformował we wtorek "Puls Biznesu".- Postępowanie nadzoru trwało rok i dotyczy okresu z lat 2003-07. Będziemy się odwoływać i prosić o łagodniejszy wymiar kary — mówi Jan

Zaslepka

Elektromontaż pomoże Rafako

Zarząd Fabryki Kotłów Rafako w Raciborzu podpisał umowę z Elektromontażem-Poznań na 38,8 mln zł - podał we wtorek "Puls Biznesu".W ramach umowy poznańska spółka zaprojektuje, dostarczy i zamontuje system wyprowadzenia mocy oraz system branży elektrycznej w Elektrociepłowni Siekierki w Warszawie. Termin wykonania zlecenia: grudzień 2011 r.

Zaslepka

Drozapol Profil więcej zarabia

Stalowy dystrybutor zarobił netto po dwóch kwartałach 10,3 mln zł - raportuje "Puls Biznesu".Przed rokiem było to 6,99 mln zł. Mimo drożejących wyrobów stalowych, spadły przychody — ze 152,1 mln zł do 142,5 mln zł. Dywidenda, której wypłata ma nastąpić we wrześniu, sięgnie 33 gr na akcję. Nie dotyczy walorów, które Drozapol kupił w celu umorzenia.

Zaslepka

Chemoservis-Dwory zaoferuje akcje

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Chemoservis-Dwory w związku z ofertą publiczną. Spółka zaoferuje 4,4 mln akcji serii C i 1,4 mln akcji serii A. Ponadto ubiega się o dopuszczenie do obiegu 7,58 mln akcji serii A, 6 mln serii B, a także praw do akcji serii C - podał "Puls Biznesu".Chemoservis-Dwory realizuje zamówienia w segmencie usług remontowych i

Zaslepka

Miliony dla syndyka Elektrimu

Józef Syska, nadzorca sądowy Elektrimu dostanie 2,7 mln zł wynagrodzenia wstępnego. Jego zastępca — 1,8 mln zł."Puls Biznesu" zauważa, że na likwidacji Elektrimu można zarobić więcej niż na kierowaniu nim w „spokojnych” czasach. Warszawski sąd upadłościowy przychylił się do wniosku Józefa Syski, nadzorcy sądowego Elektrimu i zgodził się, by wypłacono mu wynagrodzenie

Zaslepka

Ceny węgla ciągną w górę

Od maja 2007 r. tona węgla na światowym rynku zdrożała o 300 proc. Pod koniec roku może kosztować nawet 250 dol. A polskie górnictwo nie korzysta z globalnej koniunktury – napisała „Rzeczpospolita” Jeszcze trzy miesiące temu szokiem dla rynku była cena 158 dolarów za tonę. Tyle kosztował węgiel w światowym centrum handlu tym surowcem, portach Amsterdam – Rotterdam –

Zaslepka

Odlewnie dobrze zabezpieczone

Odlewnie Polskie podtrzymują prognozy finansowe. Spółka liczy, że trzeci kwartał będzie lepszy pod względem operacyjnym – napisał „Puls Biznesu”. — Nie odnotowaliśmy jeszcze pogorszenia koniunktury w branży, co widać po przychodach, ale drastycznie wzrosły ceny surowców i energii elektrycznej i to negatywnie odbiło się na działalności operacyjnej — informuje Leszek

Zaslepka

Katowicki MOJ poprawił półroczne wyniki

MOJ, śląska spółka, produkująca m.in. sprzęgła do maszyn górniczych, zwiększyła w II kw. przychody o 23 proc., do 4,12 mln zł. M.in. z powodu niższych marż i wyższej efektywnej stopy opodatkowania zanotowała minimalny spadek zysku (z 294 do 293 tys. zł). Wyraźniejszy był spadek wyniku operacyjnego — z 346 do 164 tys. zł. — do 4,12 mln zł - podał "Puls