Zapadła decyzja w sprawie grupy węglowo-koksowej

Rząd PO-PSL nie będzie kontynuował dzieła swoich poprzedników. W strategii górnictwa węgla kamiennego na lata 2008-15 przyjętej przez rząd PiS zakładano, że Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), producent węgla koksowego, przejmie kontrolę nad dwoma koksowniami poprzez przekazanie przez skarb państwa akcji spółek: Koksownia Victoria w Wałbrzychu oraz Kombinatu Koksochemicznego w Zabrzu - napisał \"Puls Biznesu\".

— Akcje koksowni Victoria nie zostaną przekazane JSW. Wałbrzyska spółka będzie prywatyzowana poprzez GPW lub zaproszenie do rokowań — mówi Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu.
Radość w koksowni

Andrzej Hołda, szef rady nadzorczej Koksowni Victoria, nie kryje zadowolenia.

— Cieszy nas decyzja ministerstwa skarbu. Jak tylko otrzymamy uchwałę walnego, zaraz rozpoczniemy przygotowania do prywatyzacji spółki. Chcemy zdobyć kapitał na inwestycje. Planujemy budowę nowej baterii koksowniczej oraz wydział węglopochodnych. Szacujemy nasze potrzeby na około 600 mln zł — mówi Andrzej Hołda.

— Koksownia produkuje koks odlewniczy, którego największymi odbiorcami są przemysły samochodowy i budowlany. Tutaj nie ma drastycznych spadków. Wręcz przeciwnie — zamierzamy zwiększyć produkcję. Obecnie negocjujemy duży kontrakt z koncernem ThyssenKrupp — dodaje Anddrzej Hołda.

Wałbrzyski zakład planuje w tym roku około 100 mln zł zysku netto, przy przychodach 700 mln zł - podkreśla \"PB.

Ministerstwa skarbu i gospodarki zdecydowały, że JSW zostanie dokapitalizowana akcjami zabrzańskiego kombinatu.

— JSW może otrzymać 85 proc. akcji koksowni, ale pod pewnymi warunkami, najwcześniej w przyszłym roku — mówi wiceminister Żuk.

Z informacji \"Pulsu Biznesu\" wynika, że warunki są następujące —JSW w umowie ze skarbem państwa zapewni sfinansowanie inwestycji w Zabrzu poprzez podwyższenie kapitału koksowni lub umożliwi jej emisję akcji i ich ulokowanie na GPW, dzięki czemu spółka zdobędzie pieniądze na inwestycje. Zdaniem ekspertów, spełnienie tych kryteriów może być trudne, ponieważ kryzys mocno bije w JSW — spada popyt i ceny węgla koksowego, a koszty stałe, czyli podwyżki płac, będą kulą u nogi. Jarosław Zagórowski, prezes JSW, już szykuje plan ratunkowy na czas kryzysu.

JSW ma 88 proc. udziałów w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Edward Szlęk, jej prezes, także zapowiada cięcie kosztów. Firma już produkuje mniej koksu, co ma związek z redukcją produkcji stali, m.in. w ArcelorMittal podkreśla \"Puls Biznesu\".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.