Aktualności

Zaslepka

Średnie ceny benzyny spadły w ciągu miesiąca o 37 groszy

Średnie ceny benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym spadły w ciągu miesiąca o 37 groszy - podał onet.pl powołując sie na analizy Polskiej Izby Paliw Płynnych.Tylko w ostatnim tygodniu cena paliwa PB95 spadła a 11 groszy .

Zaslepka

Unia da nam darmowe limity CO2?

Elektrownie w Europie Wschodniej mogą otrzymać darmowe pozwolenia na emisje dwutlenku węgla o wartości milionów euro, co ma przezwyciężyć sprzeciw tych krajów wobec pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej - podał portal tvn24.pl powołując sie na tekst, który ukazała się w "Financial Times".Dziennik dotarł do szczegółów francuskiej oferty, zakładającej, że kraje,

OPEC oil

OPEC liczy straty

Państwa członkowskie OPEC straciły około 700 miliardów dolarów na skutek spadku cen ropy - ocenił szef tego kartelu Chakib Khelil. Cena tego surowca spadła o 60 procent od lipca tego roku, gdy osiągnęła swój historyczny rekord 147 dolarów za baryłkę – podał portal tvn24.pl.Ciągły spadek nasila spekulacje, że OPEC zechce ponownie ograniczyć limity wydobycia ropy przez swoich

Zaslepka

Certyfikat jest jak prawo jazdy

Kopalnie uzyskują potwierdzenie przeszkolenia i znajomości zasad zarządzania bezpieczeństwem, to jednak nie zapobiega całkowicie wypadkom.Podczas uroczystego rozstrzygnięcia tegorocznego konkursu „Pracuję Bezpiecznie” w Kompanii Węglowej dyrektorzy siedmiu kopalń („Bielszowice”, „Halemba–Wirek”, „Ziemowit”, „Brzeszcze–Silesia”, „Marcel”,

Zaslepka

Pakiet klimatyczny Szansa, czy zagrożenie dla polskiej gospodarki?

Nad problemami pakietu klimatycznego dyskutowali w ub. tygodniu w Warszawie przedstawiciele organizacji pozarządowych reprezentujących m.in.: Fundację Efektywnego Wykorzystania Energii, Instytut na rzecz Ekorozwoju i Forum CO2. W dyskusji głos zabrał także Piotr Serafin, podsekretarz stanu UKIE. W jego opinii – podzielonej zresztą przez większość prelegentów - pakiet może być

BUDRYK STRAJK 221 JN

Górniczy związkowcy gotowi do strajku generalnego

Jedenaście górniczych związków zawodowych, podczas spotkania zorganizowanego we wtorek 18 listopada, wezwało krajowe centrale związkowe do przeprowadzenia w Polsce strajku generalnego.- Górnicy wzywają do przeprowadzenia akcji protestacyjnej w odpowiedzi na brak dialogu społecznego w naszym kraju w zakresie uprawnień emerytalnych, zdrowotnych i pogarszającej się sytuacji życiowej

Zaslepka

Wciągu dwóch lat Chińczycy zamkną 6 tys. kopalń

Z powodów urągających warunków pracy Chiny zamierzają w ciągu dwóch najbliższych lat zamknąć blisko 6 tys. kopalń. - Do końca 2010 roku w Chinach będzie ok. 10 tys. kopalń – powiedział Zhang Dejiang, wicepremiera Państwa Środka, cytowany przez portal coalworld.net, podczas konferencji prasowej poświęconej bezpieczeństwu pracy w sektorze wydobywczym, zorganizowanej w trakcie

Zaslepka

PBSz i PeBeKa ostrzą sobie zęby na budowę szybu w Zofiówce

Do walki o kontrakt na budowę nowego szybu w kopalni Zofiówka przymierzają się polscy potentaci robót górniczych - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów z grupy Kopex oraz Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa z grupy KGHM. Ich konkurentami mogą być firmy zagraniczne, m.in. z RPA – napisał „Parkiet”.- Staniemy do walki o ten i inne kontrakty. Doświadczenie i posiadana kadra

Zaslepka

Kulczyk planuje elektrownię na Białorusi

Firma Jana Kulczyka podpisała wczoraj z rządem Białorusi list intencyjny o budowie elektrowni, opalanej węglem importowanym z Polski - podała gazeta.pl w oparciu o doniesienia agencji Interfax.Porozumienie zostało podpisane przez Kulczyk Holding i ministerstwo energetyki Białorusi podczas forum ekonomicznego w Londynie.- Chodzi o inwestycję ponad 1 mld dol. - stwierdził ambasador

Zaslepka

Pawlaka rozmawiał z tureckim ministrem spraw zagranicznych o surowcach energetycznych

Współpraca przy realizacji projektów związanych z dostawą surowców energetycznych z Azji do Europy oraz rozwijanie polsko-tureckich kontaktów gospodarczych były głównymi tematami rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z ministrem spraw zagranicznych Turcji Ali Babacanem.Do spotkania doszło we wtorek, 18 listopada br., w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w

Zaslepka

Gazprom: oddajcie dług z pieniędzy za tranzyt

Rosyjski monopolista gazowy Gazprom znowu mówi o ukraińskim zadłużeniu za błękitne paliwo i proponuje, by Naftohaz Ukrainy spłacił je, nie pobierając opłaty za tranzyt do państw Europy Zachodniej. Według gazety "Kommiersant-Ukraina", która powołuje się w środę na źródła w rosyjskim koncernie, dług Naftohazu wynosi 2,4 mld dolarów - podał onet.pl w oparciu o doniesienia

Zaslepka

Inkubator nie tylko dla architektów

Śląski Park Przemysłowy ma kolejne nowe obiekty. Niedawno przekazano do użytku świeżo wyremontowane pomieszczenia zlokalizowane w kompleksie cechowni, łaźni i lampowni najstarszej śląskiej kopalni „Wawel” w Rudzie Śląskiej. Tym samym zakończył się proces restrukturyzacji zaplecza po zlikwidowanym w połowie lat dziewięćdziesiątych zakładzie wydobywczym węgla

Platf Baltic Beta LOTOS

Ropa najtańsza od czerwca 2005 r.

Cena ropy naftowej w handlu elektronicznym na NYMEX spadła w środę do poziomu 53,47 USD za baryłkę. Ostatnio surowiec był tak tani na początku czerwca 2005 r. Wtedy za jedną baryłkę ropy płacono nieco powyżej 50 USD -podał portal pb.pl w oparciu o doniesienia agencji Bloomberg.Ropa naftowa leci na łeb na szyję, bo na świecie z dnia na dzień spada na nią zapotrzebowanie. Jeszcze

Rafamet1 ARC

Rafamet inwestuje w rozwój

Rafamet, fabryka obrabiarek z Kuźni Raciborskiej, inwestuje we własny rozwój. Firma buduje dwie potężne frezarki bramowe, które znacznie zwiększą jej możliwości produkcyjne. - Konieczność zwiększenia możliwości produkcyjnych wiąże się z pozyskaniem przez spółkę pełnej kontraktacji na rok 2009 i pozyskiwaniem znaczących zamówień na lata następne – powiedział Emanuel

KW Silesia Expo Tondos 07

KW buduje strategię inwestycyjną w oparciu o krajowy rynek

Polska elektroenergetyka skazana jest na węgiel kamienny. Obie te branże: i górnictwo, i elektroenergetyka muszą się dostosować do realiów rynkowych. Jeżeli zabraknie środków na rozwój polskiego górnictwa, to nasza elektroenergetyka będzie skazana na węgiel z importu – twierdzi Mirosław Kugiel, prezes zarządu Kompanii Węglowej, w rozmowie z „Gazetą Prawną” na temat

Zaslepka

Złomrex: Nowa strategia dystrybucyjna

Złomrex znalazł już osobę, która pokieruje dywizją obrotu wyrobami hutniczymi, czyli połączonymi giełdowym Centrostalem Gdańsk i Złomreksem Steel Services. Szczegóły zostaną ujawnione na konferencji prasowej na początku grudnia – napisał „Parkiet”.Gazeta spekuluje, że najprawdopodobniej prezesem "nowego" ZSS zostanie Jan Maciejewicz, były wiceszef Orlenu ds. zarządzania

Zaslepka

Ceny gazu powinny spaść

Zdaniem Marka Woszczyka, wiceprezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), spadek cen ropy pozwala patrzeć optymistycznie na następne taryfy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Niewiadomą jest kurs walutowy - napisał "Puls Biznesu".— Także wypowiedzi Aleksieja Millera, prezesa Gazpromu, sugerują, że ceny gazu dla Europy mogą być niższe — dodał wiceszef URE.W

PG Ni G logo

PGNiG z nową radą

Nafta Polska i minister gospodarki mają swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej największej polskiej firmy gazowniczej. Wczoraj na walnym zgromadzeniu o zmiany wnioskował przedstawiciel Skarbu Państwa, czyli głównego udziałowca – napisała „Rzeczpospolita”.Do rady weszli szef Nafty Polskiej Marek Karabuła i dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w resorcie Maciej Kalicki. Karabuła

Zaslepka

Energia słoneczna - czemu nie?

- Nie powtarzajmy błędów Irlandii, Hiszpanii, Portugalii i Grecji. Płynące z Unii Europejskiej środki pomocowe konsumujmy w efektywny sposób, mając na względzie potrzebę promowania proklimatycznych inwestycji – to jeden z postulatów Instytutu na Rzecz Ekorozwoju.W ostatnich latach emisja dwutlenku węgla w największym stopniu rosła w krajach, które otrzymywały znaczące środki w

Zaslepka

Porywacze supertankowca z Polakami na pokładzie zażądali okupu

Somalijscy piraci, którzy uprowadzili saudyjski supertankowiec "Sirius Star", na którego pokładzie jest dwóch Polaków, zażądali okupu za zwolnienie załogi i statku - podała gazetaprawna.pl powołując się na inforamcji telewizji Al-Dżazira.Stacja przekazała oświadczenie lidera piratów, niejakiego Faraha Abd Dżameha, który zakomunikował, że negocjatorzy, omawiający sprawę

Wiatraki

Czysta energia więcej warta

60 proc. Polaków uważa, że elektrownie powinny płacić za emisję szkodliwego dwutlenku węgla. Nie zgadza się z tym co piąty ankietowany - wynika z sondażu zamówionego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.Siedmiu na dziesięciu badanych (71 proc.) uważa, że ze zmianami klimatycznymi należy walczyć, nawet gdyby miało to być szkodliwe dla wzrostu gospodarczego.

Fundusz dla przyrody

Energa pomaga chronić przyrodę

Rusza "Fundusz dla Przyrody" - wspólna inicjatywa grupy Energa i Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura". Przedsięwzięcie o charakterze konkursu grantowego ma wspierać działania związane z bezpośrednią ochroną cennych gatunków lub siedlisk przyrodniczych – poinformowało biuro prasowe energetycznej firmy.- Dziś ekologia to już nie tylko wyraz potrzeby dbania o