Aktualności

Energetyka ARC

Polacy porażeni cenami prądu

Polska obok Wielkiej Brytanii, Rumunii i Irlandii jest w grupie państw, w których energia elektryczna w ciągu 12 lat zdrożała znacznie powyżej średniej unijnej – wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), do którego dotarła „Rzeczpospolita”.– Trzeba pamiętać, że w Polsce energia była po prostu tania. Dlatego drożeje i będzie drożeć – wskazuje Franciszek

Zaslepka

Cena ropy naftowej coraz bliżej 50 USD za baryłkę

Ropa naftowa tanieje w czwartek na giełdzie w Nowym Jorku, a jej cena zbliża się do 50 USD za baryłkę. Nie słabną obawy, że globalne spowolnienie w gospodarce spowoduje spadek zapotrzebowania na ropę i jej produkty - napisała gazeta.pl za doneisieniami PAP.Baryłka lekkiej słodkiej ropy WTI na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku w dostawach na styczeń, w handlu elektronicznym, tanieje w

Zaslepka

PeBeKa rozstrzygnął konkurs na kartkę świąteczną

Dużym powodzeniem cieszył się konkurs plastyczny na projekt świątecznej kartki dla Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa SA. Do siedziby Spółki trafiło w sumie 107 prac, których autorami byli uczniowie lubińskiego Zespołu Szkół Specjalnych. Organizatorzy nie spodziewali się tak dużego odzewu, a różnorodność technik w przysłanych pracach zaskoczyła jurorów – podało biuro

Energa logo podstawowe inwersja

Walne Energa-Operator w grudniu br.

Zarząd firmy Energa-Operator SA ustalił datę nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Odbędzie się ono 11 grudnia br. - poinformowało biuro prasowe firmy.NWZ odbędzie się przy ul. Beniowskiego 5 w Gdańsku na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich.Początek spotkania o godz. 10.

Zaslepka

Orlen kupi udziały Klaipedos Nafta?

Andrius Kubilius, kandydat na premiera Litwy i lider centroprawicowej koalicji, rozważa możliwość sprzedaży Orlenowi udziałów w terminalu naftowym Klaipedos Nafta. Polska spółka chce zostać jego współwłaścicielem, aby zbudować do terminalu rurociąg z rafinerii w Możejkach i zaoszczędzić na transporcie swoich produktów. - napisał "Parkiet".Ponadto Kubilius, jeszcze w tym roku,

Zaslepka

Ceny gazu nie spadną, tańsza będzie benzyna

Od kilku dni przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Urzędu Regulacji Energetyki czy głównego dostawcy gazu ziemnego do naszego kraju – rosyjskiego Gazpromu – sugerują, iż w przyszłym roku mogłoby dojść do spadku cen gazu ziemnego. Jak mówił Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG, jeżeli spadkowy trend na rynku ropy utrzyma się, to już w II kwartale 2009 r.

Zaslepka

Katar obiecuje dostawy gazu dla Polski

Katar chce sprzedawać gaz nie tylko do terminalu LNG w Świnoujściu, ale może go dostarczać, gdyby Polsce brakowało tego paliwa - napisała "Rzeczpospolita".– Potwierdziliśmy w rozmowie z emirem zainteresowanie obu rządów kontraktem gazowym – powiedział wczoraj w Katarze premier Donald Tusk. Jak podała PAP, w styczniu negocjacje w tej sprawie powinny wejść w decydującą fazę.

Zaslepka

LOT obniża opłaty paliwowe

- Zdecydowaliśmy się obniżyć opłaty paliwowe w związku ze zmianą cen paliw na rynkach światowych - mówi rzecznik LOT Wojciech Kądziołka.Cena baryłki ropy spadła z rekordowego poziomu 147 dol. w lipcu do około 54 dol. obecnie. Wcześniej opłaty obniżyły inne linie lotnicze, m.in. Lufthansa, British Airways, Norwegian czy SAS. Zdaniem Kądziołki w przypadku LOT na niektórych

Aluminium folia ARC

Impexmetal liczy, że likwidacja elektrolizy w Hucie Aluminium Konin nie przyniesie strat

Spółka Impexmetal liczy na to, że proces zamknięcia w 2009 roku wydziału elektrolizy w należącej do niej Hucie Aluminium Konin (HAK) nie przyniesie strat, wynika ze środowej wypowiedzi szefa rady nadzorczej spółki Arkadiusza Krężela.- Mam nadzieję, że bilans likwidacji wyjdzie na zero - powiedział w środę Krężel w TVN CNBC Biznes. Dodał, że wydział dysponuje wartościowym

Zaslepka

PGNiG zawarło umowę z konsorcjum PBG na rozbudowę PMG Wierzchowice za 1,1 mld zł netto

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zawarło z konsorcjum z udziałem giełdowego PBG umowę na rozbudowę do 1,2 mld m sześc. z 0,6 mld m sześć. podziemnego magazynu gazu (PMG) w Wierzchowicach za 1,1 mld zł netto, poinformowała spółka w środę.W skład konsorcjum obok PBG wchodzi Tecnimont S.P.A., Société Française d'Etudes et de Réalisations d'Equipements Gaziers

Zaslepka

Wielkie odliczanie w Orlenie przed opublikowaniem strategii

Już w środę 26 listopada ujrzy światło dzienne "Aktualizacja strategii PKN Orlen na lata 2009 — 2013". W przyszłym tygodniu — prawdopodobnie dzień przed jej ogłoszeniem — ma zostać zatwierdzona przez radę nadzorczą. To już drugie podejście.Pierwszy raz strategia miała zostać zatwierdzona miesiąc temu. Tak się jednak nie stało ze względu — jak wówczas argumentował

Zaslepka

Szopienice: Niech AIG płaci

Spółka zależna Hutmenu nie odpuszcza i domaga się rekompensaty za zeszłoroczną wpadkę na kontraktach. Zajmie się tym walne.Wraca sprawa odszkodowania, którego od AIG Europe domaga się Huta Metali Nieżelaznych Szopienice, likwidowana spółka Hutmenu. Chodzi o wpadkę finansową, za którą odpowiedzialny jest były prezes huty — Zbigniew Przebindowski. Pod jego rządami, w pierwszej

Kaczynski kat GAL

Prezydent RP w Katowicach: Widzę, jak Śląsk się wznosi

W środę prezydent RP Lech Kaczyński przebywał na Śląsku. Okazją była 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent spotkał się ze studentami Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a w Katowicach złożył kwiaty pod pomnikami Powstańców Śląskich, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego oraz rozmawiał z przedstawicielami władz lokalnych.Lech Kaczyński,

Zaslepka

Premier o dostawach gazu z Kataru

Premier Donald Tusk powiedział, że Katar jest zainteresowany dostarczaniem gazu skroplonego do Polski. Szef polskiego rządu spotkał się w środę z emirem Kataru szejkiem Hamadem ibn Chalifą as-Sanim; było to spotkanie w cztery oczy w prywatnej siedzibie emira.- Potwierdziliśmy w rozmowie z emirem zainteresowanie obu rządów kontraktem gazowym. Potwierdziłem także, że wchodzi w

Zaslepka

Solidarność: Kolejne protesty w Warszawie w czwartek

W czwartek 20 listopada przed Sejmem i Kancelarią Premiera Rady Ministrów odbędzie się kolejny protest „Solidarności” przeciwko rządowym planom likwidacji uprawnień do emerytur pomostowych. W akcji, którą koordynuje Region Śląsko-Dąbrowski, weźmie udział kilka tysięcy związkowców.Projektowane przez rząd zmiany dają uprawnienie do emerytur pomostowych wyłącznie tym

RWE Stoen Filip Thon

RWE przyznała stypendia dla studentów AGH

Wyłoniono czterech stypendystów Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie. Każdy z nich otrzyma 8 000 złotych na najbliższy rok akademicki.Programy stypendialne dla studentów uczelni technicznych Fundacja RWE w Polsce prowadzi już od kilku lat. Ideą przewodnią jest wspieranie rozwoju polskiego sektora elektroenergetycznego, poprzez pomoc finansową najbardziej uzdolnionym studentom.

Solidarnosc log

Walne Zebranie Delgatów śląsko-dąbrowskiej Solidarności: Skandaliczne łamanie zasad dialogu!

Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, które obradowało w środę w Rudzie Śląskiej wyraziło ostrą krytykę działań rządu w sprawie emerytur. - Uznajemy za skandaliczne łamanie przez rząd RP podstawowych zasad dialogu społecznego i przestrzegamy przed wybuchem w naszym kraju wielkiego konfliktu społecznego - napisali delegaci WZ Solidarności w oficjalnym

Tauron logo1

Tauron: Akcje pracownicze przekazane

Zakończył się proces nieodpłatnego przekazywania akcji uprawnionym pracownikom spółek, które weszły w skład Grupy Tauron: Enion Grupa Tauron SA, EnergiaPro Grupa Tauron SA i Elektrownia Stalowa Wola SA. Akcje otrzymało ponad 17 tys. osób. Z kolei umowy zamiany akcji Południowego Koncernu Energetycznego SA na akcje Tauron Polska Energia SA powinny być zawarte pomiędzy 19 listopada

Dym elektrownia

Kopalnie i elektrownie fundują (sobie) podwyżki

Od lipca ceny węgla na świecie spadły o połowę, mimo to polskie kopalnie zapowiadają podwyżki dla energetyki na przyszły rok – choćby dlatego, że tegoroczne ceny kontraktowe i tak były niższe od światowych o ok. 40 proc. Elektrownie nie pozostawiają złudzeń – kopalnie zapłacą więcej za prąd - napisała "Rzeczpospolita".Zdaniem Pawła Smolenia, szefa Elektrociepłowni

Zaslepka

Polska nie chce od Unii darmowych limitów CO2

Darmowe uprawnienia do emisji CO2 dla polskiej energetyki, ale obowiązujące tylko do 2015 roku, nie rozwiązują naszych problemów - stwierdza szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz. Jak dodaje, tę francuską propozycje polscy negocjatorzy już odrzucili - poinformował portal tvn24.pl w oparciu o doniesienia Polskiej Agencji Prasowej.Według słów szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej,

Zdzieszowice 04 JECH K4

Kryzys w metalurgii niepokoi dostawców surowców

Po okresie doskonałej koniunktury dla producentów węgla koksowego i koksu nadchodzą chudsze lata. Pierwszy kwartał nadchodzącego roku przyniesie odpowiedź, jak dotkliwie odczują zapaść w produkcji stali. Ale już teraz przygotowują kryzysowe scenariusze zachowań.Tegoroczna produkcja Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA prawdopodobnie przekroczy 8 mln ton węgla koksowego. Najlepszym

Zaslepka

Trwają negocjacje „przyjaźniejszych” taryf na przewozy węgla

Jesienią - zwykle na widok samochodowych „wanien”, wyczekujących w ogonkach do kopalnianych punktów załadunku węgla, a też łączących się z tym uciążliwości dla użytkowników dróg - odżywa kwestia najporęczniejszego transportu tego największego masowego ładunku.Prym w jego transporcie po dawnemu wiedzie PKP CARGO. Jednak od dziesięciu lat, czyli od liberalizacji kolei w