Aktualności

Zaslepka

Szef Impexmetalu o sytuacji w Hucie Aluminium

Trwające całą noc rozmowy pracowników wydziału elektrolizy Huty Aluminium Konin w Koninie (Wielkopolska) z zarządem jej właściciela, Impexmetalu SA, nie przyniosły rezultatu. W środę rano pracownicy rozeszli się do domów i przerwali trwającą od poniedziałku okupację biurowca - podała gazeta.pl powołując się na doniesienia Polskiej AgencjiPrasowej.W związku z likwidacją po 1

Zaslepka

Polskie firmy mogą stracić miliardy złotych

Nawet kilka miliardów złotych może kosztować przedsiębiorstwa spekulacja na rynku walutowym. Decydowały się one na skomplikowane transakcje, nie wierząc, że złoty się osłabi. A to oznaczało nieuchronne straty - napisała "Rzeczpospolita".Opcje walutowe to instrumenty mające zabezpieczyć eksporterów przed ryzykiem kursowym. Ale w niektórych przypadkach firmy chciały dodatkowo

Licznik ARC

Faktury prognozowane to dla dostawców energii nieoprocentowane kredyty

Płatności za pomocą prognozowanych rachunków są niekorzystne dla konsumentów, czyli odbiorców mediów. Mają to zmienić inteligentne liczniki, które umożliwią dokonywanie rozliczeń według rzeczywistego stanu zużycia gazu i energii.Rachunki za energię elektryczną, gaz i wodę nie są wystawiane w oparciu o rzeczywiste zużycie, lecz na podstawie ustalonych przez dostawcę prognoz.

Zaslepka

Fiasko rozmów w Hucie Aluminium

Fiaskiem zakończyły się rozmowy pracowników wydziału elektrolizy konińskiej Huty Aluminium, którzy okupowali budynek zakładu. Ich wydział na początku przyszłego roku ma być zlikwidowany, ponieważ produkcja aluminium stała się nieopłacalna - podał onet.pl za doniesieniami agancji IAR.Hutnicy domagali się gwarancji odpraw na piśmie. Szef Solidarności w konińskiej Hucie -

Energetyka ARC

URE rozważa całkowitą kontrolę cen prądu

Urząd Regulacji Energetyki dąży do zamrożenia cen energii elektrycznej w 2009 roku na poziomie z roku 2008 - pisze "Gazeta Prawna". Według dziennka URE chce wesprzeć w ten sposób polską gospodarkę w okresie kryzysu.- Musimy brać pod uwagę prognozy tego, co się będzie działo w gospodarce. Nie widzę powodów, żeby tylko energetyka nie ponosiła kosztów kryzysu, choć oczywiście

KHW SA: Uroczysta akademia barbórkowa w Teatrze Śląskim

Pracownicy kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego wypełnili we wtorek, 2 bm. widownię Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.Uroczysta - piętnasta już w dziejach tej firmy - akademia barbórkowa była kulminacyjnym epizodem obchodów górniczego święta w tej spółce.Gośćmi holdingowej społeczności byli we wtorkowe popołudnie m.in.: wiceminister gospodarki,

Zaslepka

Węglokoks kupi akcje Polkomtela

Węglokoks, eksporter węgla, liczy na sfinalizowanie zakupu akcji operatora telefonii komórkowej jeszcze w tym miesiącu.— Nie ma już przeszkód formalnych. Spółka jest przygotowana do transakcji — mówi Piotr Kozioł, prezes Węglokoksu.Węglokoks ma 4 proc. akcji Polkomtela. Liczy na zakup około 1 proc. akcji. Węglokoks sfinansuje transakcję z funduszy własnych i kredytu bankowego.

Zaslepka

Wielka inwestycja w JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa otrzymała już koncesję na rozbudowę Zofiówki. Warta 2,5 mld zł inwestycja będzie największą w branży od niemal 25 lat. Ostatnią kopalnią, która powstała w kraju, był otwarty w 1994 r. Budryk. Rozbudowa Zofiówki przypomina skalą budowę nowego zakładu, jednak nowe pole pozostanie częścią starej kopalni - napisała "Rzeczpospolita".Powiększenie

Zaslepka

Do jesieni 2009 r. Kombinat Koksochemiczny Zabrze trafi do grupy węglowo-koksowej

Najdalej jesienią przyszłego roku Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) ma stać się właścicielem 85 proc. akcji Kombinatu Koksochemicznego Zabrze – szacuje prezes JSW Jarosław Zagórowski.Tym samym wokół JSW powstanie tworzona od ponad pięciu lat grupa węglowo-koksowa. Resorty skarbu i gospodarki zdecydowały jednak ostatecznie, że w jej skład nie wejdą – jak pierwotnie planowano

Zaslepka

Bulwersująca likwidacja HPR

Bulwersująca okazała się prywatyzacja Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Katowicach poprzez tzw. leasing pracowniczy. W 2010 roku okazały budynek HPR przejdzie za grosze na własność spółki, której większościowym właścicielem jest Adam Szotowski, były dyrektor przedsiębiorstwa państwowego HPR.HPR ma też piękny ośrodek wypoczynkowy w Międzywodziu. Spółka żyje z

Zaslepka

Proces mafii paliwowej: Musialski z kolegami słuchali aktu oskarżenia

Prokurator Iwona Skrzypek kontynuowała we wtorek w katowickim sądzie odczytywanie kilkusetstronicowego aktu oskarżenia w sprawie tzw. mafii paliwowej. W procesie, który udało się rozpocząć dopiero za piątym razem, odpowiada 21 osób.Zdaniem śledczych stworzyli oni zorganizowaną grupę przestępczą, handlowali nielegalnym paliwem i prali brudne pieniądze. Od Skarbu Państwa wyłudzili

Zaslepka

Poznań:Skamielina Dnia\" dla Unii Europejskiej

Dzisiejszą "Skamielinę Dnia" - mało chwalebną nagrodę Konferencji Klimatycznej w Poznaniu - otrzymała Unia Europejska. Nagroda jest przyznawana codziennie na szczytach klimatycznych przez organizacje ekologiczne tym krajom, które w najmniejszym stopniu przyczyniają się do postępów negocjacji.Magdalena Kropiwnicka z Action Aid International mówi, że Unia jest "skamieliną", ponieważ

Zaslepka

UE wycofuje się powoli z pakietu klimatycznego

Jeszcze nie zakończył się ekologiczny szczyt w Poznaniu, a Unia Europejska powoli wycofuje się z planów ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Brytyjski dziennik "Financial Times" ujawnił wczoraj, że kierowana przez Niemcy koalicja państw UE chce przyznać wielkim europejskim koncernom darmowe kwoty emisyjne, by zapewnić im konkurencyjność wobec firm spoza kontynentu -

Zaslepka

Ziętek: Składki emerytów pójdą na górnictwo

Polskie górnictwo i energetyka potrzebują inwestycji nie od dziś - w tym zgadzają się wszyscy. Skąd je jednak wziąć? - Na to pomysły są już różne. Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80 uważa na przykład, że można by częściowo skorzystać ze środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych.- Obecnie giełda nie jest dobrym miejscem, z którego można by

Zaslepka

Ziętek: Składki emerytów pójdą na górnictwo

Polskie górnictwo i energetyka potrzebują inwestycji nie od dziś - w tym zgadzają się wszyscy. Skąd je jednak wziąć? - Na to pomysły są już różne. Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80 uważa na przykład, że można by częściowo skorzystać ze środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych.- Obecnie giełda nie jest dobrym miejscem, z którego można by

Zaslepka

Diesel staje się zbyt drogi

W Europie brakuje oleju napędowego. Co więcej – rynek spodziewa się, że jego cena będzie rosła. Analitycy przewidują odwrót klientów od samochodów z silnikami wysokoprężnymi.Rosnąca zależność Europy od importowanego oleju napędowego skłania Komisję Europejską do postawienia pytania o źródło zakupów paliw. Obecnie Europa importuje ok. 34 mln t oleju napędowego, głównie

Zaslepka

Porażeni producenci prądu

Energetycy alarmują, że ceny prądu sugerowane przez URE nie pozwolą im nawet zarobić na koszty. Operator systemu boi się blackoutów.Branża energetyczna liczy, że poniedziałkowe stanowisko Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w sprawie uzasadnionego poziomu cen energii nie jest ostateczne. W przeciwnym razie będziemy mieli poważne kłopoty — przestrzegają energetycy - poinformował

Zaslepka

Orlen ma krótką listę na biodiesel

Paliwowy gigant wytypował dostawców estrów. Są wśród nich firma Aleksandra Gudzowatego i Elstar Oil.Przetarg na dostawy estrów metylowych (czyli biodiesla) dla PKN Orlen, największej polskiej firmy paliwowej, wchodzi w fazę rozstrzygającą. Producenci i importerzy walczą o kontrakt na dostawy 550 tys. ton tych biokomponentów w 2009 r. Jego wartość eksperci szacują na ponad 2 mld

Zagorowski GAL 2

Zagórowski: Koncesja to dla nas duże wyzwanie

W siedzibie Jastrzębskiej Spółki Węglowej zakończyła się konferencja prasowa związana z udzieleniem przez Ministerstwo Środowiska koncesji na wydobycie węgla i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Bzie-Dębina II – Zachód.Uzyskanie przez JSW tej koncesji jest zakończeniem I etapu rozpoczętych w 2003 r. działań mających na celu rozbudowę bazy zasobowej spółki,

Zaslepka

Firma drogownicza odkupiła bankruta od Lotosu

Firma drogownicza odkupiła bankruta od Lotosu. Chce w Glimarze ponownie uruchomić produkcję asfaltu.Podkarpacki Holding Budowy Dróg Drogbud ze Strzyżowa kupił w poniedziałek znajdującą się w upadłości Rafinerię Nafty Glimar. Za symboliczny milion złotych przejął od Grupy Lotos 9,52 mln akcji, stanowiących 91,54 proc. kapitału spółki. Symboliczny, bo wartość instalacji

Zaslepka

PSW Holding zadebiutuje w piątek na rynku NewConnect

Akcje PSW Holding zadebiutują w piątek, 5 grudnia, na rynku NewConnect - poinformowała spółka w komunikacie.Pomiędzy 27 sierpnia a 3 września PSW Holding prowadził sprzedaż nowych akcji serii I. Siedmiu inwestorów indywidualnych objęło łącznie 200.000 akcji płacąc po 2,50 zł za akcję. Pozyskane 500.000 zł PSW Holding przeznaczy na zasilenie kapitału obrotowego - podał portal

Zaslepka

WHRC: potrzebna światowa giełda leśnych zasobów węgla

Żeby powstrzymać zwiększające emisję CO2 wycinanie lasów potrzebne jest stworzenie "światowej giełdy leśnych zasobów węgla" - powiedział Andrea Cattaneo z WHRC na konferencji prasowej podczas szczytu klimatycznego ONZ COP 14 w Poznaniu.The Woods Hole Research Center (WHRC) promuje na forum Konwencji ONZ na rzecz Klimatu Mechanizm Redukcji Wylesiania (REDD). Instytut zabiega o to,