Aktualności

Zaslepka

Projekt specustawy stoczniowej przyjęty

We wtorek rząd przyjął projekt specustawy stoczniowej dotyczącej sprzedaży majątków stoczni Gdynia i Szczecin - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.Projekt ustawy o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego określa zasady zaspokojenia roszczeń wierzycieli stoczni i ochrony praw pracowników tych zakładów.- Chodzi o

Zaslepka

Swora: Plan rządu może wzmocnić konkurencję na rynku energetycznym

- Przedstawiony przez premiera Donalda Tuska "Plan stabilności i rozwoju" może wzmocnić konkurencję na rynku energetycznym i ochronić Polaków przed niekontrolowanym wzrostem cen energii - poinformował we wtorek dziennikarzy prezes URE Mariusz Swora.Wśród najważniejszych elementów planu Swora wymienił wzmocnienie konkurencyjności na rynku energetycznym, zwiększenie praw konsumentów

Rodziny górników z „Wujka” mogą walczyć o odszkodowania w sądzie

Pełnomocnicy rodzin górników poległych 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" zapowiadają, że jeśli nie uda im się zawrzeć ugód z państwem ws. przyrzeczonych rodzinom odszkodowań, wystąpią w tej sprawie na drogę sądową.By dać wyraz rozczarowaniu dotychczasowym brakiem efektów w tej sprawie, członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek”,

Bumech logo

Bumech chce zebrać 31 mln zł

Bumech, spółka drążąca wyrobiska i remontująca maszyny w kopalniach, rusza 5 grudnia z ofertą publiczną akcji - podał "Puls Biznesu".Jak podaje "Puls Biznesu", w transzy inwestorów instytucjonalnych oferuje 1,5 mln, a w otwartej 0,5 mln papierów. Ich przedział cenowy wynosi 13,6-16,3 zł. Przy założeniu, że cena emisyjna osiągnie maksymalny poziom, Bumech z emisji może pozyskać

Licznik ARC

Prąd droższy w przyszłym roku najwyżej o 5 proc.

- Uzasadniony wzrost cen energii w przyszłym roku to 4-5 procent – powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora. Ostateczną decyzję urząd podejmie jednak dopiero 17 grudnia.Urzędu Regulacji Energetyki jest obecnie na etapie analiz wniosków taryfowych dostawców prądu. Jak podaje TVN CNBC Biznes, niektóre wnioski zakładają nawet 62-procentowe

Zaslepka

Jeśli nie węgiel...

Koalicja Klimatyczna niezadowolona, ponieważ premier Donald Tusk nie zadeklarował w Poznaniu prowadzenia przez Polskę aktywnej polityki klimatycznej. Aktywiści Greenpeace protestują na kominie elektrowni Pątnów. Popatrzmy jednak spokojnie, bez emocji i uprzedzeń. W Polsce ok. 94 proc. energii produkuje się z węgla. Czy możliwe jest szybkie odejście od tego paliwa i

Greenpeace wegiel3

Aktywiści Greenpeace weszli na komin elektrowni Pątnów

Aktywiści Greenpeace weszli dziś rano na komin elektrowni Pątnów i zamierzają rozwiesić flagę z napisem "Węgiel, nie spalcie naszej przyszłości". Ekolodzy wzywają w ten sposób polski rząd, aby zaprzestał blokowania unijnego pakietu klimatycznego. Greenpeace domaga się również zmiany polityki energetycznej opartej na węglu na rzecz odnawialnych źródeł energii i efektywności

Zaslepka

Niemcy instalują cyfrowe liczniki energii elektrycznej

Klienci zakładów energetycznych w Niemczech mogą zlecać instalację nowoczesnych cyfrowych liczników energii elektrycznej, dysponujących wieloma możliwościami, niedostępnymi w licznikach tradycyjnych - poinformowął portal pb.pl  za doniesieniam agncji PAP i DPA.Cyfrowy licznik na bieżąco przesyła do komputera użytkownika informacje o zużyciu prądu. W każdej chwili

Zaslepka

Pracownicy urzędów górniczych laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Warunków Pracy

We wtorek, 2 grudnia br., w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom XXXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy i piątej polskiej edycji Konkursu "Nagroda za Dobrą Praktykę". - W ramach pierwszego z konkursów nagrodą I stopnia, przyznaną za opracowanie "Metodyka ograniczania zagrożeń wypadkowych w szybach górniczych", zostali

Zaslepka

Chiny odkryły duże złoża węgla

W północno zachodniej części Autonomicznego Regionu Sinkiang-Ujgur w Chinach, w zagłębiu Turpan, odkryto duże złoża węgla kamiennego szacowane na 23 miliardy ton. Węgiel o niskiej zawartości siarki zalega w złożu na głębokości około 800 m, na obszarze przekraczającym 300 km2 – poinformowała nettg.pl Edyta Tomaszewska, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego,

Zaslepka

Rosja mniej wydobywa i eksportuje ropy

Spadło wydobycie ropy w Rosji. Zmalał również eksport za pośrednictwem ropociągów Transnieftu - podał portal pb.pl.W listopadzie wydobycie ropy wynosiło w Rosji 9,82 mln baryłek dziennie (40,18 mln ton) i było o 0,4 proc. niższe od zanotowanego w październiku. Eksport ropy rurociągami Transnieftu spadł aż o 12 proc. do 3,7 mln baryłek dziennie (15,1 mln ton), podało rosyjskie

Zagorowski GAL 2

Zagórowski: Koncesja to dla nas duże wyzwanie

W siedzibie Jastrzębskiej Spółki Węglowej akończyła się konferencja prasowa związana z udzieleniem przez Ministerstwo Środowiska na wydobycie węgla i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Bzie-Dębina II – Zachód.Uzyskanie przez JSW tej koncesji jest zakończeniem I etapu rozpoczętych w 2003 r. działań mających na celu rozbudowę bazy zasobowej spółki, poprzez

Grad Aleksander

Grad: do końca roku skarb uzyska 2,3 mld zł ze sprzedaży państwowych firm

Przychody brutto z prywatyzacji po listopadzie 2008 r. wyniosły 890,3 mln zł. To zaledwie 38,71 proc. planu budżetowego na cały rok. Jednak minister skarbu Aleksander Grad wczoraj po raz kolejny zapewnił, że kierowany przez niego resort zrealizuje zaplanowane na 2008 r. przychody prywatyzacyjne w wysokości 2,3 mld zł - napisqała "Rzeczpospolita".Jak wcześniej zapowiadał Grad w rozmowie

Tusk premier gov pl

Premier: Walcząc o pakiet klimatyczny, walczymy o pracę dla górników

Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek w Poznaniu, że walcząc o korzystny dla Polski pakiet energetyczny, walczymy również o miejsca pracy w polskim górnictwie.- Zbliża się Barbórka. To jest dobra okazja, żeby powiedzieć polskim górnikom, że jeśli walczymy o to, aby polska energetyka oparta na węglu nie dostała zbyt +skaleczona+ pakietem energetyczno-klimatycznym, to

Zaslepka

Protest pracowników Huty Aluminium Konin

Około dwustu pracowników rozpoczęło we wtorek, 2 grudnia br., okupację biurowca Huty Aluminium Konin w Koninie (Wielkopolskie) - podał portal pb.pl za doneisieniamia PAP.Pracownicy protestują przeciwko niepodpisaniu przez dyrekcję zakładu porozumienia w sprawie pakietu socjalnego dla zatrudnionych na wydziale elektrolizy, który ma zostać zlikwidowany po 1 stycznia 2009 roku.- Będziemy

Zaslepka

Nadchodzi fala zwolnień? Są pierwsze symptomy

Pojawiły się pierwsze sygnały o możliwych zwolnieniach pracowników - wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli EkonomicznychBiuro opublikowało wskaźnik rynku pracy. Wskaźnik ten wzrasta kolejny miesiąc z rzędu, sygnalizując pogorszenie się sytuacji na rynku pracy. Sytuacji takiej nie notowano od 2001 roku - podała gazeta.pl za doniesieniami agencji IAR.W październiku w urzędach

Zaslepka

Lotos sprzedał akcje rafinerii Glimar

Grupa Lotos sprzedała posiadane akcje Rafinerii Nafty Glimar za 1 mln zł. Nabywcą jest Holding Budowy Dróg "Drogbud" - podął portal pb.pl.Sąd umorzył postępowanie upadłościowe Rafinerii GlimarGrupa Lotos sprzedała 9,52 mln akcji Glimaru, stanowiących 91,54 proc. kapitału spółki. Była właścicielem rafinerii od 3 lutego 2005 roku.Wobec Rafinerii Nafty Glimar toczyło się

Zaslepka

Protest ekologów przed elektrownią w Koninie

Ekolodzy Greenpeace z 10 krajów europejskich rozpoczęli we wtorek rano protest przed zespołem elektrowni Pątnów- Adamów-Konin w Koninie - podął portal cire.pl w oparciu o doneisienia PAP.Ekolodzy żądają włączenia w "Politykę energetyczną kraju do 2030 roku" planu stopniowego odchodzenia od węgla, przedstawienia na konferencja klimatycznej w Poznaniu planu działania, który

Zaslepka

Ropa najtańsza od ponad 3 lat

Ropa naftowa mocno tanieje na giełdach paliw z powodu oznak, że amerykańska gospodarka jest w dużo gorszej kondycji niż się tego spodziewano - podał onet.pl za doniesieniami PAP. PMI w przemyśle USA spadł w listopadzie najmocniej od 26 lat. Ekonomiści badający cykle koniunkturalne w USA oceniają zaś, że amerykańska gospodarka weszła w fazę recesji w grudniu 2007 r.- Widzimy teraz

Rodziny górników z „Wujka” mogą walczyć o odszkodowania w sądzie

Pełnomocnicy rodzin górników poległych 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" zapowiadają, że jeśli nie uda im się zawrzeć ugód z państwem ws. przyrzeczonych rodzinom odszkodowań, wystąpią w tej sprawie na drogę sądową.By dać wyraz rozczarowaniu dotychczasowym brakiem efektów w tej sprawie, członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek”,

Zaslepka

Przejęcie przez Orlen białoruskiego paliwa może zmniejszyć konkurencję na rynku

Orlen chce przejąć kanały importu produktów naftowych z Białorusi. Odczują to drobni importerzy, stacje paliw i ich klienci, zwłaszcza w Polsce północno-wschodniej -podał o\portal cire.pl w oparciu o tekst,który ukazała się w "Gazecie Prawnej'.Krajowa produkcja oleju napędowego nie zaspokaja potrzeb, importujemy więc coraz więcej, głównie z Niemiec i Białorusi (47 proc.

Zaslepka

Diesel staje się zbyt drogi

W Europie brakuje oleju napędowego, co więcej – rynek spodziewa się, że jego cena będzie rosła. Analitycy przewidują odwrót klientów od samochodów z silnikami wysokoprężnymi - podała "Rzeczpospolita".Rosnąca zależność Europy od importowanego oleju napędowego skłania Komisję Europejską do postawienia pytania o źródło zakupów paliw. Obecnie Europa importuje ok. 34 mln t