Aktualności

Rodziny górników z „Wujka” mogą walczyć o odszkodowania w sądzie

Pełnomocnicy rodzin górników poległych 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" zapowiadają, że jeśli nie uda im się zawrzeć ugód z państwem ws. przyrzeczonych rodzinom odszkodowań, wystąpią w tej sprawie na drogę sądową.By dać wyraz rozczarowaniu dotychczasowym brakiem efektów w tej sprawie, członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek”,

Zaslepka

Przejęcie przez Orlen białoruskiego paliwa może zmniejszyć konkurencję na rynku

Orlen chce przejąć kanały importu produktów naftowych z Białorusi. Odczują to drobni importerzy, stacje paliw i ich klienci, zwłaszcza w Polsce północno-wschodniej -podał o\portal cire.pl w oparciu o tekst,który ukazała się w "Gazecie Prawnej'.Krajowa produkcja oleju napędowego nie zaspokaja potrzeb, importujemy więc coraz więcej, głównie z Niemiec i Białorusi (47 proc.

Zaslepka

Diesel staje się zbyt drogi

W Europie brakuje oleju napędowego, co więcej – rynek spodziewa się, że jego cena będzie rosła. Analitycy przewidują odwrót klientów od samochodów z silnikami wysokoprężnymi - podała "Rzeczpospolita".Rosnąca zależność Europy od importowanego oleju napędowego skłania Komisję Europejską do postawienia pytania o źródło zakupów paliw. Obecnie Europa importuje ok. 34 mln t

Barborka GIG GAL

GIG: Barbórkowe spotkanie ludzi górniczej nauki

Zwyczajowo głównym epizodem uroczystości barbórkowych w Głównym Instytucie Górnictwa są promocje doktorskie. Ten tradycyjny scenariusz został powtórzony w poniedziałek, 1 bm. podczas przedświątecznej akademii w GIG.W dziejach instytutu była to 42 już promocja. Ceremonię nadania stopni doktorów nauk technicznych prowadził przewodniczący Rady Naukowej GIG, prof. Adam Lipowczan.

Zaslepka

JSW ma koncesję na nowe złoże

Za 10 lat Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) rozpocznie wydobycie węgla ze złoża Bzie-Dębina 2-Zachód.W poniedziałek otrzymała koncesję Ministerstwa Środowiska na budowę infrastruktury i eksploatację złoża. Według założeń, węgla w tym złożu wystarczy do 2042 r. - podał "PB".

Zaslepka

JSW otrzymała koncesję na eksploatację nowego złoża

Za niespełna 10 lat Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) ma rozpocząć wydobycie węgla ze złoża "Bzie-Dębina 2 - Zachód". W poniedziałek firma otrzymała koncesję Ministerstwa Środowiska na budowę niezbędnej do tego infrastruktury i eksploatację złoża. Według założeń, węgla w tym złożu wystarczy do 2042 r.O udzieleniu koncesji, która umożliwi rozpoczęcie jednej z

Wujek: Otwarto minimuzeum pacyfikacji kopalni

W poniedziałkowe południe Krystyna Gzik, żona Ryszarda Gzika, zamordowanego 16 grudnia 1981 roku pod kopalnią Wujek oraz Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa otworzyli izbę pamięci poświęconą ofiarom pacyfikacji kopalni.W muzeum zgromadzono pamiątki stanu wojennego, które nadal, po latach, trafiają do członków Społecznego Komitetu

Zaslepka

Ekolodzy: Tusk zaszkodził Polsce

- Możemy zredukować emisję dwutlenku węgla o 20 proc. w 2020 roku - obiecał Donald Tusk, otwierając szczyt klimatyczny ONZ w Poznaniu. Ale ekolodzy i tak nie pozostawili na premierze suchej nitki. - To żadne konkrety, wystąpienie Tuska źle wpłynęło na wizerunek Polski - oburzają się.Co do zarzucenia szefowi rządu mają ekolodzy? - Premier mówił co Polska zrobiła, ale nie

Zaslepka

Giełda w dół, ING rekomendujesprzedaj\" dla Lotosu

W poniedziałek główne indeksy warszawskiej giełdy straciły na wartości. Według analityków, mamy do czynienia z kontynuacją korekty, po silnych wzrostach, które dominowały w poprzednim tygodniu.Nowy miesiąc nie zaczął się pomyślnie dla posiadaczy akcji. Już początek był spadkowy i mimo szybkiej kontry byków indeksy nie weszły nawet na chwilę ponad poziom zamknięcia z

Zaslepka

Moda na fuzje w branży paliwowej

PGNiG nie może byĆ lekiem na przejściowe problemy Orlenu i Lotosu. Tak szef gazowej firmy Michał Szubski ocenia propozycje fuzji, o jakich zaczęli mówić prezesi spółek paliwowychTrudna sytuacja na rynku finansowym, kolejne raporty obniżające rekomendacje dla akcji spółek powodują, że szefowie największych firm paliwowych w Polsce – Orlen i Lotos mówią o konsolidacji, a jako

Zaslepka

Orlen chce kupować spółki

Krajowy potentat szukał dotychczas złóż. Teraz szuka firm wydobywczych. Na zakupy ma 1,5 mld zł.Za poprzednich zarządów największa polska spółka paliwowa starała się samodzielnie (i z pomocą rządu) uzyskać źródła ropy. Teraz zmienia podejście -napisał "Puls Biznesu".— Będziemy kupować spółki wydobywcze. Wiele z nich jest dziś atrakcyjnie wyceniana, 20-30 proc. wartości

Zaslepka

Huta sprzeda działkę

Huta Szopienice z grupy Hutmenu ma zgodę walnego na sprzedaż nieruchomości i dochodzenie odszkodowania od AIG.Wczorajsze walne zgromadzenie Huty Metali Nieżelaznych Szopienice, spółki zależnej giełdowego Hutmenu, dało zgodę na sprzedaż jednej z nieruchomości. I to mimo że majątek huty został właśnie objęty przez sąd zabezpieczeniem. Domagał się tego skarb państwa, który

Zaslepka

Energia jądrowa w Polsce w 2020 r.

Premier Donald Tusk uważa, że w 2020 r. do polskich domów może popłynąć prąd z elektrowni atomowej.— Chcemy spokojnie, odpowiedzialnie, ale szybko rozpocząć nie badania, lecz decyzje inwestycyjne o budowie elektrowni atomowej — powiedział w wywiadzie dla TVP Info.

Zaslepka

Bumech chce zebrać 31 mln zł

Bumech, spółka drążąca wyrobiska i remontująca maszyny w kopalniach, rusza 5 grudnia z ofertą publiczną akcji.W transzy inwestorów instytucjonalnych oferuje 1,5 mln, a w otwartej 0,5 mln papierów. Ich przedział cenowy wynosi 13,6-16,3 zł. Przy założeniu, że cena emisyjna osiągnie maksymalny poziom, Bumech z emisji może pozyskać nawet 31,05 mln zł netto.Zapisy na akcje potrwają

Zaslepka

Bumar liczy na inwestorów z Rheinmetall

Spółka chce do swoich firm wprowadzać branżowych partnerów. Ale tylko na mniejszościowe pakiety.Bumar, stołeczny holding zbrojeniowy, chce swoje spółki pogrupować w dywizje i przyłączyć kolejne podmioty. Na pierwszy ogień idzie grupa amunicyjna, którą stworzą Zakłady Produkcji Specjalnej Pionki, Mesko oraz Dezamet.— Od 1 grudnia pracę zacznie menedżer, który opracuje model

Kopex logo

Bezpieczny Kopex drożeje

Informacja opublikowana o tym, że Kopex nie ma toksycznych opcji, wywołała wzrost kursu.Krzysztof Jędrzejewski, wiceprezes Kopeksu, śląskiego producenta maszyn i urządzeń górniczych rozwiał wątpliwości inwestorów: spółka nie ma "toksycznych" opcji. W piątek kurs firmy spadł o 12,6 proc., bo inwestorzy nie mieli pewności, czy firma lub któraś ze spółek z grupy kapitałowej

Zaslepka

ArcelorMittal: Wypych awansuje i zwalania tysiąc pracowników

Dyrektor personalny ArcelorMittal Poland awansuje na członka zarządu spółki, w której ruszyła machina zwolnień grupowych.Andrzej Wypych, dyrektor personalny ArcelorMittal Poland (AMP), ma zostać członkiem zarządu spółki, która kontroluje 70 proc. rynku hutniczego. Informację tę potwierdziliśmy w kilku źródłach. Awans zbiegnie się z planowanymi zwolnieniami grupowymi. 26

Druzhba n europe eu

Rosja przystępuje do budowy ropociągu BTS-2

Premier Rosji Władimir Putin podpisał rozporządzenie o projektowaniu i budowie ropociągu BTS-2 - poinformowała w poniedziałek służba prasowa rządu.BTS-2, czyli druga część Bałtyckiego Systemu Rurociągowego (BTS), ma stanowić alternatywę wobec magistrali "Przyjaźń" i zmniejszyć zależność Rosji od Białorusi i Ukrainy jako krajów tranzytowych.Ropociąg będzie się składał

Zaslepka

Produkcja wyrobów stalowych spadła w październiku o jedną czwartą

Prawie o jedną czwartą spadła w październiku polska produkcja wyrobów stalowych, w odniesieniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Eksperci szacują jednak, że na koniec roku spadek produkcji nie będzie większy niż 10 proc.- Spadek produkcji w czwartym kwartale, spowodowany kryzysem na rynku, z pewnością będzie znaczący. Trzeba jednak pamiętać, że po trzech kwartałach

Zaslepka

Agencja PR nagrodzona za działanie przy okazji strajku w kopalni

Katowicka agencja Imago Public Relations, wspierająca zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) w relacjach z mediami podczas strajku w kopalni "Budryk", została nagrodzona branżową nagrodą "Złotego Spinacza" za tzw. komunikację kryzysową.Przyznawane przez Związek Firm Public Relations "Złote Spinacze" są najważniejszymi wyróżnieniami w polskiej branży PR. W tym roku

Zaslepka

Delegacja WUG gościła w Cottbus i Schwarze Pumpe

W ostatnich danich listopada br. wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura złożył wizytę w Krajowym Urzędzie ds. Górnictwa, Geologii i Surowców Brandenburgii w Cottbus oraz w należącej do koncernu Vattenfall elektrowni w Schwarze Pumpe - podało biuro prasowe WUG.- W skład delegacji WUG weszli także główni specjaliści Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki

Zaslepka

WUG: Nowy dyrektor Departamentu Górnictwa

Dyrektor Generalny WUG powołał w poniedziałek, 1 grudnia br., Adama Mirka na stanowisko dyrektora Departamentu Górnictwa WUG - podało biuro prasowe WUG.Zastąpił on na tym stanowisku Wojciecha Magierę, który z dniem 1 grudnia objął funkcję Wiceprezesa WUG.DotychczasMirek pełnił funkcję zastępcy dyrektora w Departamencie Górnictwa.