Aktualności

KOMAG: zaproszenie na konferencję

Jednym z podstawowych elementów procesu projektowania maszyn i urządzeń, który ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo ich użytkowania, jest prawidłowo przeprowadzona ocena ryzyka.

Zaslepka

GIG: nagrodzony przez BCC

Główny Instytut Górnictwa jako jedyna jednostka naukowa w Polsce został laureatem ogólnopolskiego konkursu Ambasador Polskiej Gospodarki, organizowanego przez Business Centre Club pod patronatem ministra spraw zagranicznych. 17 września 2014 r. w Warszawie GIG odebrał nagrodę w kategorii „Kreator Rozwiązań XXI Wieku".

Zaslepka

Zabrze: nowa wystawa w Muzeum Górnictwa

W czwartek (19 września) w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu otwarta zostanie wystawa „Co kraj to obyczaj, co rodzina to zwyczaj". Jej tematem są przesądy i wierzenia w obrzędowości rodziny na Śląsku.

Zaslepka

Po ile ropa w NY?

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Na rynku pojawiają się informacje, że w 2015 roku OPEC może zmniejszyć dostawy surowca - podają maklerzy.

Zaslepka

Miedź w Londynie tanieje

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają po danych makro z USA i Chin - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6839,00 USD za tonę, po zniżce o 0,3 proc.

Kto będzie pracował na emerytów?

Liczba osób w wieku produkcyjnym w UE zacznie w tym roku spadać i w ciągu kolejnych 20 lat zmniejszy się o ponad 21 mln osób - ostrzegają OECD i KE w raporcie na temat dopasowania migracji ekonomicznej do potrzeb rynku pracy.

Bielsko-Biała: zakończono rozbudowę sieci kanalizacyjnej

17,3 tys. bielszczan otrzymało dostęp do sieci kanalizacyjnej dzięki zakończonej rozbudowie systemu w siedmiu peryferyjnych dzielnicach - poinformował prezes komunalnej firmy wodociągowej Aqua Piotr Dudek. Obecnie sieć obejmuje już 98,3 proc. miasta.

Opole: otwarto opolskie biuro WSSE

Zamiejscowe biuro Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WSSE) otwarto w czwartek (18 września) w Opolu. Biuro ma pozyskiwać nowych inwestorów oraz pomagać tym już w strefie działającym. W województwie opolskim na terenach WSSE zainwestowały dotąd 23 firmy.

Zaslepka

Rekord indeksu Dow

Czwartkowa sesja na giełdach w USA przyniosła kontynuację wzrostów z poprzedniej sesji i kolejny rekord indeksu Dow. Optymizm na rynku to wciąż efekt zapewnienia Rezerwy Federalnej (Fed) o zamiarze dalszego utrzymywania stóp procentowych bez zmian.Do zakupów skłaniały inwestorów w USA również dobre dane z rynku pracy.Na zamknięciu Dow Jones Industrial

Zaslepka

CAC 40 wzrósł

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,75 proc. i wyniósł 4.464,7 pkt.

Zaslepka

FTSE 100 wzrósł

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu notowań wzrósł o 0,57 proc. i wyniósł 6.819,29 pkt.

Zaslepka

DAX wzrósł

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu notowań wzrósł o 1,41 proc. i wyniósł 9.798,13 pkt.

Zaslepka

WIG30 spadł

WIG30 na zamknięciu czwartkowej sesji spadł o 0,43 proc. i wyniósł 2690,15 pkt, a WIG20 spadł o 0,48 proc. do 2503,16 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs 160 spółek, 189 spadł, a 39 się nie zmienił.WIG spadł o 0,45 proc. i wyniósł 54905,73 pkt, mWIG40 spadł o 0,71 proc. do 3661,50 pkt, WIG50 spadł o 0,67 proc. do 3228,65 pkt, WIG250

Zaslepka

BUX na zamknięciu spadł

 Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,14 proc. i wyniósł 18.749,34 pkt.

Górnictwo: prawo a eksploatacja maszyn i urządzeń

Problemy prawa geologicznego i górniczego w aspekcie eksploatacji maszyn i urządzeń górniczych będą tematem konferencji, którą w piątek, 19 września, organizuje w Katowicach Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa.Głos zabiorą m.in. eksperci z Wyższego Urzędu Górniczego. O stanie bezpieczeństwa w kopalniach węgla kamiennego w zakresie maszyn i

W czwartek złoty tracił na wartości

Podczas czwartkowego (18 września) handlu polska waluta traciła na wartości - wskazali analitycy. Ich zdaniem podobnie będzie też w piątek. Ok. godz. 16 euro wyceniano na 4,19 zł, dolara na 3,25 zł, a szwajcarskiego franka na 3,47 zł.Analityk walutowy Raiffeisen Polbank Dorota Strauch powiedziała PAP, że złoty niemal od samego rana w czwartek osłabiał się. - Wracamy coraz bliżej

Odwykliśmy od trudności, dawniej żądano krwi

Myślę, że w Polsce górnictwo może być na powrót konkurencyjne nawet na obecnych głębokościach i nawet gdy cena węgla nie wróci do stu dolarów za tonę – uważa, rozmowie z Trybuną Górniczą, JÓZEF WOLSKI, prezes Grupy Kopex SA

Zbrojeniówka: zarząd PGZ w spółce Bumar-Łabędy

Postępy w konsolidacji przemysłu zbrojeniowego, a także sytuacja biznesowa i portfel zamówień gliwickiej spółki – to główne tematy wizyty Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Michał Świtalskiego, członka zarządu PGZ w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy SA – poinformował w czwartek (18 września) portal

Górnictwo: zbadają rejony Piasta i Ziemowita

Grupa ekspertów, powołana przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, spotkała się w czwartek (18 września) z przedstawicielami dwóch kopalń należących do KW SA: Piast i Ziemowit. Rozmawiano o zakresie pracy badawczej dotyczącej aktywność sejsmicznej w obszarach górniczych tych zakładów – poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta

Chińczycy dostali zadyszki

Branżowy Program Promocji Maszyn i Urządzeń Górniczych Ministerstwa Gospodarki powoli dobiega końca. Polscy przedsiębiorcy wrócili właśnie z górniczych targów w chińskim Tai'an. Dobrych wieści nie przywieźli.

Argumenty związkowców z KW są irracjonalne

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz uważa, że argumenty związkowców dotyczące zerwania rozmów na temat planu naprawczego Kompanii Węglowej są "irracjonalne". Jego zdaniem związki próbują wchodzić w kompetencje właścicielskie.W poniedziałek (15 września) zrzeszający 13 organizacji związkowych z KW sztab protestacyjno-strajkowy podał, że

Lubin: 35 mln zł na nowy ciąg węglowy dla elektorciepłowni

Elektrociepłownia Lubin zainwestowała 35 mln zł w nowy ciąg węglowy. Ma on zapewnić bezpieczeństwo dostaw węgla potrzebnego do produkcji ciepła dla mieszkańców Lubina i oddziałów KGHM Polska Miedź i poprawić warunki pracy osób zatrudnionych przy jego obsłudze.Według kierownika marketingu Energetyka Sp. z o.o. Anny Michalskiej, modernizacja ciągu węglowego, na