Aktualności

Gazowym mocarstwem nie będziemy...

Przedsiębiorcy zainteresowani są także eksploatacją rud miedzi, cynku i ołowiu, soli i wreszcie metanu z pokładów węgla – wylicza SŁAWOMIR BRODZIŃSKI, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Zaslepka

CAC 40 nieznacznie w górę

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji (19 września) wzrósł o 0,08 proc. i wyniósł 4.461,22 pkt.

Zaslepka

FTSE 100 ponad zero

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu notowań (19 września) wzrósł o 0,27 proc. i wyniósł 6.837,92 pkt.

Zaslepka

Bez większych zmian na Wall Street

Piątkowa (19 września) sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła istotnych zmian najważniejszych indeksów. W centrum uwagi rynków znalazło się referendum niepodległościowe w Szkocji.

Media: gdzie najtaniej można się wyżywić?

Rozpiętość cen żywności między województwami może sięgać nawet 70 proc. Decyduje siła lokalnej konkurencji - informuje "Rzeczpospolita".

Zaslepka

BUX spadł

 Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu piątkowej (19 września) sesji spadł o 1,61 proc. i wyniósł 18.447,98 pkt.

Zaslepka

WIG30 - 2730,00 pkt

WIG30 na zamknięciu piątkowej (19 września) sesji wzrósł o 1,48 proc. do 2730,00 pkt, a WIG20 wzrósł o 1,46 proc. do 2539,60 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs 228 spółek, 120 spadł, a 51 się nie zmienił.

Zaslepka

DAX drgnął

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu notowań (19 września) wzrósł o 1,01 proc. i wyniósł 9.799,26 pkt.

1371111564 pendolino swiss

Kolej: KE potwierdziła wkład finansowy na Pendolino

Komisja Europejska potwierdziła wkład finansowy w wysokości 78 mln euro z Funduszu Spójności na 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity - poinformowała rzeczniczka KE ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler.

Kraków: 150 tys. śmietników kodowanych

Pojemniki na odpady komunalne w Krakowie będą opatrzone kodami kreskowymi. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania chce wiedzieć, jaka jest ich liczba, lokalizacja i pojemność, co będzie pomocne w zarządzaniu systemem gospodarowania odpadami w mieście.

Spokojna sesja dla złotego na rynku walutowym

Piątkowy handel na rynku walutowym był spokojny - ocenili analitycy. Ich zdaniem w przyszłym tygodniu za wspólną walutę możemy płacić 4,1750-4,250 zł. W piątek ok. godz. 16 euro wyceniano na 4,18 zł, a dolara na 3,25 zł.- Piątkowa sesja na rynku złotego należała do spokojnych. Nasza waluta w relacji do euro nieco się umocniła - do poziomu 4,18 - powiedział szef

Ceny paliw na stacjach nadal mogą spadać

Eksperci rynku paliwowego z BM Reflex oraz e-petrol.pl. przewidują, że ceny na stacjach paliw mogą w przyszłym tygodniu nadal spadać.- Kolejny tydzień spadków cen paliw na stacjach za nami, a kolejne obniżki ciągle prawdopodobne. Jak długo utrzyma się taka sytuacja, będzie zależało od tego, jak głęboka będzie korekta cen ropy i paliw gotowych na rynku europejskim.

Górnictwo: wojewoda śląski o konflikcie w Sosnowcu

Czego wojewoda śląski oczekuje przed druga turą mediacji w sporze o kopalnię Kazimierz-Juliusz? - Chociaż zdaniem strony związkowej kwestii związanych z Kazimierzem-Juliuszem jest przynajmniej kilka, mam po pierwszych rozmowach (z wtorkowego popołudnia) jedno szczególne oczekiwanie. Chciałbym doprowadzić do konsensusu w sprawie

W. Brytania:oczekują zgody na elektrownię atomową

Według doniesień dziennika "Daily Telegraph" Komisja Europejska w ciągu kilku najbliższych tygodni wyda zgodę na pomoc publiczną dla planowanej elektrowni atomowej Hinkley Point C. Będzie to pierwsza brytyjska elektrownia atomowa od ponad 20 lat.

Kompania Węglowa: formalne zakończenie konsultacji

W piątek (19 września) biuro prasowe Kompanii Węglowej poinformowało o zakończeniu konsultacji ws. programu naprawczego dla spółki. Poniżej treść komunikatu przesłanego do portalu górniczego nettg.pl:

Inicjatywy: przesiądź się z auta do tramwaju

Przy współudziale WFŚiGW w Katowicach w województwie organizowany jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Cel kampanii: zachęcić mieszkańców miast do wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: pieszo, rowerem lub z pomocą komunikacji miejskiej.

Dlaczego Polska traci na węglu?

Spółki górnictwa węgla kamiennego mają potężne i rosnące długi oraz zalegające 8 milionów ton węgla na hałdach – niemal tyle ile wynosi roczny import z Rosji. Sprzedanie tego węgla wróciłoby im życie. Tymczasem, rząd PO-PSL przebąkuje o wykupie tych spółek przez firmy energetyczne. Pytanie – które firmy energetyczne to zrobią i z udziałem czyjego kapitału – mówi portalowi stefczyk.info* poseł MARIUSZ-ORION JĘDRYSEK (PiS).

Górnictwo: będzie manifestacja w Warszawie

W dniu, w którym nowa premier - Ewa Kopacz wygłaszać będzie swoje expose, w Warszawie odbędzie się górnicza manifestacja – poinformowali w piątek (19 września) przedstawiciele Międzyzwiązkowego Sztabu Protestacyjno Strajkowego Kompanii Węglowej.

1357978255 nwr 1 arc k4

Górnictwo: kopalnie w Czechach będą rosyjskie?

Cztery kopalnie fedrujące w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim (Republika Czeska) zamierza kupić Siberian Coal Energy Company. To nieoficjalne informacje. Na razie właścicielem tych kopalń jest spółka OKD.

Zaslepka

Ostrożności nigdy za wiele...

Po pierwszych ćwiczeniach na strzelnicy oddziału z nowego naboru kapitan prosi sierżanta:- Proszę mi przynieść z kancelarii akta tego szeregowca Cyngielka. On mi się coś nie podoba...- Dlaczego? Przecież dobrze mu szło...- Tak... Strzelał nieźle... Ale dlaczego po każdym strzale tak starannie wycierał chustką kolbę pistoletu?

Białystok: Enea właścicielem MPEC

Enea Wytwarzanie objęła 85 proc. udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (MPEC) w Białymstoku - poinformowała w piątek (19 września) spółka. Umowa w sprawie tej transakcji została podpisana jeszcze w maju, ale potrzebna była zgoda UOKiK.Taką zgodę na sprzedaż MPEC Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał spółce, która

Autostrady: system, który zastąpi bramki

Odchodząca ze stanowiska szefowa resortu infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska rekomenduje swojemu następcy zastąpienie bramek na autostradach elektronicznym systemem poboru opłat. Jej zdaniem nowe rozwiązanie mogłoby ruszyć w 2016 r.Elementem nowego systemu miałoby być urządzenie pokładowe montowane w każdym aucie, za które kierowcy nie musieliby płacić. - Uważam,