Klimat: powstaje projekt wspierania miast w adaptacji do zmian

1328033129 maciej grabowski 2 mf gov pl

fot: mf.gov.pl

Grabowski nie ma wątpliwości, że formuła podatku jest zgodna z konstytucją

fot: mf.gov.pl

Resorty środowiska i infrastruktury będą pomagały dużym miastom w przygotowaniu planów adaptacji do zmian klimatu. Plany te mają pomóc np. w walce ze skutkami ekstremach zjawisk pogodowych. Brak adaptacji do zmian klimatu może kosztować Polskę nawet 120 mld zł do 2030 r.

W czwartek (12 lutego) w siedzibie Ministerstwa Środowiska obyła się konferencja inaugurująca projekt.

- Rok 2014 był rokiem najcieplejszym od czasu kiedy prowadzi się pomiary temperatury. Dwa tygodnie temu mieliśmy w Polsce najniższe ciśnienie atmosferyczne. Zmiany klimatu po prostu są i jest do tego pełen konsensus - zaznaczył minister środowiska Maciej Grabowski.

Podkreślił, że w najbliższych latach to właśnie miasta będą obszarami szczególnie narażonymi na negatywne skutki zmian klimatu. - Podtopienia, powodzie, susze, wysokie temperatury, deszcze nawlane, huragany są zagrożeniem dla ludzi, infrastruktury, dla prawidłowego funkcjonowania miast - dodał minister.

Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Marcin Korolec zwrócił uwagę, że zgodnie z danymi ONZ w 2050 r. na świecie będzie żyło ok. 9 mld ludzi (ok. jednej trzeciej więcej niż teraz) z czego 70 proc. w miastach.

Minister środowiska ocenił, że zagrożenia jak i potencjalne straty związane ze zmianami klimatycznymi są coraz większe. Według rządowego strategicznego planu adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030 (SPA 2020), w pierwszej dekadzie XXI wieku straty wywołane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi kosztowały nas 54 mld zł.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Waldemar Sługocki dodał, że niepodjęcie odpowiednich działań przystosowujących, kosztować nas będzie kolejne 86 mld zł do 2020 roku, a blisko 120 mld do 2030.

Sługocki ocenił, że miejskie plany adaptacji do zmian klimatu jak i opracowywana obecnie w MIR Krajowa Polityka Miejska przyczynią się nie tylko do przeciwdziałania negatywnym zmianom klimatycznym, ale i też ochrony budżetu państwa przed tak dużymi stratami finansowymi. Dodał, że dokument, który ma wskazywać perspektywy rozwoju i funkcjonowania miast powinien być gotowy w pierwszym półroczu br.

W konferencji brali też udział liczni przedstawiciele władz miejskich i samorządów.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że dla jego miasta jednym z zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi jest podnoszący się poziom morza. - Bardzo czuła na zmiany klimatu jest strefa przybrzeżna. Każde podnoszenie się poziomu morza może w konsekwencji prowadzić do zalań. Podczas ostatnich wiatrów woda dochodziła do wydm. Jesteśmy zainteresowani stworzeniem projektów, modeli, które przewidywałyby zagrożenia i pozwalały im przeciwdziałać - powiedział. Ocenił, że przyszłych latach koszt takich projektów miejskich mógłby sięgnąć nawet 100 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.