Zagórowski: nie będę karał górników za strajk

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Nie będziemy karać pracowników za strajk, są to ciężko pracujący ludzie, którzy zostali zmanipulowani przez liderów związkowych - powiedział prezes JSW Jarosław Zagórowski

fot: Jarosław Galusek/ARC

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski powiedział, że za strajk nie będzie karał pracowników, ale od związkowców będzie domagał się pokrycia strat za przestój w wydobyciu węgla.

- Nie będziemy karać pracowników za strajk, są to ciężko pracujący ludzie, którzy zostali zmanipulowani przez liderów związkowych - powiedział w czwartek (12 lutego) w TVP Info prezes JSW. Przypomniał, że od początku mówił, iż strajk jest nielegalny, jest łamaniem procedur o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. - Dzisiaj mamy wyrok sądu i będziemy egzekwować to prawo - dodał.

Gliwicki sąd, na wniosek Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydał postanowienie, w którym zakazał związkowcom działań wyrządzających szkodę tej spółce. Oznacza to, że postanowienie sądu zakazuje prowadzenia strajku.

- Będę żądał pokrycia strat; JSW jest podmiotem gospodarczym, którego zadaniem jest prowadzenie działalności rentownej - tłumaczył Zagórowski. Oszacował, że dzienne straty wynoszą ok. 27 mln zł. Powiedział, że będzie starał się wyegzekwować pokrycie strat przez związkowców, ale prawdopodobnie, ze względu na duże kwoty, będzie to niemożliwe.

Prezes przypomniał, że zarząd JSW zamierza wprowadzić działania dostosowawcze do sytuacji rynkowej. Jest to m.in. sześciodniowy dzień pracy kopalni (górnik będzie pracował pięć dni), kolejnym elementem jest zamiana 14 pensji na nagrodę uzależnioną od kondycji finansowej firmy.

Jego zdaniem liderzy związkowi chcą utrzymać model organizacyjny sprzed kilku lat, nieadekwatny do dzisiejszej sytuacji rynkowej.

Zagórowski powiedział, że rozpoczęły się wieczorem kolejne negocjacje w JSW. Zapewnił, że zarząd jest gotowy rozmawiać "aż do skutku". Dodał, że chodzi o przyjęcie takich rozwiązań, które by firmę zmieniły w sposób trwały, tak by za kilka miesięcy znowu nie było problemów.

Strajk w JSW rozpoczął się 28 stycznia w następstwie ogłoszenia przez zarząd planu oszczędnościowego uzasadnianego potrzebą poprawy kondycji firmy. Od tego czasu w kopalniach JSW wstrzymane jest wydobycie. W czwartek, w 16. dobie protestu, miał on formę okupacji kopalnianych obiektów na powierzchni. Według służb kryzysowych wojewody uczestniczyło w nim tego dnia łącznie ponad 5,3 tys. górników; 19 osób prowadziło protest głodowy. Związkowcy żądają odwołania prezesa JSW, któremu zarzucają nieudolność i niegospodarność, oraz decyzji ws. rozwiązania sytuacji w JSW.

Parafowany w ostatni piątek protokół uzgodnień i rozbieżności zakłada m.in. czasowe zawieszenie niektórych postanowień porozumienia zawartego przed debiutem giełdowym spółki oraz innych dotychczas obowiązujących w JSW dokumentów (regulacji i porozumień). Związkowcy podali, że dokonane w nim ustępstwa płacowe przekładają się na obniżenie zarobków górników o 7-10 proc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.