Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Sposobu ewidencjonowania przez pracodawców okresów zatrudnienia na stanowiskach, na których okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej eme
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 31 marca 2008 r. w sprawie sposobu ewidencjonowania przez pracodawców okresów zatrudnienia na stanowiskach, na których okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury, oraz na niektórych innych stanowiskach pracy górniczej reguluje tę kwestię. Pytanie dotyczy jak rozumieć zapis § 2 pkt 2 "W ewidencji okresów pracy ujmuje się również okresy urlopu wypoczynkowego, o ile pracownik bezpośrednio przed urlopem wykonywał pracę na stanowisku"? Czy jeżeli pracownik pracował w przodku np. od 1 do 12 danego miesiąca następnie poszedł na kilka dni chorobowego, a następnie na urlop wypoczynkowy, to czy ten urlop należy ująć (dodać) do przepracowanych dniówek na początku miesiąca od 1-12 ? Czy jak pomiędzy pracą w przodku, a wykorzystywanym urlopem pojawi się inna usprawiedliwiona nieobecność np. krwiodawstwo, opieka nad dzieckiem, urlop okolicznościowy itp. to czy urlop po takiej nieobecności też jest doliczany do dniówek przepracowanych w przodku i należy go doliczyć i ująć w sporządzanym zestawieniu na podstawie w/w rozporządzenia, czy tylko dniówki faktycznie przepracowane do chwili wystąpienia usprawiedliwionej nieobecności ?
Ekspert ZUS odpowiada:
Zapis § 2 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dn. 31 marca 2008 r. (Dz. U. 2008 Nr 72, poz. 423) należy rozumieć dosłownie. Oznacza to, że w ewidencji należy ująć tylko te okresy urlopu wypoczynkowego, przed którymi pracownik wykonywał pracę na stanowisku. Urlop wypoczynkowy poprzedzony inną nieobecnością (np. zwolnieniem chorobowym) nie powinien być ujęty w wykazie dniówek przodkowych.