Witam. Mam ukończone 56 lat, pracuję na kopalnii od lipca 1978 r. Mam zaliczone przez ZUS 18 lat pracy górniczej. Chciałbym dowiedzieć sie kiedy mogę przejść na emeryturę w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej dla osób urodzonych w latach 1949 - 1968. Gdy osiągnę 60 lat czy będę mógł z korzystać z emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej lub innej emerytury np. z emerytury pomostowej. Chciałbym powołać się na zapis z serwisu ZUS, który cytuję:
EMERYTURA W OBNIŻONYM WIEKU Z TYTUŁU PRACY GÓRNICZEJ DLA OSÓB URODZONYCH W LATACH 1949-1968.
Emeryturę w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej, na podstawie art. 46 ustawy emerytalnej, mogą uzyskać również osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948r. a przed dniem 1 stycznia 1969r., które warunki wymagane do uzyskania tego świadczenia spełniły do dnia 31 grudnia 2008r., tj. do tej daty:
• posiadały wymagany staż składkowy i nieskładkowy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn),
• udowodniły co najmniej pięć lat:
- pracy górniczej (określonej w art. 50c ust. 1 ustawy emerytalnej), wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy albo
- pracy górniczej (określonej w art. 50c ust. 1 pkt 4 i 5), wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego oraz w kopalniach otworowych siarki.
Dodatkowym warunkiem wymaganym do przyznania omawianej emerytury dla osób urodzonych w latach 1949-1968 jest nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego lub zgłoszenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE do budżetu państwa.
Ubezpieczonemu, który spełnił wymienione warunki, powszechny wiek emerytalny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2012r. (60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn) jest obniżany o 6 miesięcy za każdy rok wspomnianej pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, nie więcej jednak niż o 15 lat.
Jak już wspomniałem powyżej mam udokumentowane przez ZUS 18 lat pracy górniczej, czy mogę z korzystać z tego opisu powyżej, mam powyżej 25 lat składkowych, udowodniłem 5 lat pracy górniczej , wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, ten warunek spelniam do dnia 31 grudnia 2008 r. i nie przystąpiłem do otwartego funduszu emerytalnego. Czy mając wiek 56 lat i 18 lat pracy górniczej mogę z korzystać z zapisu Ubezpieczonemu, który spełnił wymienione warunki, powszechny wiek emerytalny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2012r. (60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn) jest obniżany o 6 miesięcy za każdy rok wspomnianej pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, nie więcej jednak niż o 15 lat.
Za odpowiedż dziękuję.
Ekspert ZUS odpowiada:
Emeryturę w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej, na podstawie art. 46 ustawy emerytalnej, mogą uzyskać osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948r. a przed dniem 1 stycznia 1969r., które wszystkie warunki wymagane do uzyskania tego świadczenia spełniły do dnia 31 grudnia 2008r., tj. do tej daty udowodniły wymagany okres składkowy i nieskładkowy dla kobiet i mężczyzn wynoszący odpowiednio 20 i 25 lat, udowodniły co najmniej pięć lat pracy górniczej określonej w ustawie emerytalnej, wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy albo stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego lub w kopalniach otworowych siarki oraz osiągnęły obniżony wiek emerytalny. W tym przypadku powszechny wiek emerytalny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2012r. tj. 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn jest obniżany o 6 miesięcy za każdy rok wspomnianej pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, nie więcej jednak niż o 15 lat.
Przykładowo, jeżeli ubezpieczony do dnia 31.12.2008r. udowodnił 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, a w tym 18 pełnych lat pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, co powoduje obniżenie powszechnego wieku emerytalnego o 9 lat i do tego dnia ukończył wiek 56 lat – może ubiegać się o przyznanie emerytury w obniżonym wieku, jeszcze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
Oczywiście dodatkowym warunkiem wymaganym do przyznania emerytury jest nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego lub zgłoszenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE do budżetu państwa.
Osoby, które do dnia 31 grudnia 2008r. nie spełniły warunków na podstawie art. 46 ustawy emerytalnej, mogą skorzystać z emerytury na powyższych zasadach w myśl art. 184 tejże ustawy. W tym jednak przypadku należy na dzień 1 stycznia 1999r. udowodnić wymagany okres składkowy i nieskładkowy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn) oraz co najmniej pięć lat pracy górniczej określonej w ustawie emerytalnej, wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy albo stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego oraz w kopalniach otworowych siarki.
Powszechny wiek emerytalny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2012r. tj. 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn, jest obniżany o 6 miesięcy za każdy rok wspomnianej pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, nie więcej jednak niż o 15 lat. Istotny jest również fakt, iż do obniżenia wieku emerytalnego uwzględnia się okresy pracy górniczej przypadające przed dniem 1 stycznia 1999r. jak i po dniu 31 grudnia 1998r.
Podane informacje nie są wystarczające aby określić, kiedy może Pan przejść na emeryturę. Z pewnością po osiągnięciu wieku 60 lat i udowodnieniu wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej wymienionej w art. 50c ustawy emerytalnej wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy, może Pan ubiegać o przyznanie emerytury pomostowej.
W celu potwierdzenia ewentualnych uprawnień do emerytury pomostowej lub też określenia ewentualnych uprawnień do wcześniejszej emerytury, można wystąpić z konkretnym wnioskiem do właściwej jednostki ZUS.