Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy zasad zaliczenie do pracy górniczej tych miesięcy, w których pracownik musiał udowodnić zjazdy pod ziemię przez połowę dniówek roboczych w miesiącu. Rozumiem, że w przypadku kiedy w danym miesiącu mamy 21 dni roboczych pracownik musi wykonać 11 zjazdów, zaś w przypadku miesiąca, w którym mamy 20 dni roboczych pracownik musi wykonać co najmniej 10 zjazdów. I tu przechodzę do mojego pytania. Jaka jest wymagana ilość zjazdów w przypadku miesiąca, który liczy 21 dni roboczych, a w którym pracownik przepracował 16 dni roboczych (czarnych) i dodatkowo miał 5 dni urlopu taryfowego aby zaliczyć ten miesiąc do pracy górniczej? I pytanie drugie. Jaka jest wymagana ilość zjazdów w przypadku miesiąca, który liczy 21 dni roboczych, a w którym pracownik przepracował 16 dni roboczych (czarnych) i dodatkowo przepracował na rzecz pracodawcy zgodnie z jego poleceniem 5 dni w delegacji (w okresie 5 dni delegacji pracownik nie robił wejścia i wyjścia z kopalni) aby zaliczyć ten miesiąc do pracy górniczej?
Pozdrawiam
Ekspert ZUS odpowiada:
Pracownikowi, który wykonuje tak zwaną pracę mieszaną, czyli częściowo pod ziemią i częściowo na powierzchni, okres pracy górniczej ustalimy na podstawie miesięcznego wykazu zjazdów pod ziemię.
Zatem do pracy górniczej zaliczymy tylko te miesiące, w których wykonał Pan co najmniej połowę zjazdów pod ziemię w danym miesiącu. Dla zobrazowania - powinien Pan przepracować w danym miesiącu połowę dniówek roboczych. Przykładowo, jeśli w miesiącu jest 21 dni roboczych, to dany miesiąc zaliczymy jako miesiąc pracy górniczej, jeżeli przepracował Pan co najmniej 11 dni roboczych.
Przy kwalifikowaniu pracy górniczej uwzględnimy m.in. okresy urlopów wypoczynkowych, urlopu szkoleniowego, delegacji służbowej i innych nieobecności usprawiedliwionych pozostających w związku z pracą, za które zachował Pan prawo do wynagrodzenia.