Czy jest możliwość według aktualnych przepisów, przeliczenie emerytury górniczej po osiągnięciu
65 roku życia? Emerytura od 2006 roku i nie podejmowałem od tego czasu pracy.
Ekspert ZUS odpowiada:
W nawiązaniu do Pana pytania informujemy, że warunki nabywania prawa do emerytury i zasady ustalania jej wysokości reguluje ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U z 2021 r. poz. 291 z późn. zm.) zwana ustawą emerytalną.
Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego dla mężczyzn, wynoszącego 65 lat istnieje możliwość ustalenia emerytury według nowych zasad tj. zgodnie z art. 24 ustawy emerytalnej. W tym celu należy złożyć formalny wniosek.
Wysokość emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego obliczamy według nowych zasad, zgodnie z art. 26 ustawy emerytalnej. Wysokość tej emerytury zależy od:
- kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na Twoim koncie w ZUS, do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, z uwzględnieniem ich waloryzacji,
- kwoty środków zapisanych na subkoncie, z uwzględnieniem ich waloryzacji,
- kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego,
- średniego dalszego trwania życia właściwego dla wieku przejścia na emeryturę.
Należy pamiętać, że w przypadku jeżeli ubezpieczony pobrał jakąkolwiek emeryturę (w tym emeryturę górniczą) podstawę obliczenia emerytury powszechnej pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Nadmieniamy, że w razie pytań lub wątpliwości dodatkowych informacji może Pan uzyskać w każdej jednostce ZUS.