Witam. Moj narzeczony ma 26 lat. Na jaką emeryturę moze liczyć pracując na obecnych warunkach zatrudnienia do ~65 roku życia?
Czy dobrze rozumiem że pracując na 1/4 etatu to dopiero po 4 latach będzie miał 1 rok przepracowany zaliczony?
Może lepiej odkładać na prywatną emeryturę?! Np. IKE czy IKZE
Ekspert ZUS odpowiada:
Emerytura powszechna, z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przyznawana i obliczana przez ZUS, zależy od:
• składek emerytalnych, zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS przez cały okres aktywności zawodowej,
• waloryzacji tych składek,
• długości średniego dalszego trwania życia, właściwego dla wieku przejścia na emeryturę.
Obecny sposób obliczania emerytury nie jest oparty na liczbie okresów składkowych i nieskładkowych, a wyłącznie na kwocie składek, jakie zostaną odprowadzone za danego ubezpieczonego przez cały okres aktywności zarobkowej.
Zachęcam do skorzystania z usług naszych doradców emerytalnych, dostępnych w każdej jednostce ZUS. Doradca wyjaśni, od czego zależy przyszła emerytura, a także wyliczy prognozowaną emeryturę przy pomocy kalkulatora emerytalnego.
Kalkulator emerytalny umożliwia obliczenie prognozowanej wysokości emerytury nie tylko na podstawie danych już zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego, ale również w oparciu o założenia i parametry dotyczące przyszłych lat, uwzględniające prognozy, m. in., w zakresie inflacji, realnego wzrostu wynagrodzeń, wskaźników waloryzacji składek i kapitału początkowego.
Ponadto użytkownik kalkulatora ma bezpośredni wpływ na ustalenie wysokości prognozowanej emerytury podając, m.in., obecne i przyszłe wynagrodzenia, wiek w którym przejdzie na emeryturę. A zatem kalkulator emerytalny obrazuje sposób, w jaki uzyskiwane obecnie i w przyszłości wynagrodzenia oraz wiek przejścia na emeryturę wpłyną na przyszłą wysokość tego świadczenia.
Dodam, że ubezpieczenie emerytalne jest jednym z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych – podlegają mu obowiązkowo wszystkie osoby aktywne zawodowo, np. zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, czy osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Oczywiście, każda osoba może podjąć decyzję o dodatkowym oszczędzaniu, np. w IKE, IKZE czy PPK.
Taka forma dodatkowego oszczędzania pozwoli na dysponowanie większą kwotą w okresie emerytalnym.