Proszę o informację w temacie.
Jestem na emeryturze górniczej.
Wystąpiłem do ZUS z wnioskiem o emerytury powszechną
w wyliczonym kapitale początkowym w
pkt 2. Okresy
a) składkowe
- 24 lata 3 miesiące 20 dni
-okres dodany :1 rok 9 miesięcy tj.21 mc.
Łączny okres składkowy składkowy przyjęty do obliczenia kapitału początkowego
wynosi 26 lat 0 miesięcy 20 dni. tj. 312 mc.
Proszę o informację co to jest - okres dodany 1 rok 9 miesięcy .
W jakich okolicznościach jest doliczany i jak okres ten się wylicza.
b) okres nieskładkowy
łącznie: 1 rok 0 miesięcy.
Ryszard Foryś.
Ekspert ZUS odpowiada:
Podane informacje nie są wystarczające aby jednoznacznie określić, jaki rodzaj świadczenia został Panu przyznany w oparciu o złożony wniosek. Z podanych przez Pana informacji możemy tylko przypuszczać, że została Panu przyznana emerytura z art. 184 ustawy emerytalnej.
Ubezpieczony urodzony po 31.12.1948r, który nie osiągnął wieku emerytalnego określonego w art.24 ust.1 /65 lat /, może w myśl art. 184 w/w ustawy przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli :
1) na dzień 01.01.1999r udowodnił 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach;
2) nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego lub złożył wniosek o przekazanie środków z otwartego funduszu emerytalnego na dochody budżetu państwa za pośrednictwem Zakładu;
3) rozwiązał stosunek pracy z wszystkimi pracodawcami w przypadku osób będących pracownikami.
Przy ustalaniu wysokości emerytury dla osób nabywających prawo do emerytury w wieku określonym w art. 184 kapitał początkowy podlega przeliczeniu poprzez dodanie do okresów składkowych różnicy pomiędzy wiekiem emerytalnym, o którym mowa w art. 24 (czyli wiekiem powszechnym), a faktycznym wiekiem przejścia na emeryturę. Jest to zamieszczony w decyzji o ustaleniu / przeliczeniu kapitału początkowego jako „okres dodany”.
Proponuję udać się do najbliższej jednostki ZUS, która udzieli Panu stosownych wyjaśnień oraz rozwieje wszelkie wątpliwości.