Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Likwidacja górnictwa
Witam,mam 35lat, pracuję w górnictwie od lipca 2008r i mam 2980 dniówek przodkowych 1.8, natomiast L4 kilka dni i resztę 1.5 . Patrząc na niepewność tej branży chciał bym się zapytać czysto hipotetycznie, czy jeśli górnictwo padło by z dnia na dzień to w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa, jeśli podjął bym pracę w innym zawodzie mój staż pracy na kopalni pozwolił by mi przejść wcześniej na emeryturę czy w ogóle by nie był brany pod uwagę jako praca w szczególnych warunkach??
Ekspert ZUS odpowiada:
Z przepisów ustawy emerytalnej wynikają uprawnienia do emerytury górniczej bez względu na wiek, po przepracowaniu 25 lat stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią, z uwzględnieniem okresów niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową oraz okresami oddelegowania do ratownictwa górniczego. Kolejne uprawnienia to emerytura górnicza ze względu na wiek 50 lub 55 lat, po przepracowaniu 25 lat pracy górniczej, łącznie z okresami pracy równorzędnej z pracą górniczą, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej dla wieku 50 lat i 10 lat pracy górniczej dla wieku 55 lat. Szczegółowe warunki nabycia prawa do emerytur górniczych, są wymienione w art. 50 a i art. 50 e ustawy emerytalnej. Przepracowany okres pracy jest zbyt krótki i obecnie nie można potwierdzić uprawnień do emerytury górniczej. Pomimo, że praca górnicza jest pracą w szczególnych warunkach, dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1968 r. ustawa emerytalna nie przewiduje z tego tytułu wcześniejszej emerytury. Trudno także przewidzieć, jakie w przyszłości będą obowiązywać regulacje prawne związane z uprawnieniami emerytalnymi dla pracowników branży górniczej, w przypadku prawdopodobieństwa restrukturyzacji górnictwa lub likwidacji kopalń. Z dnia na dzień takie zmiany nie są możliwe.
Partnerzy portalu