mam 55 lat , od 1988 do 1996 pracowałam w kopalni węgla brunatnego jako górnik dołowy oraz ratownik górniczy . w dokumentach mam na umowie oraz w świadectwie pracy oznaczenie praca w szczególnych warunkach . zwolnienie z kopalni nastąpiło w związku z likwidacja zakładu , od 1999 roku prowadzę własna firmę do dziś. Mam straż pracy razem z praca w kopalni 32 lata .W kopalni pracowałem tylko pod ziemia z pracy mam dokumentacje dniówek . Mam 92 m-ce składkowe 2024 dniówki . Jak wyliczyć staż pracy w kopalni , czy za jeden rok pracy przyjmujemy przelicznik 1 rok i 6 miesięcy ? Praca równorzędna dotyczy tylko pracy w jednostkach powiązanych z górnictwem czy własna dzielność w przemyśle drzewnym zaopatrującym sektor górniczy również się liczy ?
Proszę o odpowiedz czy czas obowiązkowej służby wojskowej wlicza się w staż pracy w szczególnych warunkach jeśli do służby zostałem powołany w czasie pracy w kopalni oraz po odbyciu natychmiast wróciłem do pracy w kopalni ? Czy spełniam warunki aby wnioskować o emeryturę w obniżonym wieku z tytułu pracy w górnictwie? Czy aby uzyskać uprawnienia do emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy w górnictwie musze zakończyć prowadzenie dzielności gospodarczej?
Ekspert ZUS odpowiada:
Przepisy przewidują dwa rodzaje emerytur górniczych: - bez względu na wiek, - w wieku 50 lub 55 lat. Obydwa rodzaje różnią się warunkami, jakie trzeba spełnić, aby uzyskać prawo do tych świadczeń. Aby przejść na emeryturę górniczą bez względu na wiek (przed 50 rokiem życia), trzeba udowodnić 25 lat pracy pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. W tym przypadku do wymaganego stażu zalicza się tzw. czystą pracę górniczą. Oznacza to, że wiek nie będzie miał znaczenia, jeżeli udowodni Pan 25 lat pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Emerytura górnicza w wieku 50 lat: przysługuje górnikowi, który ukończył 50 lat, jeżeli posiada 25 lat pracy górniczej, liczonej łącznie z okresami pracy równorzędnej, w tym co najmniej 15 lat czystej pracy górniczej (tj. wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią). Natomiast emerytura górnicza w wieku 55 lat: przysługuje górnikowi, który ukończył 55 lat, jeżeli posiada 25 lat pracy górniczej, liczonej łącznie z okresami pracy równorzędnej, w tym co najmniej 10 lat czystej pracy górniczej. Okres 10 i 15 lat pracy górniczej dotyczy lat liczonych pojedynczo, natomiast do okresu 25 lat (tylko w przypadku uprawnień do emerytury górniczej z wieku 50 i 55 lat) okresy pracy w przodku lub pracy w charakterze członka drużyny ratowniczej zaliczamy w wymiarze półtorakrotnym (czyli jeden rok takiej pracy traktujemy jako 1,5 roku). Aby ustalić faktyczny okres pracy pod ziemią, konieczna jest analiza dokumentacji. Tylko na podstawie dokumentów możemy stwierdzić, jakie okresy należy zaliczyć, a jakie odliczyć. Zatem aby poznać, jaka faktycznie liczba lat kwalifikuje się do pracy górniczej konieczne jest złożenie wniosku o emeryturę górniczą. Taki wniosek może Pan złożyć w każdym czasie. Do wniosku należy dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty, na podstawie których będziemy w stanie ustalić okres pracy górniczej tj. zaświadczenia pracy i świadectwa pracy.