Dzień dobry. Biorąc pod uwagę dzisiejszy stan prawny, po przepracowaniu ilu lat na stanowisku "Starszy Inspektor Gospodarki Maszynami, Smarami, Technologii Górniczej" można przejść na emeryturę górniczą? czy jest to 25 lat czystej pracy bez względu na wiek, czy trzeba mieć minimum 25 lat pracy oraz 50 lat życia?
i jeszcze pytanie odnośnie dniówek 1,8 - jak one obniżają wiek przejśćia na emeryturę? ile dniówek równa się skróceniu pracy o rok?
Ekspert ZUS odpowiada:
W zarządzeniu Nr 9 Ministra Przemysłu i Handlu z 23 grudnia 1994r. w sprawie określenia stanowisk kierownictwa ruchu i dozoru ruchu pod ziemią w kopalniach siarki i węgla brunatnego, na których zatrudnienie uważa się za prace górniczą - jest wymienione stanowisko „ starszego inspektora gospodarki maszynami, smarami, technologii górniczej”. Aby uzyskać prawo do emerytury górniczej musi Pan udowodnić co najmniej 25 lat pracy okresów górniczych. Obowiązujące przepisy prawne przewidują 3 sytuacje, w których możliwe jest przejście na emeryturę górniczą:
1. Emerytura górnicza bez względu na wiek: aby taką emeryturę otrzymać, trzeba udowodnić 25 lat pracy górniczej pod ziemią, stale i w pełnym wymiarze czasu pracy - bez względu na zajmowane stanowisko. Do wymaganego stażu w tym przypadku zalicza się tzw. czystą pracę górniczą. Innymi słowy: wiek ubezpieczonego nie ma znaczenia, jeżeli udowodnił 25 lat pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.
2. Emerytura górnicza w wieku 50 lat: przysługuje górnikowi, który ukończył 50 lat, jeżeli posiada 25 lat pracy górniczej, liczonej łącznie z okresami pracy równorzędnej, w tym co najmniej 15 lat czystej pracy górniczej tj. wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią.
3. Emerytura górnicza w wieku 55 lat: przysługuje górnikowi, który ukończył 55 lat, jeżeli posiada 25 lat pracy górniczej, liczonej łącznie z okresami pracy równorzędnej, w tym co najmniej 10 lat czystej pracy górniczej tj. wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią.
W przypadku emerytury górniczej z wieku (czyli po ukończeniu 50 lub 55 lat), do wymaganego stażu 25 lat niektóre okresy zaliczane są w wymiarze półtorakrotnym – chodzi konkretnie o okresy pracy przodkowej bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku lub w drużynach ratowniczych (dniówki z przelicznikiem 1,8).
Bez analizy całej Pana dokumentacji nie ma możliwości ustalenia, ile dniówek półtorakrotnych pozwoli na uzyskanie 25 letniego okresu pracy górniczej. Każda sprawa jest inna, bo nie w każdym przypadku konieczne jest zweryfikowanie o odliczenie tych okresów, które nie są okresami pracy górniczej (np. zwolnienia chorobowe, zasiłki opiekuńcze, dni na krwiodawstwo).
Stwierdzenie prawa do świadczeń emerytalno-rentowych jest możliwe wyłącznie w oparciu o formalnie złożony wniosek do ZUS. Zachęcam do złożenia takiego wniosku, wraz z niezbędną dokumentacją. Wówczas ZUS przeanalizuje daną sprawę i wyda stosowną decyzję. W przypadku odmowy prawa do emerytury w decyzji zostaną opisane warunki, które nie zostały spełnione (będzie tam np. informacja o zaliczonych okresach pracy górniczej).