Dzień Dobry. Nurtuje mnie kilka pytań: . Dlaczego przy przeliczaniu dniówek emerytalnych (poltorakrotnych) z dni na lata dzieli się ilość dniówek DNE ( załóżmy że 2000) w sposób 2000:22:12 skoro średnio roboczy miesiąc w roku ma 21 dni a nie 22? Taki przykład u Was tu widziałem pod któraś z odpowiedzi. Przy takim przeliczeniu górnik traci więcej niz miałby przeliczone przez 21 dni. Drugie pytanie: Czy zarówno przy odchodzeniu na emeryturę ze względu na wiek (50 lub 55 lat) lub na urlop górniczy, za każdym razem trzeba odrabiać L4 czy jeśli "naciagnie" się swój staż szychtami 1.8 i będziemy latami kwalifikować się do przejęcia na emeryturę /urlop górniczy to nie trzeba odrabiać wtedy L4? Trzecia sprawa: Piszecie, że tylko przy Emeryturze ze względu na wiek (50 lub 55 lat) można sobie pomóc szychtami 1.8, tak by ilość lat pracy górniczej wynosiła 25. Ale co w wypadku gdy nie odejdę na emeryturę w wieku 50 (a mógłbym) tylko np wieku 52, 53 lat? Wtedy ten przepis o "podciągnięciu" stażu dniówkami 1.8 też ma zastosowanie czy to dotyczy dosłownie tylko wieku 50 lub 55 lat? Ostatnie pytanie, czy starając się o urlop górniczy mogę sobie pomóc dniówkami 1.8 czy wiek do urlopu górniczego (obecnie 21 lat) liczy się 1:1 bez naliczania szych 1.8? Pozdrawiam.
Ekspert ZUS odpowiada:
Dniówki w wymiarze półtorakrotnym zaliczane na podstawie zaświadczenia wystawianego przez pracodawcę. To pracodawca jest odpowiedzialny za sporządzenie wykazu dniówek przepracowanych w wymiarze półtorakrotnym, na podstawie którego ZUS może zastosować korzystniejszy przelicznik pracy górniczej. Przy ustaleniu okresów pracy w wymiarze półtorakrotnym za miesiąc przyjmuje się 22 dni robocze. Zasada ta jest określona w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U nr 237, poz. 1412).
Tak wiec 2000 dniówek : 22 dni = 90 miesięcy : 12 = 7 lat i 6 miesięcy;
7 lat x 12 x 22 = 1848;
6 miesięcy x 22 dni = 136;
1848 + 136 = 1984; 2000-1984 = 16. Zatem 2000 dniówek po przeliczeniu zgodnie z obowiązującymi przepisami daje 7 lat 6 miesięcy i 16 dni.
W przypadku ustalania uprawnień do emerytury górniczej z wieku 50 i 55 lat wymagany łączny okres 25 lat pracy pod ziemią może być uzupełniony o okresy pracy, które podlegają zaliczeniu w wymiarze półtorakrotnym. Jednak okresy zwolnienia chorobowego nie mogą być zaliczone do okresów pracy górniczej. Okresy niewykonywania pracy z powodu choroby zawsze są wyłączane z pracy górniczej bez znaczenia, czy chodzi o emeryturę bez względu na wiek, czy z wieku 50 czy 55 lat. Jeżeli po ich odliczeniu okaże się, że nie został spełniony warunek 25 letniego okresu pracy górniczej, to brakującą ilość lat, miesięcy lub dni trzeba dopracować. Zatem aby udokumentować wymagany staż pracy górniczej, okresy te trzeba „odrobić”. W odniesieniu do Pana pytania dot. uzyskania prawa do emerytury górniczej z wieku 50 lub 55 lat przepis wskazuje minimalny wiek uprawniający do emerytury górniczej, zatem prawo do emerytury można uzyskać np. w wieku 52 lub 54 lat, w zależności od tego, kiedy zostały spełnione wszystkie warunki do uzyskania prawa do emerytury górniczej.
Natomiast w kwestii urlopu górniczego należy podkreślić, że ZUS ustala barujący okres do uzyskania uprawnień do emerytury górniczej dla potrzeb urlopu górniczego na wniosek Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która wstępnie weryfikuje stan faktyczny (wiek, staż) danej osoby. Dopiero pełna analiza dokumentacji załączonej do wniosku pozwala na jednoznaczne ustalenie brakującego okresu do emerytury, a co za tym idzie przyznanie przez RSK prawa do urlopu górniczego.