Dzień dobry.
Proszę o odpowiedź, czy można prosić o wyliczenie, wysokości mojej potencjalnej emerytury górniczej, jaką bym otrzymywał, gdyby nie nastąpiło zdarzenie.
Pracę w KWK Gliwice, rozpocząłem w czerwcu 1980 roku, w latach 1990 - 1995, rozpoznano u mnie cztery choroby zawodowe, a w roku 2009 rozpoznano 5 chorobę zawodową, pracowałem jako górnik przodowy strzałowy.
Od 1996 roku, do 31.08.2023 roku, byłem na rencie wypadkowej, a od 01.09.2023 jestem na emeryturze, ze względu na wiek, otrzymuję półtorakrotność świadczenia.
SRK Bytom do sprawy, o wysokość renty odszkodowawczej , mój hipotetyczny okres zatrudnienia - 10 lat, wskazał jako przelicznik 1,5, a przelicznik taki jest przyjmowany do prac poza przodkowych, ja byłem zatrudniany w przodkach jako przodowy strzałowy i nadal bym był, gdyby nie choroby zawodowe (takie zeznania, w 1995 roku złożył mój były przełożony, kierownik oddziału na którym pracowałem), a przy takich pracach przelicznik jest 1,8, dlatego uważam, że SRK celowo wskazał przelicznik 1,5, żeby zaniżyć należne mi świadczenia.
Posiadam dokumenty: Karta przebiegu zatrudnienia, wszystkie Decyzje ZUS, zeznania świadków, potwierdzających moje słowa, dlatego mam pytanie, czy na podstawie moich dokumentów, oraz przyjmując iż hipotetyczny okres zatrudnienia, do uzyskania emerytury górniczej, przy przeliczniku 1,8, mógłbym, od Was otrzymać.
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź
Ekspert ZUS odpowiada:
Prawo i wysokość świadczeń emerytalnych ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie na podstawie formalnie złożonego wniosku oraz dołączonych do niego dokumentów. Z podanych przez Pana informacji wynika, że posiada Pan prawo do emerytury i renty z tytułu choroby zawodowej.
ZUS nie oblicza wysokości „potencjalnych świadczeń”, nie przyjmuje do obliczeń informacji niepotwierdzonych w dokumentach.