Aktualności

Zaslepka

Czy ceny surowców są lustrem światowej gospodarki?

Przez pierwsze półrocze ceny surowców na giełdach wzrosły o 29 proc., czyli najbardziej od 35 lat. Ale już w lipcu ich ceny zaczęły gwałtownie spadać. Wygląda na to, że wkrótce baryłka ropy pokona psychologiczną barierę 100 dol. za baryłkę - tym razem jednak w odwrotnym kierunku.Niektóre gazety zdążyły już odtrąbić "pęknięcie spekulacyjnej bańki".

Zaslepka

W Wielkiej Brytanii może zostać wprowadzone racjonowanie energii

W ciągu najbliższych kilku lat w Wielkiej Brytanii może zostać wprowadzony system racjonowania energii. Według Fundacji Energii Odnawialnej nie jest wykluczone, że powszechne może się stać wyłączanie dostaw prądu. Powodem ma być starzejący się system produkcji energii, jego częste awarie, oraz ciągle zwiększające się zapotrzebowanie na energię. Według raportu Fundacji, do

Zaslepka

Słowacja grozi renacjonalizacją gazociągów

Pod znakiem zapytania stanęła stabilność tranzytu rosyjskiego gazu przez Słowację, kiedy premier Robert Fico nagle zapowiedział możliwość renacjonalizacji słowackich rur. - Rząd jest gotowy przejąć ponownie pod państwową kontrolę gazowniczą firmę SPP - zapowiedział w piątek Fico i dodał, że może zwrócić inwestorom zapłatę za akcje SPP. W 2002 r. francuski Gaz de France

Zaslepka

Irak: Wstępne porozumienie z Shellem w sprawie wydobycia gazu

Rząd Iraku zaaprobował w niedzielę wstępne porozumienie między swym resortem ropy naftowej a firmą Royal Dutch Shell w sprawie eksploatacji złóż gazu ziemnego na południu Iraku.Porozumienie przewiduje powołanie wspólnego przedsięwzięcia przez państwową iracką firmę South Oil. Co z Shellem. Szczegółów na razie nie ujawniono.Agencja Associated Press pisze, że oczekuje się,

Zaslepka

Światowy Kongres Górniczy pod patronatem prezydenta RP

Takie wydarzenie zdarza się raz na 50 lat. Pół wieku temu pierwszy światowy kongres obył się w Polsce. Nasz kraj decyzją podjętą w Teheranie w 2005 roku przez Międzynarodowy Komitet Organizacyjny Światowej Organizacji Kongresów Górniczych, został gospodarzem rozpoczynających się w niedzielę XXI międzynarodowych obrad kadry menedżerskiej i naukowej przemysłu wydobywczego

Zaslepka

Wkrótce rozpocznie się 21. Światowy Kongres Górniczy

Motto obecnego kongresu - "Nowe wyzwania i wizje dla górnictwa" - mocno akcentuje to, że przed współczesnym górnictwem stoją rozliczne, ogólnoświatowe wyzwania technologiczne, techniczne, ekonomiczne, środowskowe i społeczne - powiedział prof. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, podczas konferencji prasowej w Krakowie.- Wyzwania te wymagają nadal

Zaslepka

XXI Światowy Kongres Górniczy już niedługo

7 września 2008 spotkamy się w Krakowie na uroczystym otwarciu XXI Światowego Kongresu Górniczego. Uroczystość rozpocznie się o godz. 16.00 w Auditorium Maximum UJ. Po oficjalnej części uczestnicy zostaną zaproszeni na wernisaż wystaw towarzyszących Kongresowi oraz na wyjątkowy występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.Referaty, sesjeNa XXI Światowy Kongres Górniczy zgłoszono

Zaslepka

Śląskie dni na EXPO w Saragossie

Ostatnie dni Wystawy Światowej Expo 2008 w Saragossie będą należeć do Województwa Śląskiego.Celem śląskich dni, które będą trwały do 14 września, jest wypromowanie wizerunku województwa jako nowoczesnego regionu europejskiego, atrakcyjnego dla turystów oraz inwestorów. Przedstawią to artyści i instytucje kultury z najwyższej światowej półki w formule, która pokaże

Zaslepka

Chiny: Kolejny wypadek w kopalni

Co najmniej dwudziestu górników uznano za zaginionych po zalaniu kopalni węgla przez wodę w centralnych Chinach.Jak podały media chińskie, do wypadku doszło rano w niedzielę w kopalni w mieście Yuzhou w prowincji Henan. Woda zalała jeden z korytarzy kopalni, gdzie pracowało ponad 50 górników - trzydziestu z nich udało się wyprowadzić na powierzchnię, jednakże co najmniej

Zaslepka

Mizeria na boiskach

Fatalny występ Polski na Euro 2008 był dla wielu kibiców zaskoczeniem, zwłaszcza po tym, jak ich nadzieje rozbudziły wcześniejsze, udane występy biało-czerwonych. Jeśli jednak ktoś miał jeszcze nadzieję, że był to tylko wypadek, to ostatni występ piłkarzy ze Słowenią pozbawił go z resztek złudzeń. Remis we Wrocławiu (1-1 )udowodnił, że Polska reprezentacja nie jest w

Zaslepka

Baryłka ropy po 31 USD?

Ponad tydzień temu analitycy z Bespoke Investment Group prześledzili zachowanie trzech ostatnich rynkowych baniek: technologicznej z lat dziewięćdziesiątych, deweloperskiej z obecnej dekady i ciągle trwającego boomu na rynku ropy naftowej. Analogie prowadzą do bardzo ciekawych i pocieszających dla kierowców wniosków, choć warto je traktować z przymrużeniem oka - podał pb.pl. Hossa

Zaslepka

Rumuni i Bułgarzy pracują najciężej w Europie

Mieszkańcy Rumunii i Bułgarii należą do najciężej pracujących ludzi w Europie. Wskazują na to dane unijnej agencji Eurofound specjalizującej się w badaniu warunków życia. Prawie 42 godziny tygodniowo - tyle spędzają w pracy obywatele Rumunii i Bułgarii. Tuż za nimi plasują się Brytyjczycy, Czesi, Austriacy i Niemcy. Polacy zajmują miejsce dziewiąte; przeciętny mieszkaniec

Zaslepka

Niemcy: Tusk za wznowieniem debaty ws. Gazociągu Północnego

W wywiadzie dla sobotniego wydania niemieckiego dziennika "Neue Osnabruecker Zeitung" polski premier Donald Tusk zażądał, by w obliczu kryzysu na Kaukazie, ponownie przeanalizowano projekt rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego po dnie Morza Bałtyckiego. Nie wolno zwiększać zależności od Rosji poprzez projekty tego rodzaju - zaznaczył szef polskiego rządu. Jego zdaniem, każdy

Zaslepka

Po katastrofie budowanej KW traci nawet 2 mln zł dziennie. Sprawę bada prokuratura

Nawet 2 mln zł dziennie sięgnie wartość utraconych przychodów Kompanii Węglowej. To efekt znaczącego ograniczenia wydobycia węgla w kopalniach Knurów i Szczygłowice po czwartkowej katastrofie budowlanej w tej ostatniej. Okoliczności wypadku bada prokuratura.Przypomnijmy, że w czwartek rano zawaliła się wieża szybu wentylacyjnego, służącego obu kopalniom. Zniszczone zostały też

Zaslepka

Tauron liczy na kilka miliardów złotych z giełdy

W przyszłym roku Tauron, kontrolowana przez państwo grupa energetyczna, wchodzi na warszawski parkiet. - Liczymy na pozyskanie kilku miliardów złotych - zapowiada spółka Jak mówił w piątek Dariusz Lubera, prezes spółki, pierwszy pakiet akcji Taurona trafi na parkiet na przełomie III i IV kw. 2009 r. Kolejny - w 2010 r. Ale kontrolę nad spółką zachowa rząd. Tauron ma być

Budryk strajk TON02

Prokuratura postawiła zarzuty organizatorom strajku w kopalni Budryk

Organizatorzy strajku w kopalni Budryk, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej usłyszeli zarzut prowadzenia strajku bez przestrzegania procedur zawartych w ustawie o sporach zbiorowych – poinformowała Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka prasowa węglowej spółki.Zarzut nieprzestrzegania procedur zawartych w ustawie o sporach zbiorowych usłyszeli od prokuratora Grzegorz B. ze

Zaslepka

Energetycy z Tauronu uczcili swoje święto

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach był w piątek, 5 września, najbardziej energetycznym miejscem w Polsce. Wszystko za sprawą, że to właśnie miejsce wybrali do świętowania Dnia Energetyka przedstawiciele koncernu Tauron – Polska Energia. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele zarządu Taurona, z prezesem Dariuszem Luberą na czele, oraz reprezentanci

Zaslepka

Świat stawia na węgiel, a Kopex na górnictwo

Rozmowa z Krzysztofem Jędrzejewskim, wiceprezesem zarządu KoprxuCzy wyniki grupy ZZM–Kopex za minione półrocze zadowalają Pana?Nie są takie, jak zakładaliśmy, ale z przyczyn od nas nie zależnych. Są bowiem obarczone brakiem efektów dużych kontraktów, których realizacja przesunęła się w czasie i to nie z naszej winy. Jak kontrakty wykonamy, to i wyniki będą zdecydowanie

Zaslepka

Schodami Neptuna na Atlantyk

Angielska locja sprzed kilkudziesięciu lat już w preambule odradza wypuszczania się na wody wokół północno-zachodniej Szkocji żeglarzom „o małym sercu”. Widać serc do żeglowania nie brakuje górniczej załodze jachtu „Nitron”, która wróciła niedawno z rejsu w poprzek Szkocji. 9-osobową ekipę jachtu tworzyli po połowie czynni zawodowo i emerytowani pracownicy zakładów

Zaslepka

Debiut Enei - w połowie października, PGE - w I kwartale 2009 r.

Wiceminister skarbu Jan Bury podtrzymał w piątek w Sejmie, że debiut giełdowy Enei nastąpi w połowie października br., a PGE w I kwartale 2009 roku. Posłowie PO Tomasz Piotr Nowak i Dariusz Lipiński pytali o prywatyzację tych spółek energetycznych. Wiceminister wyjaśnił, że podwyższenie kapitału Enei wyniesie 30 proc. - Po debiucie taka wartość akcji będzie w rękach

Zaslepka

Prezesi KGHM i PGE weszli do RN Polkomtela

Akcjonariusze Polkomtela powołali do rady nadzorczej operatora sieci Plus prezesa KGHM Mirosława Krutina oraz prezesa Polskiej Grupy Energetycznej Tomasza Zadrogę i wiceprezesa tej spółki Marka Trawińskiego - podał Polkomtel w komunikacie.Zastąpili oni zasiadającego w radzie nadzorczej z ramienia KGHM Marka Trawińskiego oraz Pawła Urbańskiego i Henryka Baranowskiego, rekomendowanych

Zaslepka

Krauze czeka na Kazachów

Petrolinvest odłożył do końca września sfinalizowanie transakcji, po której kazachscy inwestorzy mieli zostać największymi akcjonariuszami spółki kontrolowanej teraz przez Ryszarda Krauzego. W piątek akcjonariusze Petrolinvestu, który poszukuje ropy naftowej w Kazachstanie i Rosji, zebrali się na nadzwyczajnym zgromadzeniu, aby uchwalić dwie nowe emisje akcji dla inwestorów z