Aktualności

Zaslepka

Lotos na targach ONS

Grupa Lotos weźmie udział w Offshore Northern Seas (ONS) -uznanych za jedne z największych i najbardziej prestiżowych targów branży poszukiwawczo-wydobywczej na świecie. Impreza odbędzie się w dniach 26-29 sierpnia w Stavanger, norweskiej stolicy przemysłu naftowego – poinformowało biuro prasowe paliwowego koncernu.Stoisko Grupy LOTOS zaprezentuje działalność koncernu w

Zaslepka

Nowoczesne paliwo na stacjach Lotosu

Kolejne 22 stacje LOTOS oferują kierowcom supernowoczesne paliwa Dynamic. Tym samym rozpoczęto proces wprowadzania paliw premium na stacje partnerskie koncernu. W sumie Dynamic dostępny jest już na 148 stacjach Lotos w całej Polsce – podąło biuro prasowe paliwowej spółki.- Oczywiście nie zamierzamy na tym poprzestać - podkreśla Hanka Krzyżańska, prezes Lotos Paliw. –

Zaslepka

Orlen: Zmarł drugi pracownik poszkodowany w wypadku

W poniedziałek, 1 września br., w w godzinach wieczornych zmarł drugi z pracowników firmy Petro Remont, poszkodowany w wyniku wypadku w zakładzie produkcyjnym rafinerii Orlen – poinformowało biuro prasowe paliwowej firmy.Do wypadku doszło 1 lipca br. na remontowanej instalacji Olefin II w zakładzie produkcyjnym w Płocku. Zmarły pracownik miał 54 lata. Koncern zapewni niezbędną

Zaslepka

Škoda poszerzyła współpracę z Castrolem

Škoda Auto Polska SA podpisała umowę dotyczącą współpracy marketingowej z Castrol Lubricants Sp. z o.o., która stanowi rozwinięcie kooperacji obu firm.Do tej pory Škoda i Castrol pracowały wspólnie przy projekcie Szkoła Auto, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce oraz promowanie jazdy przyjaznej środowisku. Teraz współpraca obu marek zostaje

Zaslepka

Shell ma coraz więcej stacji paliw

Pod koniec sierpnia br. w Sosnowcu Shell Polska uruchomił kolejną własną stację paliw – podało biuro prasowe firmy.Obecnie sieć Shell liczy 329 stacji benzynowych, z czego 264 to stacje własne koncernu, a 65 - partnerskie. 

Zaslepka

Nowy wicedyrektor OUG w Katowicach

Zbigniew Jarmołowicz pełni od 2 września br. funkcję zastępcy dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach – poinformowało biuro prasowe Wyższego Urzędu Górniczego.Jarmołowicz zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego zastępcę dyrektora, Eugeniusza Frocha, który przeszedł na emeryturę.

Zaslepka

Zmiana w kierownictwie OUG w Kielcach

Od 1 września br. obowiązki zastępcy dyrektora OUG w Kielcach pełni Andrzej Janik – podał biuro prasowe WUG.Andrzej Janik zastąpił dotychczasowego zastępcę dyrektora, Mirosława Leśkiewicza, który przeszedł na emeryturę.

Zaslepka

PeBeKa podwyższył kapitał zakładowy

Pod koniec sierpnia br. w odpowiednim sądzie rejonowym została zarejestrowana zmiana kapitału zakładowego PeBeKa, jednostki zależnej od koncernu KGHM Polska Miedź SA. Kapitał zakładowy PeBeKa został podwyższony o kwotę 18,715 mln zł poprzez wyemitowanie 306.804 nowych akcji o wartości nominalnej 61,00 zł każda – podało biuro prasowe KGHM.Nowo wyemitowane akcje w całości

Zaslepka

Energa-Operator wdraża infrastrukturę teleinformatyczną rynku energii

Energa-Operator, jako drugi w Polsce operator zdecydował o zapewnieniu wsparcia informatycznego dla zakupu energii na pokrycie strat, jakie nieuchronnie powstają w sieci przy przesyłaniu energii – poformowało biuro prasowe spólki.Firma na bazie dotychczasowych systemów informatycznych zdecydowała o centralizacji funkcji związanych z obsługą pomiarową sieci (NMS - Network Measurement

Zaslepka

Lotos zamontował potężny reaktor

Pod koniec sierpnia br. zespół inżynierów zakończył montaż 713-tonowego reaktora instalacji hydroodsiarczania oleju napędowego (HDS) w rafinerii należącej do grupy Lotos. Była to najbardziej zaawansowana realizacyjnie inwestycja Programu 10+ - podało biuro prasowe paliwowej spółki.– Operacja montażu reaktora HDS to kolejny kamień milowy na drodze do pełnego zakończenia

Zaslepka

Grupa Tauron planuje budowę 2-2,5 tys. megawatów nowych mocy

Budowę nowych bloków energetycznych o łącznej mocy 2-2,5 tys. megawatów planuje do 2020 r. grupa Tauron Polska Energia. Część środków na inwestycje ma pochodzić z giełdy, gdzie firma chce zadebiutować w trzecim lub czwartym kwartale 2009 r. - poddął portal bankier.pl za doniesieniami PAP.- Rozbudowa mocy wytwórczych to jedno z głównych założeń naszej strategii, nad którą

Zaslepka

Nerwowość na rynku flotu

W redakcji zabrzęczał telefon. - Mówi Roman, emerytowany górnik kopalni „Marcel” - przedstawił się rozmówca. Zanim wyłuszczył, jaka zgryzota skłoniła go do wybrania numeru redakcji i zainteresowania nas swoim problemem, chwilę schlebiał, jak to chętnie w Radlinie i okolicach czytywana jest „Trybuna Górnicza” i jak liczy na skuteczność naszej interwencji. Przeszliśmy do

Zaslepka

Elektrownia Łagisza: Próba ognia

Prace przy największej obecnie inwestycji, wchodzącego w skład Grupy Tauron, Południowego Koncernu Energetycznego – budowie bloku 460 MW w Elektrowni Łagisza – dobiegają końca. W piątek na nowym bloku rozpalono palniki do prób technologicznych. Inwestycja zostanie oddana do użytku pod koniec pierwszego kwartału 2009 roku.W Będzinie rozpoczęły się rozruchy poszczególnych

Zaslepka

Wystawa z europejskim potentatem

Trzy pytania do Mirosłąw Kugiela, prezesa zarządu Kompanii Węglowej SAJak Kompania Węglowa zaakcentuje swoją obecność podczas Światowego Kongresu Górniczego?Naszą spółkę będzie można nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć podczas towarzyszącej targom specjalnej wystawie w Sosnowcu. Sam fakt, że otwarcie kongresu nastąpi w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w

Zaslepka

MG: Niepewna przeróbka mechaniczna

Ministerstwo Gospodarki wciąż nie zdecydowało o wydzieleniu zakładów przeróbki mechanicznej węgla z zakładów górniczych.Co do zasadności takiego rozwiązania zdania są podzielone. Za opowiadają się pracodawcy, przeciw są związki górnicze. Projekt niebawem trafi pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów - napisał "Puls Biznesu".

Zaslepka

Górnicy zostali pominięci

W Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad projektem „Polityki energetycznej Polski do roku 2030”. Monitorujący ten proces Departament Energetyki MG, przed zakończeniem wszelkich analiz i prognoz, przedstawił wstępny projekt opracowania różnym środowiskom, zachęcając równocześnie, aby przedstawiły one swoje opinie o projekcie i zgłosiły problemy, które nie zostały w nim

01 bogdanka K2 JAC

Górnicza „S”: przywrócić godność zawodowi górnika

Górnicza „Solidarność” domaga się od zarządzających sektorem wydobywczym przywrócenia godności zawodowi górnika. Podczas uroczystej sesji zorganizowanej w środę, 3 bm. z okazji 20. rocznicy strajków górniczych z 1988 roku delegaci Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” złożyli hołd i podziękowania uczestnikom tamtych wydarzeń. „Bez Waszej

Zaslepka

Zespół przyrodniczo-krajoznawczy zablokuje rozbudowę kopalń JSW?

Czy kumak nizinny, padalec albo ślepowron zablokują rozbudowę dwóch kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej? Mieszkańcy Pielgrzymowic chcą, aby na terenie ich wsi powstał tzw. zespół przyrodniczo-krajoznawczy. Ochrona przyrody znacznie ograniczyłoby możliwości fedrowania węgla - podał katowicka "Gazeta Wyborcza" na swojej stronie internetowej.Pielgrzymowice, wieś,

Zaslepka

Szczygłowice: Spadną przychody Kompanii Węglowej

Katastrofa budowlana w kopalni Szczygłowice spowoduje spadek przychodów Kompanii Węglowej o 1,6 mln zł na dobę. W czwartek wieczorem pracowały tylko dwie ściany w kopalni Knurów oraz jedna w kopalni Szczygłowice.Na powierzchni w kopalni Szczygłowice wokół szybu nr 5 przy ul. Szybowej powstało zapadlisko, do którego wpadła 26 metrowa wieża szybu wentylacyjnego, który oddano do

Zaslepka

Kompania Węglowa: Dwadzieścia kopalń we wspólnym worku

Kompania Węglowa powstawała nie bez trudności, po latach przekształceń wydaje się, że wyszła na prostą.Kompania Węglowa, największy koncern górniczy Europy, po pięciu latach działalności zarabia i spłaca długi - napisał piątkowy "Puls Biznesu".W 2003 r. rząd podjął decyzję o połączeniu pięciu spółek węglowych w jeden koncern. Powód? Zakładano efekt synergii, a do

Zaslepka

Prąd za węgiel? Nic pewnego

Projekt wymiany polskiego węgla na ukraiński prąd może upaść już w fazie przygotowań, bo zdaniem ekspertów, brakuje nam węgla na eksport.Inicjatywa pojawiła się podczas sierpniowej wizyty w Polsce ukraińskiego ministra ds. paliw i energetyki. Zakupem węgla zainteresowana jest tamtejsza Narodowa Kompania Energetyczna - podał w piątek "Puls Biznesu"

Famur

Maszyny górnicze z Polski kopią na Śląsku i na antypodach

Chiny, Australia, Indonezja, Meksyk — tam trafia sprzęt górniczy z Polski, bo jego producenci nie mogą liczyć tylko na krajowe zamówienia.W grudniu 2007 r. monachijska firma Hansen Sicherheitstechnik, produkująca sprzęt elektryczny i elektroniczny dla górnictwa, zdobyła kontrakt na dostawę 350 transformatorów do Republiki Południowej Afryki. Opiewające na 22 mln EUR zamówienie