Aktualności

Mikolajczyk arc

Artystka z Łodzi triumfowała sympozjum rzeźbiarskim „Landek 2010”

W Ostrawie dobiegła końca kolejna edycja międzynarodowego sympozjum rzeźbiarskiego „Landek 2010”. Portalowi nettg.pl miło jest donieść, że polska artystka - Agnieszka Mikołajczyk z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi triumfowała pracą zatytułowaną „Artificial life” (Sztuczne życie). Impreza tradycyjnie odbywała się na terenie Muzeum Górniczego w

Zaslepka

OSWPŚ przy Wydziale Górnictwa i Geologii świętuje dziś swój jubileusz

Jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia obchodzi dziś Oddział Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej przy Wydziale Górnictwa i Geologii w Gliwicach.Na godzinę 14 zaplanowano uroczyste spotkanie, podczas którego najbardziej zasłużeni jego działacze otrzymają okolicznościowe medale. Jak poinformowali portal nettg.pl organizatorzy uroczystości -

Toolex29 exposilesia pl

Dziś ruszają Targi Toolex 2010

Oferta ponad 400 firm z kilkudziesięciu krajów jest od dziś (29 bm) prezentowana w sosnowieckim Expo Silesia w ramach Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki Toolex. - To najbardziej zaawansowana technologicznie wystawa przemysłowa tej jesieni w aglomeracji śląskiej. W Expo Silesia zaprezentuje się czołówka branży obróbki metalu,

Zaslepka

Obiektyw kamery ma pokazać, czy górnik to rzeczywiście ginący zawód

Potrafisz kręcić filmy? Jeśli tak to masz szansę sięgnąć po cenne nagrody w konkursie filmowym noszącym tytuł: “Górnik – ginący zawód?” i przygotowanym przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Partnerem konkursu jest prof. Krystyna Doktorowicz – dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Urząd Miasta w

Zaslepka

Euro przyniesie wzrost gospodarczy, lecz nie wcześniej niż w 2015 roku

- Przedsiębiorcy od dawna domagają się jak najszybszego przyjęcia euro. Z satysfakcją przyjmujemy więc informacje, że rząd rozpoczyna prace nad harmonogramem wprowadzenia euro w Polsce – czytamy w ostatnim komunikacie Business Centre Club.Plan o nazwie „Narodowe ramy strategiczne euro”, obejmujący m.in. zmiany ustaw i rozporządzeń dotyczących wymiany złotego na

Zaslepka

Czy energia ze źródeł odnawialnych ogrzeje nasze mieszkania?

Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju wraz z Dolnośląską Agencją Energii i Środowiska organizują VIII Dni Oszczędzania Energii. W tym roku odbędą się one w dniach 3-4 listopada 2010 we Wrocławiu pod hasłem „Energia w Budownictwie”.Jak poinformowali portal nettg.pl organizatorzy imprezy, ideą przewodnią dyskusji będzie zwiększanie efektywności

Gazprom PAP

Gazprom może w październiku podpisać umowy gazowe z Polską

Rosyjski koncern Gazprom może w październiku podpisać z Polską nowe porozumienia gazowe - poinformował w środę dziennikarzy wiceprezes koncernu Aleksandr Miedwiediew.Według Miedwiediewa w przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy dwustronne w tej sprawie z udziałem obserwatorów z Komisji Europejskiej.- Ostatnie rozmowy miały konstruktywny przebieg, wprowadziliśmy konkretne

Raf gda lotos pl

\"Dziennik Gazeta Prawna\": Polska ofensywa energetyczna

W Stavanger, norweskiej miejscowości nad Oceanem Atlantyckim, dobiega końca montaż nowej platformy wydobywczej ropy naftowej. Jej współwłaścicielem jest gdańska firma paliwowa Lotos, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".Za dwa tygodnie platforma wypłynie na oddalone o blisko 100 km od brzegu podmorskie złoże YME. Szefowie Lotosu liczą, że już w przyszłym roku wydobędą z niego

Zaslepka

Niezwykły prezent z Polski dla górników z Chile

33 monety z wizerunkiem patronki górników św. Barbary wysłano z Polski do Chile, dla górników uwięzionych od 5 sierpnia 700 m pod ziemią w kopalni miedzi i złota. Monety przesłała Mennica Polska i Bractwo Gwarków, działające przy Związku Górnośląskim.Monety przesłano za pośrednictwem chilijskiego kościoła na adres Działu Akcji Społecznej

Zaslepka

Nowy prezes Anwilu

Rada nadzorcza włocławskiego Anwilu, spółki grupy PKN Orlen, powołała na stanowiska prezesa i dyrektora generalnego Remigiusza Paszkiewicza. Na członka zarządu spółki rada wybrała Tomasza Zielińskiego. Obaj zaczną pełnić swoje obowiązki od 1 października.Anwil podał, iż rada nadzorcza spółki podjęła decyzje kadrowe, dotyczące zarządu na posiedzeniu 27

Zaslepka

Fundacja Energa nagrodzona na Europower 2010

Na zakończonej w Warszawie Międzynarodowej Konferencji Energetycznej Europower 2010 Grupa Energa została nagrodzona za społeczną odpowiedzialność biznesu w energetyce. Spółka otrzymała wyróżnienie za powołanie Fundacji Energa - dowiedział się portal nettg.pl z informacji Beaty Ostrowskiej, rzecznika prasowego grupy.Energa od wielu lat angażuje się w różne

Zaslepka

TGE: Powstanie drugiej giełdy energii byłoby szkodliwe dla odbiorców

Prezes Towarowej Giełdy Energii Grzegorz Onichimowski powiedział, że utworzenie drugiej giełdy energii w Polsce byłoby szkodliwe dla odbiorców, rynku, a także dla samej GPW. Dodał, że Polska chce uczestniczyć w europejskim rynku energii.Szef TGE odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, iż GPW chciałaby zacząć jesienią handlować energią. Warszawski

Szlaki wieliczka

Unia dofinansuje „Szlaki nowej przygody” w zabytkowej Kopalni „Wieliczka”

Ponad 50 mln złotych – to całkowity koszt realizacji projektu „Szlaki nowej przygody” w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka”. Wartość kosztów kwalifikowanych projektu to: 44 243 740,65 złotych, z czego 19 840 000,00 złotych stanowi dotacja unijna przyznana w ramach Działania 6.4 „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”

Duda

Ugoda „Solidarności” z Agorą

Jako Korzystny ocenia śląsko-dąbrowskia „Solidarność” koniec sporu z wydawcą Gazety Wyborczej. Związek zaakceptował warunki ugody zaproponowane przez prawników spółki – poinformował portal nettg.pl Wojciech Gumułka, rzecznik związku.Pod komentarzem umieszczonym na stronach internetowych Gazety Wyborczej, wokół którego rozgorzał

Zaslepka

Salowe i górnicy na posiedzeniu dąbrowskiej Rady Miasta

Salowe okupujące od 3 tygodni dąbrowski magistrat liczą na pomoc tamtejszych radnych. W środę 29 września podczas posiedzenia Rady Miasta kobiety będą domagać się rewizji uchwały sprzed 6 lat. Wspierać je będą m. in. górnicy – poinformował portal nettg.pl rzecznik śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Wojciech Gumułka.- Już od dłuższego czasu apelujemy

Szmid msp gov pl

Joanna Schmid wiceprezesem Tauronu

Joanna Schmid objęła stanowisko wiceprezesa - dyrektora ds. strategii i rozwoju zarządu w spółce Tauron Polska Energia SA. Postępowania kwalifikacyjne Rada Nadzorcza ogłosiła 3 września – czytamy w komunikacie spółki.28 września w Katowicach obradowała Rada Nadzorcza Tauron Polska Energia SA. Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami ubiegającymi się o stanowisko

Korski zolnierze txt robert laskowski

Górnicze szpady dla żołnierzy

Wczoraj, w ramach 65 rocznicy powstania Śląskiego Okręgu Wojskowego, w Katowicach pojawiły się delegacje partnerskich dowództw z Czech, Niemiec i Ukrainy. Goście w ramach wizyty zwiedzali m.in. Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich oraz mieli okazje porozmawiać z wojewodą śląskim Zygmuntem Łukaszczykiem. Wojskowi spotkali się także z menedżerami śląskich

Zaslepka

Węgiel z KGHM pod lupą chińskich naukowców

W przyszłym roku KGHM rozpocznie wydobycie próbnej partii węgla brunatnego, który miedziowy koncern ma zamiar zamienić na gaz – poinformował parkiet.com. Otrzymaliśmy pozwolenie Ministerstwa Środowiska na rozpoznanie wybranego złoża węgla brunatnego i pobranie dużej, półtonowej próby za pomocą wierceń wielkośrednicowych – powiedział

Zaslepka

Wstrzymanie dostaw gazu do Hrubieszowa szkodliwe dla Ukrainy

 Wstrzymanie dostaw ukraińskiego gazu ziemnego do Hrubieszowa szkodzi wizerunkowi Ukrainy i jest podyktowane stanowiskiem Moskwy - uważają ukraińscy eksperci energetyczni.NAK Naftogaz Ukrainy wstrzymała lokalne dostawy gazu ziemnego do Hrubieszowa na początku września. Ukraina argumentowała wówczas przerwanie dostaw zmianą przepisów wewnętrznych. Zgodnie z nimi, cała

Zaslepka

Rozpoczyna się konferencja Ecoforum

Dziś rozpoczyna się w Lublinie międzynarodowa konferencja Ecoforum „Po pierwsze środowisko”, pod honorowym patronatem Jerzego Buzka. Wydarzenie potrwa do 1 października - informuje LW "Bogdanka".Pierwsza edycja imprezy będzie poświęcon a m.in. zagadnieniom ekologii w górnictwie i ciepłownictwie. Wśród jej uczestników znajdą się naukowcy, teoretycy i

Zaslepka

Konferencja: PZZ „Kadra” o dialogu społecznym

Dzisiaj w Szczyrku rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Uczestnictwo Porozumienia Związków Zawodowych Kadra w dialogu społecznym”. Honorowy patronat nad spotkaniem objęła wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. W pierwszym dniu konferencji tematykę związaną z prawnymi i społecznymi aspektami dialogu społecznego przedstawi prof. Marek

Ruda sl konf gornicza txt MD

PrzyszłośćHalemby\" zdominowała dyskusję o polskim górnictwie

Ponad dwie godziny trwała dyskusja na temat polskiego górnictwa węgla kamiennego w ramach panelu zorganizowanego przez Andrzeja Stanię - prezydenta Rudy Śląskiej. Debata była konsekwencją obietnicy jaką Stania złożył górnikom w lipcu tego roku w czasie manifestacji przed rudzkim magistratem. Tematem przewodnim dyskusji była oczywiście przyszłość kopalni "Halemba"