Aktualności

Zaslepka

Chiny: Z kopalni skradziono kilkaset detonatorów

Ponad 800 detonatorów służących do inicjowania eksplozji materiałów wybuchowych używanych w górnictwie zostało skradzionych z kopalni Dahe Coal Mine w chińskiej prowincji Gansu – podała agencja Xinhua.Kradzież została odnotowana ok. godz. 7 rano, w poniedziałek (27 września). Zdaniem lokalnych władz – skradzione detonatory mogą stanowić zagrożenie

Zaslepka

Śląsk na poziomie – spotkania w Muzeum Śląskim

Wszyscy zainteresowani historią i kulturą Śląska będą mogli od 6 października skorzystać z przygotowywanych przez Muzeum Śląskie w Katowicach spotkań pt.”Śląsk na poziomie” - poinformowała portal nettg.pl Danuta Piękoś z działu marketingowego Muzeum Śląskiego.Inaugurujący wykład wygłosi dr Zbigniew Kadłubek z Katedry Literatury Porównawczej Uniwersytetu

Zaslepka

Przedłużona wyłączność w procesie prywatyzacji KSS w Złotoryi

Ministerstwo Skarbu Państw po raz kolejny przedłużyło wyłączność negocjacyjną dla Dolnośląskich Surowców Skalnych w procesie prywatyzacji Kopalni Surowców Skalnych w Złotoryi. Nowy termin upływa 4 października - podało MSP w komunikacie.W drugiej połowie sierpnia resort skarbu i Dolnośląskie Surowce Skalne parafowali projekt umowy sprzedaży 85 proc. akcji Kopalni

\"Dziennik Gazeta Prawna\": Jest gaz, jest gazociąg, nie ma chętnych

- Niemcy oferują nam dostawy gazu, ale polskie koncerny energetyczne nie chcą wpuścić do kraju konkurencji - wytyka "Dziennik Gazeta Prawna".- Niemiecki koncern EWE jest gotowy dostarczać do Polski 2 mld m sześc. gazu rocznie, co rozwiązywałoby nasze niedobory tego paliwa. EWE ma nawet gazociąg, którym mógłby przesłać gaz do Polski. Ale nasze firmy PGNiG i Gaz-System nie

Grad jac K1

Grad: Zaproszenia do kupna akcji Lotosu w ciągu kilku-kilkunastu dni

Minister skarbu Aleksander Grad poinformował w środę, że w ciągu kilku-kilkunastu dni resort skarbu zaprosi inwestorów do udziału w międzynarodowym przetargu na zakup akcji Grupy Lotos. Skarb Państwa chce sprzedać do 53 proc. akcji grupy.Wcześniej resort skarbu zapowiadał, że ogłoszenie oferty nastąpi we wrześniu.- Z uwagi na to, że ta transakcja będzie finalizowana w

Zadroga tomasz prezes pge pgesa pl

MSP zawarło umowę z PGE w sprawie sprzedaży Energi

PGE Polska Grupa Energetyczna SA zawarła dziś (29 września) ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży akcji spółki Energa SA – dowiedział się portal nettg.pl z komunikatu wydanego przez PGE. Kontrakt dotyczy nabycia 4.183.285.468 akcji Energi, stanowiących 84,19 proc. jej kapitału zakładowego. Umowa określa cenę pakietu akcji wystawionego na sprzedaż. Wynosi ona 7 529

Halemba jac 3 K

Dobiegł końca proces badania sytuacji w „Halembie”

Zakończyły się prace prowadzone przez zespół badający sytuację w KWK „Halemba”. W jego składzie znajdowali się zarówno przedstawiciele pracodawcy (Kompanii Węglowej) jak i strony społecznej (związkowcy) – poinformował portal nettg.pl rzecznik spółki Zbigniew Madej.- Zespół pracował od kilku tygodni, a jego celem było wypracowanie

Zaslepka

Niemcy: Górnicy protestują przeciwko planowanemu zniesieniu dotacji

Niemieccy górnicy przystąpili dziś do protestów, zorganizowanych przez związek zawodowy IG-BCE, przeciwko planowanemu zniesieniu dotacji państwowych do wydobycia węgla. Około 1800 górników wzięło udział w godzinach rannych w wiecu przed kopalnią Ibbenbueren w okolicach Muenster na zachodzie Niemiec. Zniesienie dotacji do wydobycia węgla ma nastąpić na

Zaslepka

Grupa Tauron na czeskiej giełdzie energii

Dyrektor Generalny platformy obrotu energią Power Exchange Central Europe (PXE), David Kučera i prezesi spółki Tauron Czech Energy, Eugeniusz Sawicki i Jiří Michalik – w obecności ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej Jana Pastwy oraz wiceprezesa Tauron Polska Energia Krzysztofa Zamasza oficjalnie podpisali dzisiaj umowę, na mocy której polska

Zaslepka

Adam Maksymowicz: Klimatyczny „Śląsk”

Wojny militarne obecnie nie są w modzie. Zamiast nich prowadzi się równie zawzięte i rujnujące wojny zastępcze. Jednym z tego rodzaju konfliktów jest walka z „ociepleniem klimatu”. Ma ona charakter globalny, międzynarodowy, naukowy i medialny. W Polsce, a przede wszystkim na Górnym Śląsku jest ona odbierana jako forma i argument przemawiający za

Zaslepka

AGH i ZEW Niedzica będą współpracować

Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica SA podpisały umowę o współpracy naukowo badawczej i dydaktycznej – dowiedział się portal nettg.pl od Bartosza Dembińskiego, rzecznika prasowego uczelni.  Wspólne projekty - w szczególności w zakresie pozyskiwania i wykorzystania energii, w tym energii odnawialnej,

Zaslepka

Energia dla siebie i na sprzedaż

Wytwarzanie prądu na własne potrzeby, a w przyszłości - odsprzedawanie nadwyżek po atrakcyjnej cenie dystrybutorowi podpowiedziała swoim klientom Grupa Energa. W ramach projektu Smart Eco firma dostarcza swoim odbiorcom rozwiązania służące zarządzaniu zużyciem energii, a tym samym - stwarzające możliwość realnego obniżenia wysokości rachunków za energię - dowiedział

Zaslepka

Rząd zmienił uchwałę w sprawie polityki energetycznej

Rząd zmienił w środę uchwałę w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku". Umożliwia ona zakup Energi przez PGE - poinformowało CIR. W opinii rządu, zakup ten nie zmieni znacząco warunków rynkowych funkcjonowania segmentu energetycznego w Polsce.Centrum Informacyjne Rządu podkreśliło w komunikacie, że na polskim rynku musi pojawić się podmiot, który będzie

Linie energetyczne KK82

W ,,Polityce\" o energetyce

Jutro w siedzibie tygodnika ,,Polityka" odbędzie się ekspercka debata na temat ,,Mechanizmów i regulacji polskiego i europejskiego rynku energii elektrycznej" - dowiedział się portal nettg.pl z informacji Jerzego Nowaka, rzecznika prasowego firmy konsultingowej ,,Procesy Inwestycyjne". W trakcie jutrzejszej dyskusji mają zostać poruszone kwestie krajowego oraz europejskiego rynku

Sniadekj bar

Śniadek: Polityka oszczędności zadłużyła Polskę

Przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek powiedział przed rozpoczęciem środowego protestu przeciw cięciom budżetowym, że polityka oszczędności i zaciskania pasa doprowadziła Polskę do największego zadłużenia w historii. Zaapelował do rządu o dialog ze związkami.W środę w Warszawie demonstrują związkowcy z "S" i OPZZ. Domagają się m.in. stabilnego zatrudnienia, podwyżki

Konkurs08 st lesnik

VIII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Metafizycznej

W Auli Kampusu Wyższych Uczelni w Rybniku, pod patronatem medialnym „Trybuny Górniczej”, 27 września odbył się finał VIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Metafizycznej. W tegorocznej edycji jury nie przyznało I nagrody, II nagrodę otrzymała Karolina Lubska, uczennica I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku, przygotowana przez

Zaslepka

Fioletowy certyfikat dla SE „Jastrzębie”

Elektrociepłownia „Pniówek” od tygodnia może legitymować się fioletowymi certyfikatami. Jako pierwsza w kraju, do końca lipca, wyprodukowała ponad 20 tys. MW energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji.Elektrociepłownia wchodzi w skład Spółki Energetycznej Jastrzębie.- Pochodząca stąd energia elektryczna została wyprodukowana w trzech silnikach

Artut braszkiewicz argentyna kaj

Kolejny sukces naszych wspinaczy – Elbrus zdobyty!

Artur Braszkiewicz, na co dzień pracownik działu wentylacji kopalni „Halemba” wraz ze swym kolegą od górskich wędrówek, Krzysztofem Białasem – kardiochirurgiem ze szpitala w Rudzie Śląskiej Goduli zdobyli Elbrus, kolejny szczyt należący do Korony Ziemi! - Choć pogoda była niezwykle mroźna, a wokół nas szalały burze z piorunami i wichry, udało

Zaslepka

Główny Instytut Górnictwa pomógł dzieciom powodzian

Główny Instytut Górnictwa z Katowic otrzymał Dyplom Darczyńcy, przyznany za wspieranie akcji charytatywnej Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach „Przedsiębiorcy Dzieciom”. Akcja wiązała się z organizacją letniego wypoczynku dla dzieci powodzian z województwa śląskiego.Tegoroczna powódź wyrządziła poważne szkody na terenie całej Polski.

Zaslepka

Czesi coraz bardziej odczuwają brak młodej kadry inżynierskiej w górnictwie

O problemach wentylacji dyskutowali w Ostrawie w ramach konferencji „Wentylacja, odmetanowanie, klimatyzacja i bezpieczeństwo w górnictwie” eksperci reprezentujący m.in.: OKD, Instytut Naukowo-Badawczy Węgla (VVUÚ) oraz Uniwersytet Techniczny-Wyższą Szkołę Górniczą (VŠB-TU) w Ostrawie. W debacie udział wzięli również praktycy z

Barbara mennica polska

Św. Barbara posłanniczką nadziei od Bractwa Gwarków

W piątek (24 września) chilijskim górnikom, od 5 sierpnia uwięzionym w kopalni miedzi i złota ,,San Esteban", przesłano 33 monety z wizerunkiem patronki górników, św. Barbary. To wspólna inicjatywa Bractwa Gwarków Związku Górnośląskiego i Mennicy Polskiej. W przekazaniu tego świadectwa łączności i solidarności śląskich

Mikolajczyk arc

Artystka z Łodzi triumfowała sympozjum rzeźbiarskim „Landek 2010”

W Ostrawie dobiegła końca kolejna edycja międzynarodowego sympozjum rzeźbiarskiego „Landek 2010”. Portalowi nettg.pl miło jest donieść, że polska artystka - Agnieszka Mikołajczyk z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi triumfowała pracą zatytułowaną „Artificial life” (Sztuczne życie). Impreza tradycyjnie odbywała się na terenie Muzeum Górniczego w