20 mln zł na program energetyki jądrowej w 2012 roku

20 mln zł na realizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zapisano w projekcie budżetu na rok 2012. Nieco więcej pieniędzy niż w 2011 r. dostanie Państwowa Agencja Atomistyki, która - w myśl Programu - stopniowo będzie dostawać nowe zadania.

20 mln zł na realizację programu - w tym dezaktywację środków promieniotwórczych i szkodliwych - zapisano w dziale "rezerwy celowe". Rząd planuje przyjęcie programu do końca czerwca 2011 r. W ostatecznej wersji ma zostać zapisany harmonogram oraz koszty jego realizacji.

Ostatnia wersja programu na rok 2012 przewidywała wydatek 19 mln zł m.in. na: kampanię informacyjno-edukacyjną nt. energetyki jądrowej, tworzenie Agencji Energetyki Jądrowej - z czego potem zrezygnowano - oraz na przygotowywanie Państwowej Agencji Atomistyki do pełnienia roli dozoru jądrowego i radiologicznego dla potrzeb energetyki jądrowej. Dodatkowe wydatki na rozwój energetyki jądrowej miały - według programu - pochodzić z budżetów Ministerstwa Gospodarki, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PAA.

W tegorocznym budżecie środki dla PAA wynoszą nieco ponad 100 mln zł, ale całkowite koszty działania agencji mają wynieść prawie 153 mln zł. Jak powiedziała PAP dyrektor departamentu ekonomiczno-budżetowego Agencji Bożena Łopacka, nie jest to sytuacja niezwykła, ponieważ od kilku lat budżet PAA jest znacząco mniejszy od jej wydatków - m.in. składek na organizacje międzynarodowe, np. CERN. Ministerstwo Finansów pod koniec roku reguluje wymagalne płatności - wyjaśniła.

Projekt budżetu na 2012 rok przeznacza dla PAA 166,8 mln, przy czym na jej działanie - 158,4 mln zł - o 5,8 mln więcej niż w tym roku. Właśnie 5,8 mln zapisano w projekcie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej na przygotowania Państwowej Agencji Atomistyki do nowych zadań.

Agencja ma też dostać 8 mln zł dotacji na zadania w zakresie bezpiecznego wykorzystania energii atomowej. Pieniądze te trafią m.in. do Instytutu Energii Atomowej w Świerku, Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych czy Centrum Onkologii w Warszawie.

W projekcie budżetu na 2012 r. w dziale gospodarka zapisano również 25 mln zł na zadania w zakresie bezpiecznego wykorzystania energii atomowej. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych dostanie też ponad 2 mln dotacji celowej i ponad 6 mln dotacji podmiotowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.