Czy mając 46 lat, 16 lat czystej pracy pod ziemią (przepracowane 19 lat pod ziemią z czego 3 lata l4) i 3000 dniówek 1.8 będę uprawniony do urlopu górniczego?
Ekspert ZUS odpowiada:
W serwisie „Pytanie do ZUS” udzielamy wyłącznie ogólnych informacji. Aby ustalić konkretne uprawnienia konieczna jest analiza dokumentacji.
Z urlopu górniczego można skorzystać w przypadku, gdy ubezpieczonemu brakuje nie więcej niż 4 lata do uzyskania uprawnień do emerytury górniczej, pomostowej lub powszechnej, a wszystkie warunki do uzyskania uprawnień spełni do 31 grudnia 2027 r.
Mamy trzy możliwości przejścia na emeryturę górniczą:
1. bez względu na wiek, po przepracowaniu stale i w pełnym wymiarze 25 lat pod ziemią,
2. po ukończeniu 50 lat – po udowodnieniu 25 lat pracy pod ziemią (łącznie z pracą równorzędną), w tym 15 lat tzw. czystej pracy pod ziemią,
3. po ukończeniu 55 lat - po udowodnieniu 25 lat pracy pod ziemią (łącznie z pracą równorzędną), w tym 10 lat tzw. czystej pracy pod ziemią.
W przypadku ustalania uprawnień do emerytury górniczej z wieku 50 i 55 lat wymagany łączny okres 25 lat pracy pod ziemią może być uzupełniony o okresy pracy, które podlegają zaliczeniu w wymiarze półtorakrotnym tj. pracy w przodku lub pracy w charakterze członka drużyny ratowniczej.
Aby zatem skorzystać z urlopu górniczego, wszystkie warunki, określone powyżej (dla jednej z tych trzech możliwości) trzeba spełnić do 31 grudnia 2027 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala barujący okres do uzyskania uprawnień do emerytury górniczej dla potrzeb urlopu górniczego na wniosek Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która wstępnie weryfikuje stan faktyczny (wiek, staż) danej osoby. Dopiero pełna analiza dokumentacji załączonej do wniosku pozwala na jednoznaczne ustalenie brakującego okresu do emerytury, a co za tym idzie przyznanie przez RSK prawa do urlopu górniczego.