Dzień dobry.
W kopalni rudy miedzi pracuję ponad 16 lat. Od 2008 do 2020 roku zajmowałem stanowisko Ślusarz-mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią. Od 2020 roku do czerwca 2024 roku czyli przez okres 3.5 roku byłem zatrudniony jako Inspektor ds. przygotowania produkcji pod ziemią z limitem co najmniej 12 zjazdów pod ziemię. Tak się składa, że przez cały ten okres miałem powyżej wspomnianych 12 zjazdów w miesiącu. W ostatnim czasie zostało mi zmienione stanowisko na Inspektor pod ziemią ( bez określonej specjalności) z limitem jak wyzej 12 zjazdów. Wiem też ,że tego stanowiska nie ma na wykazie tak zwanej 9 ministra. Więc prawdopodobnie od teraz tego stanowiska nie zaliczą do pracy górniczej. Pytanie czy po przepracowaniu 25 lat pracy w kopalni mogę się ubiegać o emeryturę górniczą? Jaki przelicznik obowiązuje do tego stanowiska ? Z góry dziękuję za odpowiedź
Ekspert ZUS odpowiada:
Do ustalenia uprawnień do emerytury górniczej okresy pracy na stanowiskach:
ślusarz mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią oraz
inspektor ds. przygotowania produkcji pod ziemią
zostaną zaliczone jako praca górnicza.
Oznacza to, że okresy te zostaną zaliczone w ciągłości – tj. w latach, miesiącach i dniach. Do uprawnień zaliczymy pełny okres pracy od-do tj. z sobotami, niedzielami, świętami oraz dniami ustawowo wolnymi od pracy. Należy jednak pamiętać, że dni zwolnienia lekarskiego odliczymy z okresów pracy górniczej.
Natomiast przy obliczaniu wysokości emerytury okresy te zostaną przeliczone innym przelicznikiem górniczym tj. przelicznikiem 1,5 dla pracy na stanowisku ślusarz mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią i przelicznikiem 1,4 dla stanowiska inspektora ds. przygotowania produkcji pod ziemią.
W przypadku zatrudnienia na stanowisku na Inspektor pod ziemią (bez określonej specjalności) okres pracy górniczej będzie zaliczony w oparciu o miesięczny wykaz zjazdów. Oznacza to, że najpierw ustala się, czy w danym miesiącu pracownik wykonał wymaganą liczbę dniówek lub zjazdów pod ziemię. Jako miesiąc pracy górniczej zaliczymy ten miesiąc, w którym praca pod ziemią była wykonywana przez co najmniej połowę obowiązujących dni roboczych w miesiącu danego roku. Zatem jeśli w danym miesiącu było np. 20 dni roboczych, to aby taki miesiąc uwzględnić jako miesiąc pracy górniczej należy posiadać co najmniej 10 zjazdów. W przypadku 21 dni roboczych jako połowę przyjmuje się 11 zjazdów. Jeśli pracownik wykonał połowę zjazdów w miesiącu wówczas ten miesiąc będzie zaliczony do okresów pracy górniczej. W tym przypadku również odlicza się okres niezdolności do pracy jeśli wystąpiło zwolnienie chorobowe. Przy obliczeniu wysokości emerytury górniczej miesiąc pracy, w którym pracownik wykonał połowę zjazdów pod ziemię przeliczymy przelicznikiem 1,4.
Aby uzyskać prawo do emerytury górniczej musi Pan udowodnić co najmniej 25 lat pracy okresów górniczych. Obowiązujące przepisy prawne przewidują 3 sytuacje, w których możliwe jest przejście na emeryturę górniczą:
Emerytura górnicza bez względu na wiek: aby taką emeryturę otrzymać, trzeba udowodnić 25 lat pracy górniczej pod ziemią, stale i w pełnym wymiarze czasu pracy - bez względu na zajmowane stanowisko. Do wymaganego stażu w tym przypadku zalicza się tzw. czystą pracę górniczą. Innymi słowy: wiek ubezpieczonego nie ma znaczenia, jeżeli udowodnił 25 lat pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.
Emerytura górnicza w wieku 50 lat: przysługuje górnikowi, który ukończył 50 lat, jeżeli posiada 25 lat pracy górniczej, liczonej łącznie z okresami pracy równorzędnej, w tym co najmniej 15 lat czystej pracy górniczej tj. wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią.
Emerytura górnicza w wieku 55 lat: przysługuje górnikowi, który ukończył 55 lat, jeżeli posiada 25 lat pracy górniczej, liczonej łącznie z okresami pracy równorzędnej, w tym co najmniej 10 lat czystej pracy górniczej tj. wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią.
W przypadku emerytury górniczej z wieku 50 lub 55 lat, przy ustalaniu wymaganego stażu 25 lat pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej, niektóre okresy zaliczane są w wymiarze półtorakrotnym. Chodzi tutaj o pracę w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku, czy pracę w drużynach ratowniczych.
Bez szczegółowej analizy dokumentacji nie można jednoznacznie stwierdzić, czy lub kiedy dana osoba spełni warunki do danego rodzaju emerytury.