Mam 11 lat pracy w pełnym wymiarze czasu pracy w tym 1000 szycht 1,8, oraz 5 lat pracy jako inspektor z przelicznikiem 1,4. Łącznie mam przepracowane 16 lat w górnictwie. Mam 42 lata. Moje pytanie brzmi: Czy jeżeli bym teraz zmienił prace na poza górniczą to te lata które przepracowałem zmniejszą mi czas do emerytury z 65 lat na 60 lat lub mniej?
Ekspert ZUS odpowiada:
Dziś obowiązujące przepisy o emeryturach pomostowych dają możliwość uzyskania prawa do emerytury pomostowej dla osób, które wykonywały prace górnicze, a które nie nabyły prawa do emerytury górniczej. Emerytura pomostowa przysługuje po osiągnięciu wieku 60 lat i udowodnieniu wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Praca górnicza wymieniona w art. 50c ustawy emerytalnej, wykonywana w pełnym wymiarze czasu pracy jest uznawana za pracę w szczególnych warunkach.
Podane informacje nie są wystarczające aby określić, czy w wieku 60 lat uzyska Pan prawo do emerytury pomostowej. Trudno także przewidzieć, czy i jak zmienią się przepisy prawne w ciągu 18 lat.