Mam 47 lat życia. Przepracowane w górnictwie 23 lata w przodkach, z czego uzbierałem 3890 dniówek 1.8. Nie mam ani jednego dnia L4. Czy mogę w wieku 50 lat dostać emeryturę górniczą nie pracując już w górnictwie, gdyż mój stan zdrowia nie pozwolił na dalszą pracę na dole? Do 25 brakło mi 2 lata.
Ekspert ZUS odpowiada:
Emerytura górnicza przysługuje pracownikowi, który ukończył 50 lat, jeśli udokumentuje 25 lat pracy górniczej i równorzędnej z pracą górniczą, w tym 15 lat pracy górniczej, o której mowa w art.50c ust.1 ustawy emerytalnej.
W przypadku emerytury górniczej z wieku 50 lat, przy ustalaniu wymaganego stażu 25 lat pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej, niektóre okresy zaliczane są w wymiarze półtorakrotnym. Chodzi tutaj o pracę w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku, czy pracę w drużynach ratowniczych. Natomiast przy ustalaniu 15 lat pracy górniczej takie okresy zalicza się w wymiarze pojedynczym.
Aby jednoznacznie stwierdzić, czy konkretnej osobie przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy górniczej, konieczna jest analiza dokumentacji, która zawiera dokładne informacje niezbędne do ustalenia wymaganego stażu.
Dlatego zachęcam Pana do złożenia formalnego wniosku o świadczenie, wraz z niezbędnymi dokumentami. ZUS rozpatrzy wniosek, zbada sprawę, wyda stosowną decyzję, w której m.in. określi, które warunki nie zostały spełnione. Może Pan wykorzystać formularze udostępnione na naszym portalu www.zus.pl. Odnajdzie je Pan w sekcji wzory formularzy → przyznanie emerytury. Formularze wniosków są również dostępne w każdej placówce ZUS.