Dzień dobry moje pytanie dotyczy przejścia na emeryturę górnicza w wieku 50 lat po przepracowaniu 29 lat w kopalni w tym 19 lat czystego dołu jak by to miało wyglądać i jak trzeba do tego podejść pozdrawiam
Ekspert ZUS odpowiada:
Emerytura górnicza przysługuje pracownikowi, który ukończył 50 lat, jeśli udokumentuje 25 lat pracy górniczej i równorzędnej z pracą górniczą, w tym 15 lat pracy górniczej, o której mowa w art.50c ust.1 ustawy emerytalnej.
Pojęcie „praca górnicza” oznacza zatrudnienie pracownika dołowego pod ziemią, wykonywane co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy. W przypadku gdy praca ma charakter mieszany (czyli np. jest wykonywana częściowo pod ziemią a częściowo na powierzchni), to będzie uznana za pracę górniczą, jeżeli jest wykonywana pod ziemią co najmniej przez połowę dniówek roboczych w miesiącu.
Do pracy górniczej nie zalicza się m.in.:
okresów niezdolności do pracy w związku z chorobą przypadające po dniu 14.11.1991r., za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zasiłek chorobowy lub świadczenia rehabilitacyjne
inne absencje tj. nieobecności nieusprawiedliwione, krwiodawstwo, urlop zdrowotny itp .
Takie okresy odlicza się przy ustalaniu stażu pracy górniczej.
Uprawnienia w sprawie świadczeń emerytalnych rozpatrujemy wyłącznie na podstawie formalnie złożonego wniosku. Dopiero pełna analiza dokumentacji załączonej do wniosku o emeryturę górniczą pozwala na jednoznaczne rozstrzygnięcie, czy udokumentowany staż jest wystarczający, czy nie. W decyzji wskażemy udowodniony okres pracy górniczej. Wniosek o emeryturę może Pan złożyć w dowolnym momencie.