WTOREK, 7 GRUDNIA, CZWARTA FALA COVID-19 FAKTEM: 19 366 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarły 504 osoby; 86 205 chorych zmarło od początku pandemii; 3 704 040 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (2790), śląskim (2033), wielkopolskim (1917), dolnośląskim (1727), małopolskim (1444); 23 604 łóżka zajęte przez pacjentów z COVID-19; pod respiratorami przebywa 2036 pacjentów; 643 181 osób na kwarantannie.

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Emerytura 50 lat.
Witam, Czy prawdą jest, że przechodząc na emeryturę ze względu na wiek (50 lat) lub pożniej (gdy zostaną spelnione wszystkie warunki) nie trzeba odrabiać L4? jesli tak, to czy ta sytuacja dotyczy tylko pracowników fizyxznych czy też inspektorów w tzw. pracy mieszanej? drugie pytanie: Jak rozumieć pojecie praca górnicza i czysta praca górnicza w przypadku pracy inspektora w trybie tzw. mieszanym? W sensie, że jest wymóg 15 lat pracy górniczej i 25 lat ogólnie pracy górniczej, by przejśc na emeryturę w wieku 50 lat. Czy ten wymóg nie dotyczy czasem tylko pracowników fizycznych, którzy moga wspomóc się dniówkami tzw. półtorakrotnymi a nie inspektorów w pracy mieszanej? ja to rozumiem tak: Pracuję za inspektora 25 lat kalendarzowych ( i więcej), mam 50 lat, mogę iść na emeryturę górniczą. Zgadza się (oczywiscie przy zalozeniu albo ponad polowy zjazdow w m-cu albo stanowiska zgodnego z Załacznkiem nr 1 do Zarządzenia nr 9.....)
Ekspert ZUS odpowiada:
Za pracę górniczą uważa się zatrudnienie, o którym mowa w art. 50c ust. 1. Jeżeli praca jest wykonywana we wszystkie dni robocze to jest pracą stale i w pełnym wymiarze pod ziemią ( potocznie- czysta praca górnicza), jeżeli co najmniej połowa dniówek roboczych w danym miesiącu jest przepracowana pod ziemią to jest to praca mieszana. Za pracę równorzędną z pracą górniczą uważa się zatrudnienie wymienione w ustępie 2 art. 50a. Stanowiska pracy są zupełnie inne niż te, które są wymienione w ustępie 1 art. 50a. Nie tylko pracownikom fizycznym do prawa z wieku 50 lub 55 lat zalicza się pracę w wymiarze półtorakrotnym. Z artykułu 50d ustawy emerytalnej wynika, że również i tym pracownikom dozoru ruchu i kierownictwa ruchu kopalń , którzy pracują co najmniej połowę dniówek roboczych pod ziemią. Okresy niewykonywania pracy z powodu choroby z ogólnego stanu zdrowia zawsze są wyłączane z pracy górniczej. Jeżeli po ich odliczeniu okaże się, że nie został spełniony warunek 25 letniego okresu pracy górniczej, to brakującą ilość lat, miesięcy lub dni trzeba dopracować. Skoro uważa Pan, że posiada 25 letni okres pracy górniczej i ukończył Pan wiek 50 lat to okresy, w których pobierał Pan wynagrodzenie lub zasiłek z tytułu choroby będą miały wpływ na wysokość świadczenia. Będą one liczone wskaźnikiem 0,7% za każdy miesiąc.
Partnerzy portalu