WTOREK, 7 GRUDNIA, CZWARTA FALA COVID-19 FAKTEM: 19 366 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu COVID-19 zmarły 504 osoby; 86 205 chorych zmarło od początku pandemii; 3 704 040 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: mazowieckim (2790), śląskim (2033), wielkopolskim (1917), dolnośląskim (1727), małopolskim (1444); 23 604 łóżka zajęte przez pacjentów z COVID-19; pod respiratorami przebywa 2036 pacjentów; 643 181 osób na kwarantannie.

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Emerytura gornicza po przepracowaniu czystych 13 lat pod ziemia
Witam . Przepracowalem W górnictwie 13 lat 4 mc i 29 lat ( po odliczeniu okresów chorobowych ) Cały okres pracy przeoracowalem w pełnym wymiarze czasu pod ziemią ( pracownik transportu , slusarz spawacz pod ziemią ) .W 1999 r odeszlem z kopalni ( na porozumieni stron ze względu na ograniczenia miejsc pracy z powodu likwidacji kopalni) za odejście otrzymałem odprawę. W 2000 do 2006 ( 6 lat 6 mc) r pracowalem jako spawacz w szkole ( poza gornictwem ) .PraMoje pytanie - Czy należy mi się emerytura gornicza ( 55 lat pracy i 10 lat górnictwa ) Czy okres pracy w szkole , będzie uwzgledniony jako okres pracy równorzędne ( ustawa mówi o doliczeniu do 5 lat ,, innej " pracy jeśli do zwolnienia doszło że względu na likwidację kopalni) 2 Czy do okresy łącznego 25 lat doliczy mi się cały okres pracy pod ziemia przeliczony ×1.5 ? Tzn 13lat 4 miesiące 29. dni ×1,5 + 5 lat pracy w szkole ( jako okres równorzędny) wystarczy mi do otrzymania emerytury gorniczej ? Mam 58 lat
Ekspert ZUS odpowiada:
Aby uzyskać prawo do emerytury górniczej w wieku 55 lat , trzeba spełnić łącznie następujące warunki: 1. udokumentować 25 lat pracy górniczej łącznie z okresami pracy równorzędnej z pracą górniczą, 2. a w tym udokumentować , co najmniej 10 lat tzw. czystej pracy górniczej. Innymi słowy, osoba która posiada 10 lat pracy górniczej będzie mogła przejść na emeryturę jeśli uzupełni wymagany staż okresem 15 lat pracy równorzędnej. Do uzupełnienia 25 lat pracy można przyjąć także dniówki przodkowe jeśli takie pan posiada oraz okresy pracy mieszanej wykonywanej częściowo pod ziemią i na powierzchni. Ponadto także okresy pracy równorzędnej takie jak - zatrudnienie na stanowiskach wymagających kwalifikacji inżyniera lub technika w zakresie górnictwa w urzędach górniczych, jeżeli zatrudnienie jest związane z wykonywaniem czynności inspekcyjno-technicznych w kopalniach, przedsiębiorstwach i innych podmiotach wykonujących prace górnicze, pod warunkiem, że uprzednio pracownik przepracował w tych podmiotach co najmniej 10 lat pod ziemią albo na stanowiskach dozoru lub kierownictwa ruchu, - zatrudnienie przy innych pracach nie dłużej niż 5 lat, do których pracownik wykonujący prace górniczą przeszedł w związku z likwidacją kopalni, zakładu górniczego lub innego podmiotu wykonującego pracę górniczą. W porównaniu ze stanem poprzednim nie ma obecnie dodatkowej możliwości, że przejście do innej pracy nastąpiło na skutek wyboru lub zlecenia jednostki nadrzędnej. Na podstawie podanych informacji , nie można potwierdzić Pana uprawnień do emerytury górniczej. Uprawnienia w sprawie świadczeń emerytalnych ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych w decyzji o przyznaniu lub odmowie prawa do świadczenia. Dlatego proponuję zwrócić się z formalnym wnioskiem do właściwej jednostki ZUS. Do wniosku proszę dołączyć zaświadczenia i świadectwa pracy, które potwierdzą okresy pracy górniczej, ilość dniówek zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym. Na podstawie szczegółowej analizy ZUS ustali faktyczny okres pracy górniczej oraz pracy równorzędnej z pracą górniczą . Wyda w tej sprawie decyzję , w której wskaże jaki okres pracy górniczej brakuje do uzyskania prawa do emerytury.
Partnerzy portalu