CZWARTA FALA COVID-19 FAKTEM: 5 706 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2; z powodu Covid-19 zmarło 59 osób; 76 359 chorych zmarło od początku pandemii; 2 961 923 Polaków zachorowało od początku pandemii; najwięcej zachorowań w województwach: lubelskiego (1181), mazowieckiego (1070), podlaskiego (580), 4264 łóżka zajęte przez pacjentów covidowych; 353 pacjentów podłączonych do respiratora; 181 800 osób na kwarantannie. Wśród pracowników JSW odnotowano 1 nowy przypadek zarażenia. Od początku pandemii - 5858 pracowników

Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter


Pytanie do ZUS
Na pytania czytelników odpowiadają eksperci
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie
Emerytura na wiek 50 lat
Dzień dobry. Od 5 lat pracuję na stanowisku osoby wyższego dozoru ruchu specjalności mechanicznej. Z otrzymanej w tym roku decyzji ZUS wynika, że na koniec 2020 roku mam udokumentowane ponad 21 lat pracy dołowej w pełnym wymiarze czasu pracy (przelicznik 1,5), 4 lata w niepełnym wymiarze czasu pracy p.z. (tzw. dniówki 1.4) oraz posiadam 1450 dniówek półtorakrotnych (1.8) uzyskanych w latach 1994 do 2000 kiedy to pracowałem na stanowisku ślusarz p.z. (2 lata i 6 miesięcy). W sumie ZUS zaliczył mi 27 i pół roku pracy dołowej i równorzędnej oraz potwierdził możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu wieku 50 lat. W czasie mojej pracy w dozorze wyższym miałem wypadek w pracy ( 4 m-ce) i okres ten nie został zaliczony mi jako wypadek w pracy, ponieważ okres poprzedzający nie był pełnym miesiącem składkowym. Proszę o informację dlaczego wypadek w pracy nie został mi zaliczony do pracy dołowej oraz ile powinienem mieć dodanych lat pracy wynikających z moich dniówek półtorakrotnych.
Ekspert ZUS odpowiada:
Niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy albo z tytułu choroby zawodowej, za które wypłacone zostało wynagrodzenie z tytułu choroby, zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne, zaliczamy do okresów pracy górniczej, w przypadku rozpatrywania uprawnień do emerytury górniczej bez względu na wiek o ile były bezpośrednio poprzedzone pracą górniczą wykonywaną pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy oraz przypadają w czasie trwania stosunku pracy. Z podanych przez Pana informacji wynika, że nabył Pan prawo do emerytury górniczej z wieku 50 lat, w związku z powyższym wspomniany okres zwolnienia lekarskiego z tytułu wypadku przy pracy nie mógł zostać zaliczony do pracy górniczej. Jeżeli chodzi o kwestię dniówek w wymiarze półtorakrotnym to nadmieniam, że z okresów pracy górniczej i równorzędnej odlicza się wszystkie okresy niezdolności do pracy w związku z chorobą przypadające po dniu 14.11.1991r., za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zasiłek chorobowy lub świadczenia rehabilitacyjne oraz inne absencje m.in. nieobecności nieusprawiedliwione, urlopu zdrowotne, krwiodawstwo itp. Dlatego proponuję zgłosić się do placówki ZUS, w której został rozpatrzony Pana wniosek, gdzie pracownik w oparciu o posiadaną dokumentację będzie w stanie udzielić odpowiedzi i rozwiać Pana wątpliwości.
Partnerzy portalu