witam jak obliczamy emeryture zagraniczna polaczona z latami przepracowanymi w polsce ,w polsce mam 20lat pracy w kopalni i 16 lat pracy w kopalni hiszpanskiej w sumie z przelicznikiem 1,8 i 1,5 wyszlo 630 miesiecy ,dlaczego jest stosowany przelicznik ograniczenia do 560 miesiecy ,co dzieje sie z tymi 70 miesiacami , z ktorych wychodzi47 miesiecy i liczone sa po 1,3 a przeciez praca byla wykonywana w przodku z godnie z art 51 i 52 , ustawa z 1998 r ,.TE 47 miesiecy powinno byc liczone przelicznikiem 1,5 .jak jest obliczana emerytura na podstawie przepisow unijnych ,
Ekspert ZUS odpowiada:
Przepisy ustawy emerytalnej pozwalają zaliczyć okresy pracy górniczej wykonywanej pod ziemią w zagranicznej kopalni, na równi z okresami takiej pracy wykonywanej w kraju. Jeśli np. górnik wykonywał pracę pod ziemią w kopalni węgla kamiennego w Hiszpanii, przy badaniu prawa do emerytury górniczej, okres tej pracy zaliczymy łącznie z okresami pracy górniczej wykonywanej w Polsce.
Do wysokości emerytury, której sposób wyliczenia przedstawia zapis art. 53 ustawy i do okresów pracy górniczej na zasadach określonych w art. 51 ustawy, stosujemy przeliczniki górnicze tj.: 1,5; 1,8; 1,4;1,2. Wyjątek stanowi praca tzw. przodkowa oraz praca w drużynach ratowniczych, która jest zaliczana pracownikom zatrudnionym tylko na obszarze Państwa Polskiego (art. 50d ustawy).
Łączny okres pracy obliczony z zastosowaniem przeliczników, uwzględnia się w wymiarze nie dłuższym niż 45 lat, czyli 540 miesięcy. Ograniczenie to wynika wprost z zapisu art. 51 ust. 2 ustawy emerytalnej. Ze względu na ograniczenie po zastosowaniu przeliczników górniczych, pozostałe miesiące pracy górniczej mogą być uwzględniane jako okresy składkowe i uczestniczą w wyliczeniu wysokości świadczenia emerytalnego.
Dla osób, które posiadają okresy zatrudnienia na terenie Hiszpanii właściwym oddziałem, który ustala prawo i wysokość świadczeń jest ZUS Oddział w Rzeszowie – Wydział Umów Międzynarodowych, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje.