Mam 45 lat od 20 lat pracuję w dozorze, aktualnie w wyższym dozorze górniczym, nurtuje mnie pytanie o przelicznik jaki będzie uwzględniony przy obliczaniu emerytury za miesiące w których przebywałem po kilka dni na zwolnieniu lekarskim, bo rozumiem , że za miesiące w których wykonywałem pracę pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy będzie przelicznik 1,5, a za miesiące pracy mieszanej (tzn. wykonywanej częściowo na powierzchni a częściowo pod ziemią) będzie przelicznik 1,4.
Ekspert ZUS odpowiada:
Jeśli do wyliczenia wysokości emerytury górniczej poszczególne miesiące są kwalifikowane przelicznikiem 1,5 lub 1,4 - dni niezdolności do pracy, za które wypłacone zostało wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy, podlegają odliczeniu z każdego miesiąca, w którym wystąpiły.
Przykładowo, w oparciu o miesięczny wykaz zjazdów pracownika pod ziemię ustaliliśmy, że w czerwcu pracownik wykonał 23 zjazdy pod ziemię, w lipcu 18 zjazdów, natomiast w sierpniu 24 zjazdy pod ziemię. Pracownik pobierał zasiłki chorobowe od 20 lipca do 3 sierpnia. W takim przypadku czerwiec będzie zakwalifikowany do przelicznika 1,5. Lipiec będzie zakwalifikowany do przelicznika 1,4 i dodatkowo będzie pomniejszony o 12 dni zasiłków chorobowych. Sierpień będzie zakwalifikowany do przelicznika 1,5 i dodatkowo pomniejszony o 3 dni zasiłków chorobowych. Okresy niepełnym miesięcy pracy oblicza się w dniach. Następnie sumuje się okresy pracy górniczej z poszczególnych grup przeliczników. Sumę dni pracy zamienia się na miesiące, przyjmując za miesiąc 30 dni kalendarzowych. Ostatecznie ustala się ogólną ilość miesięcy pracy górniczej po zastosowaniu wszystkich przeliczników i ograniczenia do 540 miesięcy. Jak można zauważyć, analiza i kwalifikacja poszczególnych miesięcy pracy w oparciu o miesięczne wykazy zjazdów pod ziemię, jest dość skomplikowana. Szczegółowe informacje można uzyskać w placówkach ZUS.