Dzień Dobry
Aktualnie mam ukończone 59 lat. Chciałbym skorzysta ć z możliwości przejścia na emeryturę górniczą
osoba która ukończy 55 lat, może przejść na górniczą emeryturę jeśli posiada okres pracy górniczej, łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej i 25 lat w przypadku mężczyzn, a w tym przynajmniej 10 lat czystej pracy górniczej.
Zatrudniony byłem w kopalni Siersza od 30.05 1983 r do 30.11.2000 r z czego okres 01.12.1983 do 28.02 1990 r to okres mojego zatrudnienia jako osoba dozoru ruchu na oddziale wydobywczym. Przy ustalaniu niezbędnego stażu niektóre okresy pracy pod ziemią zalicza się w wymiarze półtorakrotnym, czyli 1 rok pracy zalicza się jako 1,5 roku. Ta zasada dotyczy m.in. pracy w przodkach bezpośrednio przy urabianiu i ładowaniu urobku Z powyższego wynika, że za ten okres powinienem mieć policzone 1,5 roku za każdy rok pracy. W świadectwie pracy mam zapisane dniówki jako A Dz. 14 poz 24 pkt.1. Pod ziemią pracowałem do 30.11. 1995 r .ale od 01.03.1990 na oddziałach pomocniczych z przelicznika rok do roku . posiadam wykaz dniówek zjazdowych Z kopalni odszedłem na podstawie art 30 paragraf 1 punkt 1 art 10 w związku z art 1Dz.U. nr4 poz.9 z 1990 r jednorazowa odprawa z uwagi na likwidację kopalni Siersza - 1 listopada 1999 rozpoczęto likwidację i w 2001 roku kopalnię zamknięto. Tutaj chciałbym skorzystać z zapisu o pracy pracę równorzędnej do których pracownik wykonujący prace górnicze przeszedł w związku z likwidacją kopalni, zakładu górniczego. Maksymalnie 5 lat takiego zatrudnienia można zaliczyć do pracy równorzędnej. Ponieważ po odejściu z górnictwa cały czas pracuję, chciałbym zapytać czy te 5 lat mogę mieć zaliczone jako pracę równorzędna. To zsumowanie wynikające z lat prac, przelicznika 1,5 za 1 rok pracy, oraz 5 lat z tytułu pracy równorzędnej dałoby mi 25 lat pracy górniczej i możliwość skorzystania z emerytury. Z góry dziękuję za odpowiedź
Ekspert ZUS odpowiada:
Podane informacje nie pozwalają w sposób oczywisty stwierdzić Pana uprawnień do emerytury górniczej. Niezbędna jest dokładna analiza dokumentacji potwierdzającej okresy pracy górniczej, w tym pracy zaliczanej w wymiarze półtorakrotnym. Konieczna jest także analiza dokumentacji na okoliczność przyczyn rozwiązania stosunku pracy z KWK Siersza oraz dokumentacji z przebiegu dalszego Pana zatrudnienia.
Przypomnę jedynie, że zgodnie z ustawą emerytalną, za pracę równorzędną z pracą górniczą uważa się także zatrudnienie przy innych pracach w wymiarze do 5 lat, do których pracownicy wykonujący prace określone w ustawie przeszli w związku z likwidacją kopalni, zakładu górniczego przedsiębiorstwa lub innego podmiotu górniczego.
Warto złożyć formalny wniosek o emeryturę górniczą i upewnić się, czy spełnia Pan warunki do emerytury górniczej.