Obecnie mam 48 lat ,okresy pracy,4lata na powierzchni,2,4l wojsko,22lata kopalni na dole 3800 dniówek 1,8 .w tym okresie 6 miesięcy chorobowego,kiedy orientacyjnie będę mógł się starać o prawa emerytalne .pozdrawiam.
Ekspert ZUS odpowiada:
Prawo do górniczej emerytury bez względu na wiek i zajmowane stanowisko, przysługuje pracownikom, którzy pracę górniczą wykonywali stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią, przez okres wynoszący co najmniej 25 lat.
Natomiast górnicza emerytura tzw. „z wieku” 50 i więcej lat, przysługuje pracownikom, którzy także legitymują się 25 letnim okresem pracy górniczej, jednak w tym przypadku możliwe jest uzupełnienie brakujących do 25 lat okresów pracy górniczej, okresem wyliczonym z ½ posiadanych przez pracownika dniówek przodkowych (półtorakrotnych).
Okresy zatrudnienia na powierzchni oraz pełnienia służby wojskowej oraz okresy w których pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim nie są okresami pracy górniczej.
3800 dniówek z przelicznikiem 1,8 (czyli dniówek przodkowych) można zaliczyć do wymaganego stażu w wymiarze półtorakrotnym. Po przeliczeniu dniówki te dają ok. 7 dodatkowych lat stażu górniczego, co łącznie z 22 latami daje 29 lat. wydaje się zatem, że w wieku 50 lat spełni Pan warunki wymagane do emerytury górniczej. Aby jednak mieć całkowitą pewność, konieczna jest analiza dokumentacji.
Proponuję zatem na miesiąc przed ukończeniem 50 lat złożyć wniosek o ustalenie uprawnień do emerytury górniczej. ZUS przeanalizuje dołączone do wniosku dokumenty i wyda stosowną decyzję.