Aktualności

Zaslepka

Nowy prezes Odlewni Żeliwa

31 października 2008 r. Walne Zgromadzenie Odlewni Żeliwa S.A. podjęło uchwałę o powołaniu Mariana Bąka na stanowisko prezesa zarządu spółki. Zastąpił on pełniącego dotąd tę funkcję, Leszka Jarno.Marian Bąk pełnił do niedawna funkcję prezesa Zarządu Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie, gdzie ukończył Wydział

Zaslepka

Leszek Jarno został prezesem Grupy Gwarant

Obowiązki prezesa Grupy Kapitałowej Gwarant od 1 listopada pełni Leszek Jarno. Z Grupą związany jest już od ubiegłego roku, kiedy to objął funkcję prezesa należącej do Grupy Odlewni Żeliwa w Zawierciu.Leszek Jarno jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1983 roku ukończył także studia podyplomowe na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przez

Zaslepka

,,Przeróbka\" coraz bliżej strajku

W środę Zarząd Krajowy Związku Zawodowego ,,Przeróbka" postanowił przekształcić się w Komitet Protestacyjno-Strajkowy.Do przeobrażenia się w takie komitety zobowiązał zarazem wszystkie zakładowe organizacje. Środową uchwałą zarząd zapowiedział ogłoszenie z dniem 1 grudnia pogotowia strajkowego we wszystkich zakładach, gdzie działa związek.W piątek (21 listopada)

Zaslepka

Prezes Stoczni Gdynia zrezygnował ze stanowiska

Antoni Poziomski złożył w środę rezygnację ze stanowiska prezesa zarządu Stoczni Gdynia - poinformował PAP rzecznik prasowy stoczni Janusz Wikowski.Poziomski złożył rezygnację na posiedzeniu rady nadzorczej, które odbyło się w środę. Jako powód rezygnacji podał względy osobiste oraz niedawną decyzję Komisji Europejskiej w sprawie polskich stoczni.- W tej sytuacji rada

Zaslepka

ArcelorMittal Poland szykuje wielkie zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić tysiąc hutników

To będą bardzo smutne święta dla śląskich hutników. W czterech hutach posady straci ponad tysiąc osób. To jedno z najbardziej radykalnych cięć w polskich firmach.Gregor Muenstermann, prezes ArcelorMittal Poland (AMP), zalecił w październiku polskim hutom szukanie oszczędności. Na odzew nie trzeba było długo czekać.— 26 listopada do Urzędu Pracy w Dąbrowie Górniczej

KGHN Ecoren logo2

KGHM Ecoren wyróżniony w Brukseli

W poniedziałek, 24 listopada br., przedstawiciele KGHM Ecoren i Instytutu Metali Nieżelaznych odebrali w Warszawie kolejne nagrody za hydrometalurgiczną technologię oczyszczania surowego siarczanu niklu. Wśród nich jest złoty medal 57. Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova” - podało biuro prasowe firmy.Wspomnianą technologię

Zaslepka

Węgiel to suwerenność

Pakiet energetyczno-klimatyczny łamie zasadę równości – zgodzili się uczestnicy debaty „Węgiel w muzeum?”, która odbyła się w zabrzańskim Muzeum Górnictwa.Wcześniej prof. Adam Gierek przekonywał, że wprowadzenie zapisów legislacyjnych pakietu w formie zaproponowanej przez Brukselę, może nawet doprowadzić w konsekwencji do utraty przez Polskę suwerenności

Zaslepka

Orlen chce dywidendy z zysku za 2009 r.

PKN Orlen ma na pewno zamiar zarekomendować wypłatę dywidendy z zysku za 2009 r., natomiast decyzja co do dywidendy za 2008 r. zostanie podjęta przez zwyczajne walne zgromadzenie, wynika ze środowych wypowiedzi wiceprezesa spółki ds. finansowych Sławomira Jędrzejczyka - podał bankier.pl za doniesienimi agencji ISB.- Wypłata dywidendy jest możliwa w drugiej połowie 2010 roku -

Zaslepka

MAE: Handel emisjami CO2 nie ma sensu bez największych państw

System limitu i handlu emisjami CO2 nie jest najlepszym rozwiązaniem problemu redukcji emisji gazów cieplarnianych bez uczestnictwa wielu największych rozwijających się krajów - powiedział główny ekonomista MAE dr Fatih Birol, cytowany za doniesieniami PAP przez portal gazeta.pl.- Handel uprawnieniami do emisji na otwartej aukcji, jest uważany za nienajlepsze rozwiązanie przez wiele

Steinhoff maly KK

Zwolnienia w hutnictwie uderzą w górnictwo

Rozmowa z Januszem Steinhoffem, wicepremierem i ministrem gospodarki w rządzie Jerzego Buzka.ArcelorMittal Poland zapowiedział ostatnio, że wskutek zwolnień grupowych pracę w tej firmie straci przeszło 1 tys. osób z niecałych 11 tysięcy zatrudnionych obecnie. To blisko 10 proc. redukcja zatrudnienia. Jak Pan ocenia takie działania firmy?Zapowiedź zwolnień grupowych to bardzo zła

Zaslepka

Współdziałanie w ochronie klimatu

Jutro rozpocznie się międzynarodowa Konferencja „Summit on Sectoral Cooperation”, której pomysłodawcą jest wicepremier Waldemar Pawlak. Będą w niej uczestniczyć przedstawiciele 23 państw odpowiedzialnych za 80 proc. emisji CO2 w świecie. Organizatorzy liczą, że zapoczątkuje ona nową formę współpracy administracji z biznesem w dziedzinie ograniczenia emisji gazów

01 bogdanka K2 JAC

E-kopalnie: Zamienią kilof na joystick

Zamiast górników sprzężone ze sobą olbrzymie maszyny, oczywiście zdalnie sterowane. Na powierzchni sztab specjalistów pracujących za pomocą dżojstików i komputerowych myszek.A wszystko pod czujną kontrolą wielu kamer i systemów informatycznych. Zdaniem ekspertów z katowickiego Famuru całkowicie bezzałogowa obsługa ściany wydobywczej w kopalniach będzie możliwa już w 2020 r.

Zaslepka

Chińczycy zainteresowani współpracą z polskim nadzorem górniczym

Cezary Kula, dyrektor Departamentu Warunków Pracy i Mirosław Krzystolik, wicedyrektor Departamentu Energomechanicznego Wyższego Urzędu Górniczego uczestniczyli  w IV Międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa Pracy w Pekinie.Organizatorem spotkania była Państwowa Administracja Bezpieczeństwa Pracy Chin. Zgromadziło ono około 200 znawców tych zagadnień z całego świata, wśród

Zaslepka

Cena miedzi spada w Londynie

Cena miedzi spada na giełdzie w Londynie drugi dzień z rzędu, ponieważ rosnące zapasy są dodatkowym dowodem na to, że spowolnienie gospodarcze zmniejsza popyt na metale. Zapasy monitorowane przez London Metal Exchange wzrosły we wtorek do 287.225 ton, czyli najwyższego poziomu od lutego 2004 roku. Zapasy wzrosły w tym roku o 45 proc., zaś cena miedzi spadła o tyle samo. Na giełdzie w

Zaslepka

PKN Orlen zainwestuje do 2013 roku 12,6 mld zł

PKN Orlen zakłada, że do 2013 roku wydatki inwestycyjne grupy wyniosą łącznie 12,6 mld zł, a średniorocznie grupa przeznaczać będzie w tym czasie 2,5 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie.Nowa strategia PKN Orlen przewiduje, że średnio w każdym roku do 2013, grupa przeznaczy na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej 0,14 mld zł, na rafinerię i marketing 1,0 mld zł, detal

Zaslepka

GUS: Wydajność w przemyśle wzrosła o 3,0 proc.

Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, była w okresie styczeń-październik 2008 roku o 3,0 proc. wyższa niż przed rokiem, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie w środę - podał portal bankier.pl za doniesieniami ISB.W tym czasie zatrudnienie było wyższe o 2,9 proc., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto - o 10,5

Zaslepka

MOL znacznie obniży inwestycje w przyszłym roku

Węgierski koncern paliwowy MOL zamierza obniżyć w przyszłym roku nakłady inwestycyjne o 35 proc. - podał portal rp.pl powołując się na doniesienia ze spółki.Zarząd rozpoczął obniżanie nakładów inwestycyjnych na 2009 rok o około 35 procent. W przyszłym roku mają one być finansowane w pełni z operacyjnych przepływów pieniężnych - podała firma w komunikacie dla giełdy w

Zaslepka

Brytyjczycy będą wydobywać gaz pod Poznaniem

Ok. 300 mln euro zamierza zainwestować w ciągu najbliższych sześciu lat brytyjska firma Aurelian Oil & Gas w zagospodarowanie złóż gazu ziemnego w okolicach Poznania. Jak powiedział we wtorek w Swarzędzu przedstawiciel firmy, Frank Jackson, złoża te są szacowane na 200 mld m sześc. i wystarczą na 28 lat - podała gazeta.pl za doniesieniami PAP.- Wydobycie gazu ze złóż

PKN ORLEN LOGO

Orlen: Nowy zakładowy układ zbiorowy pracy

W PKN Orlen podpisano nowy zakładowy układ zbiorowy pracy, regulujący kwestie związane z zasadami zatrudniania, awansowania i wynagradzania pracowników,  kształtowaniem warunków pracy, świadczeniami pracowniczymi, szkoleniami i ścieżką rozwoju zawodowego – podało biuro prasowe spółki.Układ przewiduje wprowadzenie najlepszych rozwiązań w polityce personalnej, czyli

Zaslepka

Nowa rola gwiazdy z Siemianowic

Mimo skończonych 80 lat Ruta Kubac, siemianowicka artystka nieprofesjonalna, założycielka śląskiego kabaretu „Faj-duli-faj”, z którym występuje od 20 lat na estradzie, znowu zagrała w filmie. Tym razem reżyser Lech Majewski powierzył jej rolę Estery – żony Szymona Cyrenejczyka w filmie „Młyn i krzyż”, zainspirowanym obrazem Pietera Bruegla.Romans Ruty Kubac z X muzą

Zaslepka

Wreszcie rozpoczęto proces mafii paliwowej

Prokurator Iwona Skrzypek zaczęła wczoraj czytać kilkusetstronicowy akt oskarżenia w sprawie tzw. mafii paliwowej. Proces udało się rozpocząć dopiero przy piątym podejściu. Na przeszkodzie stawały wnioski obrońców i oskarżonych, a także... niedyspozycja jednego z nich po nocnej imprezie na zakończenie koncertu zespołu Dżem.Zdaniem śledczych, kierowana przez Henryka

Kwb konin pwik konin com pl

Dolny Śląsk: Przemysł wydobywczy odciska swoje piętno

Tereny o najwyższym znaczeniu dla środowiska naturalnego, którym permanentnie zagraża ciężki przemysł, to główny ekologiczny problem, z którym boryka się Dolny Śląsk.Dolny Śląsk to region ekologicznych kontrastów. Województwo ma bardzo dobrze zachowane i cenne przyrodniczo obszary Sudetów i lasów dolnośląskich. Ale wyraźne piętno na przyrodzie odciska przemysłowa